PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ, ଗିରଫ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ
  • ||
  • କଟକ: ନାଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ନିଆଁକୁ ଆୟତରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ, ଜମି- ଘର ଦିଅ ନହେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସାମ୍ନାରେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବୁ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ଦଶାହ ଭୋଜି ଖାଇ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର , କୋମନା ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

୧୭୯୦ କୋଟି ବର୍‌ବାଦ: କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସିଇଓଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ହଜିଗଲା ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ

source:shilfa.com

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି):ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଥିବା କାନାଡାଭିତ୍ତିକ ଏକ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ‘କ୍ୱାଡ୍ରିଗାସିଏକ୍ସ’ର ସିଇଓ ଗେରାଲ୍ଡ କୋଟେନଙ୍କ ଅଚାନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିଧାରୀ ଆଶଙ୍କିତ । ନିଜର ପ୍ରାପ୍ୟରାଶି ଫେରିପାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସମ୍ଭବ ପାଲଟିଛି । କାରଣ ହେଉଛି କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ର ସିଇଓ ୩୦ ବର୍ଷୀୟ ଗେରାଲ୍ଡ କୋଟେନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ନିକଟରେ କମ୍ପାନିର ପାଣ୍ଠି ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିବାର ସବୁ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ ରହିଥିଲା ।
କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏବେ ଆମ ଉପରେ କ୍ଲାଏଣ୍ଟମାନଙ୍କ ୨୫୦ ନିୟୁତ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୧୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ବକେୟା ରାଶି ରହିଛି । ପାଣ୍ଠି ଆକ୍ସେସ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ କେବଳ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ପରେ ଏହାକୁ ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟରାଶି ପରିଶୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅକ୍ଷମ ।
କମ୍ପାନି ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଅଫ୍‌ ନୋଭା ସ୍କୋଟିଆରେ ୩୦ ଦିନ ସମୟ ମାଗିଥିବାବେଳେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସିଇଓଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ତାହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍‌ ୟଙ୍ଗ୍‌କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ଏହା ସହ କମ୍ପାନିର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ।
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଅକ୍ଷମତା ଦର୍ଶାଇବା ପରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩ରେ କୋଟେନ୍‌ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ‘କ୍ୱାଡ୍ରିଗା’କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଅସହାୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନାଥ ଆଶ୍ରମ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ଦୁରାରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ ସେ ।
ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ବିଧବା ପତ୍ନୀ ଜେନିଫର ରୋବର୍ଟସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନିର ଫାଇନାନ୍ସ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସବୁ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିଲା । ପାସ୍‌ୱାର୍ଡଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ସେ ଆଦୌ କିଛି ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଥର କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ପାନିର ଆକାଉଣ୍ଟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡଗୁଡିକ ହଜିଯାଇଛି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କ୍ୱାଡ୍ରିଗାର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜ୍ଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ନିବେଶକମାନେ ରେଡ୍ଡିଟ୍‌ ଏବଂ ଟୁଇଟର ଭଳି ସୋସିଆଲ ନେଟ୍‌ୱର୍କିଂ ସାଇଟ୍‌ରେ ଏହା ଉପରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସତରେ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ନା ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର କରି କମ୍ପାନି ନିବେଶକଙ୍କ ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାହା ଉପରେ ଏମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।
କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହେବା ବେଳକୁ ଏହାର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ୩୬୩,୦୦୦ ୟୁଜର ଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୧୫,୦୦୦ ଜଣ ୟୁଜରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୮୦ ନିୟୁତ ଡଲାର ( ପାଖାପାଖି ୧,୨୮୯.୫୨ କୋଟି ଟଙ୍କା) କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଆକାରରେ ଥିବାବେଳେ କାନାଡାର ପ୍ରଚଳିତ ମୁଦ୍ରା ଆକାରରେ ୭୦ ନିୟୁତ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୫୦୧.୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଥିଲା । ବିଶ୍ୱର ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ୨୩୭ଟି କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଅନ୍ୟତମ । ଏହା କାନାଡାର ସର୍ବବୃହତ୍‌ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର