PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ମୋଦି କହିଲେ:ଗାନ୍ଧିଜୀ ଚାହୁଁଥିଲେ କଂଗ୍ରେସ ଭାଙ୍ଗିଯାଉ, କ’ଣ ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୩: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାର ୮୯ ବର୍ଷ ପୂରଣ ଅବସରରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ନିଜ ଟ୍ବିଟର ବ୍ଳଗରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଗାନ୍ଧିବାଦର ଓଲଟା ବିଚାର ରଖିବା କଂଗ୍ରେସ ଦଳର ସଂସ୍କୃତି ରହିଛି। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧି କଂଗ୍ରେସର ସଂସ୍କୃତିକୁ ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣିଥିଲେ। ତେଣୁ ସେ ଏହାକୁ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ବିଶେଷ କରି ୧୯୪୭ରେ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ହୋବ ପରେ। ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଆଜି ତାଙ୍କର ସରକାର ବାପୁଙ୍କ ମାର୍ଗ ଓ ଦେଶକୁ କଂଗ୍ରେସ ମୁକ୍ତ କରିବାର ସ୍ବପ୍ନ ଉପରେ କାମ କରୁଛି।

source:https://hindi.indiatvnews.com

ମୋଦି ଏହି ଲେଖା ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସର ଓ୍ବାର୍କିଂ କମିଟି ବୈଠକ ଦିନ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ମୋଦି ଏଭଳି ଲେଖି ସଂଗଠନ ଓ ନେତୃତ୍ବଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି  ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ଦାଣ୍ଡି ଯାତ୍ରାରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଗାନ୍ଧିଜୀ ଅସମାନତା ଓ ଜାତିକୁ ଭାଗବଣ୍ଟା କରିବାରେ ବିଶ୍ବାସ କରୁନଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଜାତୀୟ ଦଙ୍ଗା ଓ ଦଳିତ ବିରୋଧୀ ନରସଂହାର କଂଗ୍ରେସର ଶାସନ ବେଳେ ହୋଇଛି। କୁଶାସନ ଓ ଭ୍ରଷ୍ଟଚାର ସବୁବେଳେ ସାଙ୍ଗରେ ଚାଲିଛି। ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଟେଲିକମ, ଜଳସେଚନ, ଖେଳ ଆୟୋଜନରୁ ନେଇ କୃଷକଙ୍କ କ୍ଷେତ କିମ୍ବା ଗାଁର ବିକାଶ ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଂଗ୍ରେସର ବହୁ ଦୁର୍ନୀତି ରହିଛି। ଏହାଛଡା ଗାନ୍ଧିଜୀ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଓ ବଂଶବାଦର ବିରୋଧରେ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ନୀତି ଚାଲିଛି।

 ଗାନ୍ଧିଜୀ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ଭରଷା କରୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ  ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧି ସରକାର ୧୯୭୫ରେ ଦେଶରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ କରିଥଲେ। ଏହାଦ୍ବାରା ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୬୫ର ବାରମ୍ବାର ଦୁରୁପଯୋଗ ହୋଇଥିଲା। ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଥିଲା କଂଗ୍ରେସର ଳୋକ ସ୍ବରାଜକୁ କେବଳ ଏକ ରାଜନୈତିକ ମହତ୍ତ୍ବର ଜିନି​‌ଷ ଭାବୁଥିଲେ ତେଣୁ ସେ ସମ୍ମାନ ପୂର୍ବକ କଂଗ୍ରେସକୁ ଶେ​‌ଷ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ବୋଲି ମୋଦି ନିଜ ବ୍ଲଗରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।