ଏଣିକି ଆପଣଙ୍କ ଗାଡ଼ିରେ ଲାଗିବ ଏହି ଷ୍ଟିକର : ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୮।୬ : ଭାରତ ଷ୍ଟେଜ୍-ସିକ୍ସ (BS-6) ଉତ୍ସର୍ଜନ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଯାନଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ ସେମି ଉଚ୍ଚର ସବୁଜ ଷ୍ଟିକର୍ (୧ ସେମି ଗ୍ରୀନ୍ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍) ଲଗାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏଭଳି ଯାନ ଉପରେ ସରକାର ସବୁଜ ଷ୍ଟିକର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଦେଶକୁ ୨୦୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖରୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ। ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜମାର୍ଗ ମନ୍ତ୍ରାଳୟଙ୍କ ତରଫରୁ ଜାରି ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବିଏସ୍‌-୬ ଉତ୍ସର୍ଜନ ମାନଙ୍କ ସହିତ ପାଳନ କରୁଥିବା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ତୃତୀୟ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପ୍ଲେଟ ଉପରେ ଏକ ସେମି ସବୁଜ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ମୋଟର ଯାନ (ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପ୍ଲେଟ୍) ଅର୍ଡର, ୨୦୧୮ରେ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାର କହିଥିଲେ ଯେ ୨୦୧୯ ଏପ୍ରିଲ ୧ ଠାରୁ ସମସ୍ତ ମୋଟର ଯାନରେ ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପ୍ଲେଟ (HSRP) ଲଗାଯିବ, ଯାହା ଉପରେ କୌଣସି ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ କରାଯିବ ନାହିଁ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହିପରି ଯାନଗୁଡିକ ପୃଥକ ଭାବରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରିବ, ଏହାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟେ । ଏହାକୁ ଏକ ତୃତୀୟ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ଯାହା ଅଟୋମେକର୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯାନର ୱିଣ୍ଡିଶିଲ୍ଡରେ ଫିଟ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ମୋଟର ବାହନ (ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ପ୍ଲେଟ) ଆଦେଶ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୮ରେ ସଂଶୋଧନ ଜରିଆରେ ଏହି ଆଦେଶ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସରକାର କହିଥିଲେ କି, ୨୦୧୯ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ସମସ୍ତ ମୋଟର ବାହନରେ ଟେମ୍ପର ଫ୍ରୁପ୍, ହାଇ ସିକ୍ୟୁରିଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ୍‌ ପ୍ଲେଟ (ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଆର୍‌ପି) ଲଗାଯିବ। ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଆର୍‌ପି କିମ୍ବା ଥାର୍ଡ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟକୁ ମେନ୍ୟୁଫେକ୍ଚରର୍ସ ସ୍ବାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୂଆ ବାହନର ୱିଣ୍ଡିଶିଲ୍ଡ ଭିତରେ ଲଗାଯିବ।

ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଆର୍‌ପିଅଧୀନରେ, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ଉପର ବାମ କୋଣରେ କ୍ରୋମିୟମ-ଆଧାରିତ ହୋଲଗ୍ରାମ ରଖାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ପ୍ଲେଟର ନିମ୍ନ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ଶୀଟ୍ ରେ ସର୍ବନିମ୍ନ  ୧୦ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ପରିଚୟ ନମ୍ବରର ଲେଜର ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ତୃତୀୟ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟରେ ଗାଡିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଇନ୍ଧନ ଅନୁଯାୟୀ ରଙ୍ଗ କୋଡିଂ ମଧ୍ୟ ରହିବ । ରଙ୍ଗ କୋଡିଂ ପ୍ରଦୂଷଣ କରୁଥିବା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ କିମ୍ବା ସିଏନଜି ଯାନରେ ହାଲୁକା ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଡିଂ ଥିବାବେଳେ ଡିଜେଲ ଯାନରେ ଏହି କୋଡିଂ ସାଫ୍ରନ୍ ରଙ୍ଗର ହେବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ED ସ୍କାନରରେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ

ଇମ୍ରାନ୍‌ଙ୍କୁ ଝଟକା : ପୂର୍ବଭଳି ଗ୍ରେ ଲିଷ୍ଟରେ ପାକିସ୍ତାନ, FATF କହିଲା…

୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ! ସମ୍ଭାଳିଲେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ

ଭାରତକୁ କ’ଣ ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଚୀନ୍‌ ସୈନିକ? ତା ପାଖରୁ ସେନାକୁ ମିଳିଥିଲା ସ୍ଲିପିଙ୍ଗ୍‌ ବ୍ୟାଗ୍‌ ଓ ଷ୍ଟୋରେଜ ଡିଭାଇସ୍

୯ ମାସ ହେଲା ଗାଏବ କିମ୍‌ ଜୋଙ୍ଗ ଉନ୍‌ଙ୍କ ପତ୍ନୀ : ଏମିତି ଚାଲିଛି ଗୁଜବ !

ଆଗାମୀ ୨୦ ବର୍ଷ ଯାଏ ରହିବ କରୋନା, ଏଭଳି ଯୁକ୍ତି ରଖିଲା ସିରମ୍‌ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌