PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋକସରା: ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପକ୍ଷରୁ କୋକସରାରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଦାବିରେ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ, ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଅଙ୍ଗନୱାଡି କର୍ମୀ ଚୟନ ପାଇଁ ରାମପୁର ଆଇସିଡିଏସ୍ ସିଡିପିଓ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରିଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • କଟକ: ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବାକୁ ନେଇ ମାମଲା, ପିଟିସନ୍ ଖାରଜ; ସାନି ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲ ଲାଗି ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କାର୍‌ଗିଲ୍‌ ବସ୍ତିରୁ ୨୫୪ ଗ୍ରାମ୍‌ ବ୍ରାଉନ୍‌ସୁଗାର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ଧରାପଡି ନିର୍ଧୁମ ମାଡ଼ ଖାଇଲେ
  • ||
  • ସୀମାନ୍ତରେ ମାଓବାଦୀ ଯବାନ ଗୁଳିବିନିମୟ ୩ ମାଓବାଦୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଗୋଳାବାରୁଦ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୩୧୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼: ପବିତ୍ର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର, ଖାଁ ଖାଁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପୀଠ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ଆଜି ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୂରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ, ୧୬ ଦଫା ଦାବିରେ ନେଇ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଛି ବିଜେପି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୫ ଦିନ ଯାଏ ବଢ଼ିବନି ଶୀତ, ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପାଠପଢ଼ା, ପ୍ରଥମ ଦୁଇଦିନ ହସଖୁସି ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷଣସ୍ତର ମପାଯିବ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ବସ୍ତି ଉଚ୍ଛେଦ ପ୍ରତିବାଦରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ରାସ୍ତାରୋକ। ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ମାତ୍ର ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଉଠେଇ ନେଲା ପୁଲିସ।
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର: ୩୦୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗର ସହ ନଗଦ ଟଙ୍କା ଜବତ କଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ, ଜଣେ ମହିଳା ଅଟକ
  • ||

ଗୋଲ୍ଡ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌: ମ୍ୟାଁମାର-ନେପାଳ ଫାଇନାଲ୍‌ ଆଜି

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୪ ।୧ (ବ୍ୟୁରୋ): ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ ସଂଘ (ଏଆଇଏଫ୍‌ଏଫ୍‌)ର ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ଗୋଲ୍ଡ କପ୍‌ ମହିଳା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ମ୍ୟାଁମାର ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଫାଇନାଲ୍‌ ପାଇଁ ଉଭୟ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି ।
ମ୍ୟାଁମାର: ଚଳିତ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ମ୍ୟାଁମାରର ଫିଫା ମାନ୍ୟତା ହେଉଛି ୪୪ । ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳ ଭାବେ ମ୍ୟାଁମାର ନିଜର ସ୍ଥିତି ବଜାୟ ରଖିବା ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ସମସ୍ତ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି । ପ୍ରଥମେ ନେପାଳକୁ ୩-୦, ଇରାନକୁ ୨-୦ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତକୁ ମଧ୍ୟ ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ପରାଜିତ କରିଥିଲା । ଦଳ ଅପରାଜେୟ ସହ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।
ଦଳୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ବେଶ ଉନ୍ନତ ରହିଛି । ସବୁ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଳମେଳ ଯୋଗୁଁ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଏକତରଫା ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି ମ୍ୟାଁମାର । ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନେପାଳକୁ ପରାଜିତ କରିଥିଲେବି ଦଳ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପୁଣି ନେପାଳକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ରବିନ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଏବଂ ଫାଇନାଲ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ତଫାତ । ନେପାଳ ଦୁଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳ ଇରାନ ଓ ଭାରତକୁ ପରାଜିତ କରି ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ।
ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମ୍ୟାଁମାର ଆଦୌ ହାଲ୍‌କା ଭାବେ ନେପାଳକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହିଁ । ଫାଇନାଲ୍‌ ପାଇଁ ଦଳ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛି । ଟାଇଟଲ ଜିତିବା ନେଇ ସବୁ ଶକ୍ତି ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି ।
ନେପାଳ: ନେପାଳର ଫିଫା ମାନ୍ୟତା ହେଉଛି ୧୦୮ । ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ଏକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଳକୁ ଭେଟିବାକୁ ଯାଉଛି । ପୂର୍ବରୁ ଯଦିଓ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମ୍ୟାଁମାରଠୁ ନେପାଳ ପରାଜିତ ହୋଇଛି, ତଥାପି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଦଳ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ନିଜର ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ କରିଥିଲା । ୨-୧ରେ ଆୟୋଜକ ଭାରତକୁ ଏବଂ ୩-୦ରେ ଇରାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା । ଦଳର ବିଜୟରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ସବିତ୍ରା ଭଣ୍ଡାରୀ । ସେ ଭାରତ ଓ ଇରାନ ବିପକ୍ଷରେ ୨ଟି ଲେଖାଏଁ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।
ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସଭିଁଙ୍କ ନଜର ରହିବ । ମ୍ୟାଁମାର ମଧ୍ୟ ସବିତ୍ରାଙ୍କ ପଥରୋଧ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବ । ମ୍ୟାଁମାର ବିପକ୍ଷରେ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ହେଲେ ନେପାଳକୁ ଉନ୍ନତ ରଣନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ହେବ ।
ଭାରତ ଫିଫା ମାନ୍ୟତାରେ ୬୨ ଓ ଇରାନ ୬୦ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନିଜଠୁ ଦୁଇ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଦଳକୁ ପରାଜିତ କରି ନେପାଳ ନିଜର ଶ୍ରେଷ୍ଠତ୍ୱ ପ୍ରତିପାଦନ କରିଛି । ମ୍ୟାଁମାର ବିପକ୍ଷରେ ଦଳ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର