PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଳ ଛାଡିବୁ ନାହିଁ, ଏମିତି କହି ଭଗବାନଙ୍କ ପାଖରେ ଶପଥ ନେଲେ କଂଗ୍ରେସର ୩୬ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ…

ପାଣାଜୀ(ଗୋଆ): ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଗୋଆରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।  ଏଥିପାଇଁ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସମେତ କଂଗ୍ରେସ, ବିଜେପି ସମେତ ଅନେକ ଦଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଲଢେଇ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ, ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଗୋଆ ଭୋଟରଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଏଥର ୨୦୧୯ ଭଳି ଦଳବଦଳ ଭଳି କୌଣସି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା ଘଟିବ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଶନିବାର ଦିନ କଂଗ୍ରେସ ଏହାର ନେତାଙ୍କ ସହ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷୀ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

୨୦୧୯ରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାୟ ୧୦ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ କଂଗ୍ରେସ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶନିବାର ଦିନ ୩୬ ଜଣ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନ୍ଦିର, ଚର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ମସଜିଦ ଯାଇ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏବଂ ପରେ ଦଳ ପ୍ରତି ସଚ୍ଚୋଟ ରହିବେ ବୋଲି ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ।

ପାଣାଜୀର ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରରେ ଏବଂ କୋଙ୍କଣୀର ବାମ୍ବୋଲିମ୍ କ୍ରସରେ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ ସହିତ ହାତ ବାନ୍ଧି ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ସହିତ ରହିବେ ବୋଲି ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରି ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ସମସ୍ତେ ୩୬ ଜଣ ଦେବୀ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଦତଳେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଥିବା କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ପ୍ରତି ଆମେ ବିଶ୍ୱସ୍ତ ରହିବୁ । ବାମ୍ବୋଲିମ୍ କ୍ରସର ଜଣେ ପୁରୋହିତ ତାଙ୍କୁ ସେହିଭଳି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପରେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩୪ ଜଣ ପୁରୁଷ ପ୍ରାର୍ଥୀ ବେଟିମର ଏକ ମସଜିଦକୁ ‘ଚାଦର’ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଏକ ADR ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଆରେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୨୪ ଜଣ ବିଧାୟକ ଗୋଟିଏ ଦଳ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ୪୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ମୋଟ ବିଧାୟକଙ୍କ ୬୦% ଅଟେ । ADR ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ଗୋଆ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯାହାର ଭାରତୀୟ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଇତିହାସରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦାହରଣ ନାହିଁ ।