PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କର ହେଲା ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ, ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ମିଳିପାରିବ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

https://theprint.in/

ଭୋପାଳ,୧୯।୮: ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଭୋପାଳର ଏମ୍ସ ହସ୍ପିଟାଲରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇଛି। କରୋନା ହେବାପରେ ଶରୀରରେ କିଭଳି ପ୍ରଭାବ ପଡେ ଏହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟ  କରାଯାଇଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆଧାରରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଉଛି।

ଭାରତୀୟ ଆର୍ୟୁବିଜ୍ଞାନ ପରିଷଦ(ଆଇସିଏମଆର)ରୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ଭୋପାଳ ଏମ୍ସର ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ସଂକ୍ରମିତ ବଡିକୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯାଇଛି। ରିସର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ ଭୋପାଳ ଏମ୍ସରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହର ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରାଯିବ। ବିଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ହାର୍ଟ, ବ୍ରେନ୍ ଓ ଫୁସଫୁସରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧି ନେଇଥାଏ। ଭାରତରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ଭାଇରସର କ’ଣ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

ଭୋପାଳ ଏମ୍ସର ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ଏମ୍ସର ଶୀର୍ଷ କମିଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଶବକୁ ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବାର ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣାପଡିନି ଯେ, କରୋନାର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ମଣିଷରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗରେ ପଡିଥାଏ। ରିସର୍ଚ୍ଚ ପରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଜଣାପଡିବ ଯେ ରୋଗୀର କେଉଁ ଅଙ୍ଗକୁ ବଞ୍ଚାଇ ହେବ।  ଏଭଳି ହେବା ଦ୍ବାରା କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦର କମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ। ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଆସିନି ଏହି ଉପାୟ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇପାରେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର