G-20 ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆଜି : କରୋନା ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧକୁ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬।୩ : ସାଉଦି ଆରବରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଜି-୨୦ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ ସାଉଦି ଆରବର ସୁଲତାନ ସଲମାନ ବିନ ଅବଦୁଲ ଅଜିଜ ଅଲ-ସାଉଦ। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ବିଶ୍ବର ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସମନ୍ୱିତ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ବାରା ୨୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜୀବନ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟକି ରହିଛି। ଜି -୨୦ ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଥିବା ସାଉଦି ଆରବ ଭିଡ଼ିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଆହ୍ବାନ ଏହିଭଳି ସମୟରେ କରିଛି, ଯେତେବେଳେ ବଡ଼ ଅର୍ଥନୀତି ଥିବା ଦେଶଦ୍ବାର ଏହି ବିଶ୍ୱ ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଦ୍ରୁତ ପଦକ୍ଷେପକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରୁଛି।

ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ତଥା ଏହାର ମାନବ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଭାବକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ବୈଠକରେ ସମନ୍ୱିତ ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ। ବୈଠକରେ ଇଟାଲୀ, ସ୍ପେନ୍, ଜାର୍ଡନ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ସ୍ବିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭଳି କରୋନା ଭାଇରସ ଦ୍ବାର ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶର ପ୍ରତିନିଧି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ। ଏଥିରେ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଯୋଗଦେବେ।

ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୋଧରେ ଚାଲିଥିବା ସଂଗ୍ରାମକୁ ବିଶ୍ୱ ଯୁଦ୍ଧରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦେଶମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସମ୍ବଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଜି୨୦ ବୈଠକର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଏବଂ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରୟାସ କରିବା ହେବ।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ, ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ, WHO, ବିଶ୍ୱ ବାଣିଜ୍ୟ ସଂଗଠନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରା ପାଣ୍ଠି ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ସହଯୋଗ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବେ। ଏହି ବୈଠକରେ ASEAN (ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶ), ଆଫ୍ରିକୀୟ ୟୁନିଅନ୍, ଗଲ୍ଫ କୋଅପରେସନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଏବଂ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ୍ ଅଫ୍ ଆଫ୍ରିକା (NEPAD) ପରି ଆଞ୍ଚଳିକ ସଂଗଠନର ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବେ । ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଜି -୨୦ ରେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚୀନ୍, ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, ମେକ୍ସିକୋ, ରୁଷ, ସାଉଦି ଆରବ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ତୁର୍କୀ, ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ୧୫ ଜଣିଆ କମିଟିରେ ସୀମିତ ରହିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଜି୨୦ର ୪୬ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଏକ ପ୍ରତିନିଧୀ ସଂସ୍ଥା ଅଛି (ଯଦି ୟୁଏଇକୁ ପୃଥକ ସଂସ୍ଥାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଏ) ଏହି ଭୂତାଣୁ ସବୁ ଦେଶରେ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଥିବା ଯୁବକ ଉଲଘ୍ନ ଅବସ୍ଥାରେ ଖସି ପଳାଇଲେ, ରାଗରେ ପଡୋଶୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡିବା ପରେ ମୃତ୍ୟୁ

କରୋନା ଲକଡାଉନ ଭିତରେ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି, ଘରକୁ ଫେରିବାକୁ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ହଜାର ହଜାର ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଭିଡ

ଲକ ଡାଉନ : ୨୧ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକ ଜୀବନ ହାରିଦେଲେ !

କରୋନା ବେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଲା ପୁଲିସ୍‌