PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡ଼ିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମତିକୁ ଅପେକ୍ଷା; ଆସିବେ ଗିବନ, ଗଣ୍ଡା, ଜିରାଫ

ବାରଙ୍ଗ, ୩୧ା୧(ଆ.ପ୍ର.): ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ନନ୍ଦନକାନନକୁ ମିଜୋରାମରୁ ଗିବନ, ମହୀଶୂରରୁ ଜୀରାଫ, ହାଇଦ୍ରାବାଦରୁ ଆସିବ ଗଣ୍ଡା । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ନିକଟକୁ ଦୁଇମାସ ତଳେ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ମାତ୍ର ଏ ଯାଏ ସିଜେଡଏ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ ।
ନନ୍ଦନକାନନରେ ଏବେ ଅନେକ ଖୁଆଡ ଖାଲି ପଡିଛି । ଗୋଟିକ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରୁ ବିରଳ ପଶୁପକ୍ଷୀ ଲୋପପାଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ, ଖାଲି ଖୁଆଡ ଗୁଡିକୁ ଦେଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିରାଶ ହୋଇ ଫେରୁଛନ୍ତି । ଜନ୍ତୁ ମାନଙ୍କୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମତି ଦେବାରେ ବିଳମ୍ବ କରୁ ଥିବାରୁ ଅନେକ ବିରଳ ଜନ୍ତୁ ନନ୍ଦନକାନନ ଆସି ପାରୁନାହିଁ ବୋଲି ସଫେଇ ଦିଆ ଯାଉଛି । ତେବେ ଅନୁମତି ମିଳିବା କ୍ଷଣି ଗିବନ, ଜୀରାଫ, ଗଣ୍ଡା ଏବଂ ମାଲେସିଆରୁ ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ ଅଣାଯବ ବୋଲି ନନ୍ଦନକାନନର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହି ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସିଂହଲାଞ୍ଜିମାଙ୍କଡ,ଗଣ୍ଡା,ଜେବ୍ରା,ୱାଲଭି, ଗିବନ ଆଦି କେତେକ ବିରଳ ଜନ୍ତୁ ଆଉ ନନ୍ଦନକାନନରେ ଦେଖିବାକୁ ମଳୁନାହାନ୍ତି । କାସୁଆରୀ ଏକ ବିରଳ ପକ୍ଷୀ । ଏହି ପକ୍ଷୀର ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ବେକ ଦେଖିବାକୁ ଅତୀବ ସୁନ୍ଦର । ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଦୌଡି ପ୍ରତିପକ୍ଷ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାରେ କାସୁଆରୀ ପାରଙ୍ଗମ । ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ନନ୍ଦନକାନନକୁ ଦୁଇଟି କାସୁଆରୀ ଆସିଥିଲେ । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ଦୁଇଟି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କଲା ପରେ ଏବେ ଖୁଆଡ ଖାଲି ଅଛି । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ୯୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଇସ୍ରାଇଲରୁ ୪ଟି ଜେବ୍ରା ଅଣାଯାଇଥିଲା । ଖୁଆଡ ନଂ ୩୪ରେ ଜେବ୍ରା ସବୁ ରହୁଥିଲେ । ଗତ ବର୍ଷ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ତିନୋଟି ଜେବ୍ରା ଆଖିବୁଜିଥିଲେ । ମାତ୍ର ୨୦୧୭ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ରେ ଶେଷ ଅଣ୍ଡିରା ଜେବ୍ରାର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ସେହିଦିନ ଠାରୁ ୩୪ ନଂ ଖୁଆଡ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି । ଗତ ଚାରିଦଶନ୍ଧୀ ଧରି ନନ୍ଦନକାନନରେ ଅସଂଖ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ସାଜିଥିବା ଅଣ୍ଡିରା ଗଣ୍ଡା ନନ୍ଦୁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ଦୁଇବର୍ଷ ବିତିଯାଇଛି³ ହେଲେ ଗଣ୍ଡା ଏଠାକୁ ଆସିପାରିନାହିଁ । ଗଣ୍ଡା ଆଣିବାରେ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଜଙ୍ଗଲ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ ଗତ ନନ୍ଦନକାନନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଉତ୍ସବରେ ମତ ରଖିଥିଲେ । ଗଣ୍ଡା ରହୁଥିବା ଖୁଆଡରେ ଏବେ ଜଳହସ୍ତୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି । ଗଣ୍ଡା ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ଜନ୍ତୁ ତଥାପି ଏମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ନେଇ ବନବିଭାଗ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଛି । ଆସାମ, ମଣିପୁରରେ ବିପୁଳ ସଂଖ୍ୟାରେ ଗଣ୍ଡା ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ।ଗିବନ ଏକ ବିରଳ ଜନ୍ତୁ । ଏହାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଲେ ଅନେକେ ଉତ୍‌ଫୁଲ୍ଲିତ ହୋଇଥାନ୍ତି । ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ଏକ ମାତ୍ର ଗିବନର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ ନନ୍ଦନକାନନ ଚବିଶ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ଗିବନ ଶୂନ୍ୟ ହୋଇଛି ।

ମାଙ୍କଡ ପ୍ରଜାତିର ଗିବନ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନାହାନ୍ତି । ମିଜୋରାମ ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସେଠାକାର ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୧୭ଟି ଗିବନ ଅଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡିଆଖାନା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମତି ଦେଲେ ସେଠାରୁ ଦୁଇଟି ଗିବନ ଅଣାଯିବ । ଏଥିସହିତ ମହୀଶୂର ଜିରାଫ ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଗଣ୍ଡା ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଆସିପାରିବ । ୨୦୦୩ ନଭେମ୍ବର ୨୦ରେ ପୁନେ ଚିଡିଆଖାନାରୁ ଆସିଥିବା ମାଈ ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ’ ‘ବିନି’ ନନ୍ଦନକାନନ ଖୁଆଡ ନଂ ୬୦(କ)ରହଛି । ତାକୁ ଏବେ ୪୧ ବର୍ଷ । ବୟସାଧିକ୍ୟ କାରଣରୁ ଏବେ ସେ ରୁଗ୍‌ଣ । ଏହି କାରଣରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବିନିକୁ ଦେଖିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରଜାତିର ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ ମ୍ୟାଲେସିଆରୁ ଆଣିବା ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି । ମାଲେସିଆରେ ଜଙ୍ଗଲି ଜନ୍ତୁ ଭାବେ ଗଣା ହେଉଥିବା ଓରାଙ୍ଗଉଟାନକୁ ସେଠାକାର ବାସିନ୍ଦା ବେଆଇନ ଭାବେ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ କ୍ରୟ କରି ଆଣିବାରେ ସମସ୍ୟା ରହିଛି³ ଏହି କାରଣରୁ ସେଠାରୁ ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ ଆସି ପାରୁନାହିଁ । ଯଦି ମାଲେସିଆର କୌଣସି ଚିଡିଆଖାନା ଜନ୍ତୁ ଅଦଳବଦଳ ନୀତିରେ ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଓରାଙ୍ଗଉଟାନ ଆସିପାରିବ ବୋଲି ନନ୍ଦନକାନନ ଅଧିକାରୀଜଣକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର