ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ମରୁଭୂମିରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବଗିଚା

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୨: ପୁରୁଣା ଓ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଗଦି ଏବେ ମୃତ୍ତିକାର ବିକଳ୍ପ ହୋଇଛି । ମରୁଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ଔଷଧୀୟ ଓ ପରିବା ଗଛ ଲଗାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବରଦାନ ଭାବେ କାମ କରୁଛି । ଶେଫିଲ୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ସ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଜୋର୍ଡାନଠାରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗଦିରୁ ସ୍ପଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରି ମରୁଭୂମିରେ ବଗିଚା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିତ୍ୟକ୍ତ ସ୍ପଞ୍ଜ ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୈପ୍ଳବିକ ସବୁଜିମା ଆଣିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ଟୋନି ର‌୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଗବେଷକମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଜାତାରି ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗୋଲମରିଚ, ଟମାଟୋ, ବାଇଗଣ ଓ ପୋଦିନା ଆଦି ଗଛ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜ ଗଛ ମୂଳକୁ ଧରି ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ଫଳରେ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ଓ ପବନ ପାଇ ଗଛ ବଢୁଛି ।

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ପଞ୍ଜରେ ମଞ୍ଜି ପୋତିବା ପରେ ତା’ରି ମଧ୍ୟରେ ଗଛ ବଢୁଛି । ପ୍ରଫେସର ର‌୍ୟାନ୍‌ କହନ୍ତି, ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କୌଶଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବଗିଚା ବିଶେଷ ସହାୟକ ହେବ । ସହାୟତା କର୍ମୀ ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଛାଡ଼ିଯାଇଥିବା ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜକୁ ବଗିଚା ସୃଷ୍ଟିରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି । ଗବେଷକମାନେ ଶେଫିଲ୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଓ ଗ୍ରାନ୍‌ଥାମ ସେଣ୍ଟର ଫର ସଷ୍ଟେନେବଲ ଫୁଡ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଆଧାରିତ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ସ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟରେ ଗଛ ମୂଳକୁ ଧରି ରଖିବା ନିମିତ୍ତ ସ୍ପଞ୍ଜ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଗବେଷକମାନେ କାମ କରୁଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଭବ ଅଛି । ସେମାନେ ଗବେଷକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ ଗଛ ବଢ଼ାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୁନଃନବୀକୃତ ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଭଳି ଏକ ଦୁଃସାଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସେମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ସମ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଡେଜର୍ଟ ଗାର୍ଡେନ୍‌ ବା ମରୁଭୂମି ଉଦ୍ୟାନ । ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ରୂପ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଚାହାନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଅନ୍ନଦାତା ମେଣ୍ଟାଇଲେ କ୍ଷୁଧା: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ପୋଲିସକୁ ପିଆଇଲେ ପାଣି, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଲୋମଟାଙ୍କୁରା ଦୃଶ୍ୟ : ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶିଶୁର ମୃତଦେହକୁ ଖାଉଛି କୁକୁର, ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେଉଛି ଏହି ‌ଭିଡ଼ିଓ

କଙ୍ଗନା ମାମଲାରେ ଉଦ୍ଧବ ସରକାରଙ୍କୁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା, ଅଫିସ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ବିଏମସିକୁ ଦେବାକୁ ପଡିବ କ୍ଷତିପୂରଣ…

ହ୍ବାଟସଆପ୍ ମେସେଜରେ ଆସୁଥିବା ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ ଭୁଲରେ ବି କରନ୍ତୁନି କ୍ଲିକ୍, ସରକାର ଜାରି କଲେ ଚେତାବନୀ

ଶେଷରେ ହ୍ବାଇଟ ହାଉସ ଛାଡିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ, ହେଲେ ରଖିଛନ୍ତି ଏମିତି ସର୍ତ୍ତ…

କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦେଖିବେ ମୋଦି: ଶନିବାର ଦିନ ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ପୁନେ ଓ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ