ପାକିସ୍ତାନୀ ପାଇଲଟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ରାଫେଲ ଉଡାଯିବାର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧।୪: ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ନେଇ ଭାରତରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆଉ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯକର ଖବର ମିଳିଛି। ଯଦି ଏହା ସତ ହୋଇଥିବ ତେବେ ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି ବୋଲି କହିହେବ। ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ପାଇଲଟ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଉଡାଇବାର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଫ୍ରନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଦାସଲ୍ଟ ଆଭିଏସନ୍ ଏହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି।

କିନ୍ତୁ ଖବର ମିଳିଛି ଯେ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ପୋଗ୍ରାମ ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନର ପାଇଲଟଙ୍କୁ କତର ଏୟାରଫୋର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଡାଇବାର ଟ୍ରେନିଂ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଦିଆଯାଇଛି। ଯାହାକୁ ଫେବୃଆରୀରେ କତରକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସେଭଳି ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଆଭିଏସନ୍ ସେକ୍ଟରର ଖବର ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରିତ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଓ୍ବେବସାଇଟ୍ ainonline.com ରେ ଛପି ଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାଇଲଟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ଟ୍ରେନିଂ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

 ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ କତରକୁ ପ୍ରଥମ ରାଫେଲ ଫାଇଟର ପ୍ଲେନ ୬ ଫେବୃଆରୀରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦାସଲ୍ଟରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କତରରେ ମଇ ୨୦୧୫ରେ ୨୪ ରାଫେଲ କିଣିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭ରେ ସେଠାରୁ ୧୨ଟି ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିବାର ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପ୍ରଥମ ୨୪ଟି ବିମାନର ଚୁକ୍ତି ୬.୩ ବିଲିୟନ ୟୁରୋର ଥିଲା। ପାକିସ୍ତାନ ପାଇଲଟ୍‌ମାନେ ରାଫେଲ ଦ୍ୱାରା ଉଡ଼ାଣ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିବା ଖବର ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକାର ଏକ ୱେବସାଇଟ୍‌ରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ଭାରତର ସାମରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆଜି ଭାରତ ବନ୍ଦ, ଧର୍ମଘଟ ଯୋଗୁ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା

ସ୍ପଷ୍ଟ କଲା ଗୁଗଲ, ‘Google Pay’ରେ ଲାଗିବନି କୌଣସି ଚାର୍ଜ

ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁନଥିଲେ ସାବଧାନ ! ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛି ଡ୍ରୋନ କ୍ୟାମେରା…

କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରମେଶ ପୋଖରିୟାଲ ନିଶଙ୍କ ସମ୍ମାନିତ

କରୋନା ବଦଳାଇ ଦେଲା ଜୀବନ ଜୀବିକା; ଦିନେ ଏରୋପ୍ଲେନ ଚଲାଉଥିଲେ, ଆଜି ଦୁଆର ଦୁଆର ବୁଲି କରୁଛନ୍ତି ଫୁଡ ଡେଲିଭରୀ…

Truecaller ଭଳି ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ୍ କରିବ ଗୁଗଲ, ରହିବ ଏହି ସବୁ ଫିଚର୍ସ