PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଧିନାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବେ ବିରାଟ କୋହଲି, ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରେ କୋହଲି ଏହି ଫର୍ମାଟ୍‌ ଅଧିନାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ନେଇ ସୋଶଲ ମିଡିଆରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ: ଦଶହରା ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବିବାଦ ମାମଲା, ବାଲୁ ବଜାର ପୂଜା କମିଟି ଆବେଦନର ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ଆସନ୍ତା କାଲି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ କଲେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ, ଶିବିର ଛାଡ଼ି ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉତ୍କଳ ଆଲୁମିନା କାରଖାନାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ହୀରାକୁଦ ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ସେମଲିଆ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ୪ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ନିଶାଶକ୍ତ ୩ ଯୁବକଙ୍କ ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ, ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଯୁବକଙ୍କ ମଳ ଦ୍ବାରରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ ଗେଟ୍, ୨୮ ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ରାସ୍ତାର ଉପରେ ୭ ରୁ ୮ ଫୁଟ୍ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୧୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପରମୁହାଁ ହେଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୮୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପୁରୀରୁ ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିବା ବାଟରେ ଅଘଟଣ, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ବୋଲେରୋ, ୫ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ୨ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟେରା ଗିରଫ, ଅନ୍ୟ ୨ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଡ଼େଲିଭରୀ ବୟ ଅପହରଣ ଘଟଣା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଆଣିଲା କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୮ରୁ ପୁଣି ଢ଼ାଳିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରାଳ ରୂପ ଧରିଛି ମହାନଦୀ, ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବନ୍ୟା: ହୀରାକୁଦରେ ଖୋଲିବ ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ନରାଜରେ ଜଳସ୍ତର ସତର୍କ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା
  • ||

ଭାରତର ବୈଦଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାକିସ୍ତାନ ଡେପୁଟି ହାଇକମିସନର ସୟଦ ହାଇଦର ଶାହାଙ୍କୁ ସମନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭।୨: ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଏ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି । ଗତକାଲିର ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍‌ ପରେ ଆଜି ଉତ୍ତେଜନା ବଢ଼ିଛି। ଦିନ ୧୧ଟା।  ପାକିସ୍ତାନର ୩ ଟି F-16 ବିମାନ LOCର ନୌସେରା ସେକ୍ଟରର ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା। ଏତିକି ବେଳେ ଆଲର୍ଟ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ପ୍ରତିଜବାବ ଦେଇଥିଲା । ବାୟୁସେନାର ମିଗ୍‌ ବିମାନ ସେମାନଙ୍କ ଗତିପଥ ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନ ରଜୌରୀ ସେକ୍ଟରରେ ଜଙ୍ଗଲ ଉପରେ କିଛି ବୋମା ପକାଇ ଥିଲେ । ଭାରତୀୟ ବିମାନ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ କରିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ୍‌ -୧୬ ଫେରିଯାଇଥିଲେ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପାକିସ୍ତାରନ ଗୋଟିଏ ଏଫ ୧୬ ଧ୍ବଂସ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଭାରତର ଗୋଟିଏ ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଜଣେ  ପାଇଲଟ ନିଖୋଜ ହୋଇଛନ୍ତି।

ସେପଟେ ପାକିସ୍ତାନ କହିଛି ଯେ LOC ର POK  ପଟକୁ ପଶି ଆସିଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୨ଟି ମିଗ୍‌ ବିମାନକୁ ଆଣ୍ଟି ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଗନ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଉଡାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟିଏ ବିମାନ ଭାରତ ପଟ ସୀମାରେ ପଡି ଜଳି ଯାଇଥିବାବେଳେ ଆଉ ଗୋଟିଏ ବିମାନ ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ପଡିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇ ଜଣ ପାଇଲଟ୍‌ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ପାକିସ୍ତାନ ଗଣ ମାଧ୍ୟମ ଜଣେ ପାଇଲ୍‌ଟଙ୍କ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ନାଁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଓ ସେ ଉଇଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ବୋଲି କହିଛି ।

ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତ ସୀମାରେ ଆକ୍ରମଣ  କରିଥିବା ଫାଙ୍କିଥିବା ବେଳେ ଜାମ୍ମୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କିନ୍ତୁ ବଖାଣିଛନ୍ତି ସତ। ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନ ଭାରତ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ବିମାନ ଚେଜ୍‌ କରିବାରୁ ସେମାନେ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପାହାଡ଼ ଉପରେ ବୋମା ପକାଇଥିଲେ।

ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜୁଥିବା ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି ।କହିଛନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନ ଶାନ୍ତି ଚାହେଁ । ଭାରତ ଯେଉଁଭଲି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜାଇଛି ତାହା ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ । ଆଜି ଆମେ ଆକ୍ସନ୍‌ ନେଇ ନାହୁଁ , ବରଂ କେବଳ ଆମର ତାକତ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହିଁଛୁ । ଭାରତ ଯଦି ଆମ ଦେଶରେ ପଶିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ ଆମେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ପଶି ପାରିବୁ । ଏଣେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ଜେଟଲି କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁଭଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି ଏଥିରେ ଭାରତ କିଛି ବି ଆକ୍ସନ ନେଇପାରେ।

ବଦଳୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ଉଭୟ ଦେଶ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ହେଲାଣି। ଅପରାହ୍ନରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପାକିସ୍ତାନ ଡେପୁଟି ହାଇକମିଶନର ସୟଦ ହାଇଦର ଶାହାଙ୍କୁ  ସମନ କରିଥିଲା।  ।