ଆଗାମୀ ୪ ବର୍ଷ ଭିତରେ ବିଶ୍ବସ୍ତରୀୟ ହେବ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ସାମନାକୁ ଆସିଲା ଡିଜାଇନ୍‌ର ଫଟୋଚିତ୍ର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ । ଏହାକୁ ନୂତନ ରୂପାନ୍ତର କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ରେଳବିଭାଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ରେଳବାଇର ପୁନଃବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଆସନ୍ତା ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଏପରି ଚିତ୍ରକୁ ବିଶ୍ୱ ଦେଖିବ, ଯାହାକୁ କେହି କେବେ କଳ୍ପନା କରି ନଥିବେ । ତେବେ ଏହି ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଏବେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଦର୍ଶାଉଛି, କାରଣ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ଏହିଭଳି ଭାବେ ଦେଖାଦେବ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା ସହିତ ସଜାଇବାର ଦାୟିତ୍ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ବା ଆରଏଲଡିଏ ଯଥା ରେଲ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟି ଏବଂ ଆଇଆରଏସଡିସିସି ଯଥା ଭାରତୀୟ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ବିକାଶ ନିଗମ ଉପରେ ରହିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଷ୍ଟେସନର ପୁନବିକାଶର ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି, । ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ବିଡିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ ପ୍ଲେଆର ବାଛିବା ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରି-ବିଡ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଆଦାନୀ, ଜିଏମଆର, ଜେ.କେ.ବି ଇନଫ୍ରା, ଆରବିଆନ୍ କନଷ୍ଟ୍ରକସନ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ଆଙ୍କୋରେଜ୍ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଭଳି ସଂସ୍ଥା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ୬୦ ବର୍ଷର ରିହାତି ଅବଧି ପାଇଁ ଏକ ଡିଜାଇନ୍-ବିଲ୍ଡ ଫାଇନାନ୍ସ ଅପରେଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର (DBFOT) ମଡେଲରେ ବିକଶିତ ହେବ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୮୦ ମିଲିୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡ଼ଲାର ହେବ । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରାୟ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହେବ । ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏହା ନିର୍ମାଣ ହେବ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୮୮ ହେକ୍ଟର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିକାଶ ହେବ ।