ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ମରୁଭୂମିରେ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି ବଗିଚା

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୪/୨: ପୁରୁଣା ଓ ପରିତ୍ୟକ୍ତ ଗଦି ଏବେ ମୃତ୍ତିକାର ବିକଳ୍ପ ହୋଇଛି । ମରୁଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ଔଷଧୀୟ ଓ ପରିବା ଗଛ ଲଗାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବରଦାନ ଭାବେ କାମ କରୁଛି । ଶେଫିଲ୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ସ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଜୋର୍ଡାନଠାରେ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗଦିରୁ ସ୍ପଞ୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରି ମରୁଭୂମିରେ ବଗିଚା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ପରିତ୍ୟକ୍ତ ସ୍ପଞ୍ଜ ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ବୈପ୍ଳବିକ ସବୁଜିମା ଆଣିବ ବୋଲି ସେମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଫେସର ଟୋନି ର‌୍ୟାନ୍‌ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଗବେଷକମାନଙ୍କର ଏକ ଦଳ ଜାତାରି ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଗୋଲମରିଚ, ଟମାଟୋ, ବାଇଗଣ ଓ ପୋଦିନା ଆଦି ଗଛ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜ ଗଛ ମୂଳକୁ ଧରି ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ଫଳରେ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ଓ ପବନ ପାଇ ଗଛ ବଢୁଛି ।

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସ୍ପଞ୍ଜରେ ମଞ୍ଜି ପୋତିବା ପରେ ତା’ରି ମଧ୍ୟରେ ଗଛ ବଢୁଛି । ପ୍ରଫେସର ର‌୍ୟାନ୍‌ କହନ୍ତି, ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି କୌଶଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବଗିଚା ବିଶେଷ ସହାୟକ ହେବ । ସହାୟତା କର୍ମୀ ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଛାଡ଼ିଯାଇଥିବା ଗଦିର ସ୍ପଞ୍ଜକୁ ବଗିଚା ସୃଷ୍ଟିରେ ଲଗାଉଛନ୍ତି । ଗବେଷକମାନେ ଶେଫିଲ୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଓ ଗ୍ରାନ୍‌ଥାମ ସେଣ୍ଟର ଫର ସଷ୍ଟେନେବଲ ଫୁଡ୍‌ରେ ସେମାନଙ୍କ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଆଧାରିତ ହାଇଡ୍ରୋପୋନିକ୍ସ ଏକ୍ସପେରିମେଣ୍ଟରେ ଗଛ ମୂଳକୁ ଧରି ରଖିବା ନିମିତ୍ତ ସ୍ପଞ୍ଜ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଗବେଷକମାନେ କାମ କରୁଥିବା ଶରଣାର୍ଥୀ କ୍ୟାମ୍ପରେ ଅଧିକାଂଶ ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନୁଭବ ଅଛି । ସେମାନେ ଗବେଷକଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପାଇ ନିଜ ବୁଦ୍ଧିରେ ଗଛ ବଢ଼ାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ପୁନଃନବୀକୃତ ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ୟରେ ମରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଜିମା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଭଳି ଏକ ଦୁଃସାଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସେମାନେ ମିଳିତ ଭାବେ ସମ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି । ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମରେ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଡେଜର୍ଟ ଗାର୍ଡେନ୍‌ ବା ମରୁଭୂମି ଉଦ୍ୟାନ । ଏହି ଅଭିଯାନକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ରୂପ ଦେବାକୁ ସେମାନେ ଚାହାନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମୁଁ ବଞ୍ଚିଛି … : ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ନିଜକୁ ଜୀବିତ ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ଅଫିସରୁ ଅଫିସ୍‌ ଘୂରି ବୁଲୁଛନ୍ତି ମହିଳା

ଏଣିକି ଖୋଲାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ମିଠାର ଏକ୍ସପାୟରୀ ଡେଟ୍ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ

ଆମେରିକା ଫେରି ଟ୍ରମ୍ପ ଲେଖିଲେ ଭାରତ ମହାନ…ସଫଳ ହୋଇଛି ଯାତ୍ରା

ଦିଲ୍ଲୀ ହିଂସା: ପ୍ରତିଦିନ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି; ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ବନ୍ଦ, ହୋଲସେଲ୍ ଧନ୍ଦା ମାନ୍ଦା