ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ଲଜପଣ,ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାରଙ୍କ ଫଟୋକୁ କଶ୍ମୀର ପୀଡିତ ଦର୍ଶାଇ ଟ୍ବିଟରରେ ଅପମାନିତ ହେଲେ ପୂର୍ବତନ ହାଇକମିଶନର

ଇସଲାମାବାଦ,୩।୯: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦ ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ଲଜପଣର ସବୁ ସୀମାସରହଦ ସତେ ଯେପରି ପାର କରିଯାଇଛି। ଭାରତ ବିରୋଧରେ ବିଶ୍ବସ୍ତରରେ ଗୁହାରୀ କରି ଫେଲ ମାରିଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ଏବେ  ଖୁବ୍ ନୀଚ୍ଚ ସ୍ତରକୁ ଚାଲିଯାଇଛି। ତାଜା ଘଟଣାକ୍ରମରେ ଏବେ  ଭାରତରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ହାଇକମିଶନର ଅବଦୁଲ ବାସିତ କାଶ୍ମୀର ସମ୍ପର୍କିତ ଏକ ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଏବେ  ଲଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ତାହା ହେଲା ସୋମବାର ଅବଦୁଲ ଏକ ରିଟ୍ବିଟ୍‌ କରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି,କଶ୍ମୀରରେ ପାଲେଟ ଗୁଳିମାଡରେ ଜଣେ କାଶ୍ମୀର ଯୁବକ ନିଜ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫଟୋ ସହ ଗୋଟିଏ ଟୁଇଟ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ତାଙ୍କର ସତ ଜଣାପଡିବା ପରେ ଲୋକହସା ହେବାରୁ ନିଜର ଟ୍ବିଟକୁ ସେ ଡିଲିଟ୍ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଅବଦୁଲ ନିଜର ଟ୍ବିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ  କଶ୍ମୀର ଯେଉଁ ପୀଡିତ ଯୁବକଙ୍କ ଫଟୋ ରିଟ୍ବିଟ୍‌ କରିଥିଲେ ତାହା ଜଣେ  ଜଣାଶୁଣା ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାରଙ୍କର ଫଟୋ ଥିଲା।  ଏହାର ମୂଳ ଟ୍ବିଟକୁ ଉମର ନାମକ ଜଣେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ୟୁଜର ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାରଙ୍କ ଫଟୋକୁ ସେ କାଶ୍ମୀର ଯୁବକ ବୋଲି ଭରବତ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ସହ ପେଲେଟଗନ୍ ଆକ୍ରମଣରେ ତାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଚାଲିଯାଇଥିବା ଲେଖିଥିଲେ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ସ୍ବର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ ସେ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏଭଳି ଏକ ପୋଷ୍ଟକୁ ନେଇ ସତ୍ୟସତ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ନକରି  ଅବଦୁଲ ବାସିତ ଏହାକୁ ରିଟ୍ବିଟ କରିବା ପରେ ପଡିଥିଲେ ଅଡୁଆରେ।

ସବୁଠାରୁ ମଜାଦାର କଥା ହେଉଛି ବାସିତଙ୍କ ମିଛ ଆଉ କେହି ନୁହେଁ ବଂର ପାକିସ୍ତାନର ନାୟଲା ଇନାୟତ ନାମକ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ ହିଁ ଏହାର ସମାଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ନାୟଲା ଏହାର ସ୍କ୍ରିନ ସଟ ସେୟାର କରି ଲେଖିଥିଲେ ଯେ, ପର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟାର ଜନି ସିନ୍ସଙ୍କ ଫଟୋକୁ ବସିତ କାଶ୍ମୀର ଯୁବକ ବୋଲି ଗ୍ରହଣ ତରି ରିଟ୍ବିଟ କରିଛନ୍ତି।  ପାକିସ୍ତାନୀ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ଟ୍ବିଟ ପରେ ଅବଦୁଲ ବାସିତ ଲଜ୍ଜିତ ହେବା ସହ ନିଜର ଟ୍ବିଟକୁ ଡିଲିଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, କେବଳ ବାସିତ ଏକା ନୁହଁନ୍ତି କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଂଗକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ବହୁ ଅଧିକାରୀ ଓ ନେତା ଏଭଳି ଭୁଲ ତଥ୍ୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ବାରମ୍ବାର ଅପମାନିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି କାଶ୍ମୀରରୁ ୩୭୦ ଧାରା ଉଚ୍ଛେଦ ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାରତର ଛବିକୁ ଖରାପ କରିବା ଲାଗି ବହୁବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୭ରେ ଜାତିସଂଘର ମହାସଭାରେ ପାକିସ୍ତାନର ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରତିନିଧି ମହିଲା ଲୋଧି ନିଜର ଭାଷଣ ସମୟରେ କଶ୍ମୀରକୁ ନେଇ ଖୁଲ ଫଟୋ ଦେଖାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଜାତିସଂଘରେ ସମାଲୋଚିତ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ସେ ଗାଜାର ଏକ ଆହତ ପାଲେଷ୍ଟାଇନର ଝିଅର ଫଟୋକୁ ଦେଖାଇ କହିଥିଲେ କଶ୍ମୀରର ଜଣେ ପିଡୀନ ଝିଅ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଏହି ମାସ ସୁଦ୍ଧା ଲଞ୍ଚ ହେବ କରୋନାର ସ୍ୱଦେଶୀ ଭ୍ୟାକସିନ୍, ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌ର ସୂଚନା

ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ : ଶିବହରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ଚିକିତ୍ସା ବେଳେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ନବରାତ୍ରୀରେ ନରବଳି; ୮ ଦିନ ଉପବାସ ରହିବା ପରେ ପୂଜାଘରେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ବଳି ଦେଲା ଗୁଣିଆ ସ୍ବାମୀ…

ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ: ମହାକାଶରୁ ଆସିଲା ଭୋଟ୍, ଜିରୋ ଗ୍ରାଭିଟିରେ ଜାଣନ୍ତୁ କିଭଳି ହେଲା ସମ୍ଭବ?

ମୋଦିଙ୍କ ‘ମନ କୀ ବାତ୍’ : ‘ଦୀପାବଳୀରେ ସୈନିକଙ୍କ ପାଇଁ ଲଗାନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଦୀପ, ‘ଭୋକାଲ ଫର ଲୋକାଲ’କୁ ଗୁରୁତ୍ବ

ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରୁ ୪୦୮ କିମି ଉଚ୍ଚରେ ଥାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ମତଦାନ କଲେ ମହିଳା ମହାକାଶଚାରୀ