PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଗୋଲ୍ଡ କପ୍‌ ଫୁଟବଲ୍‌ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ମ୍ୟାଁମାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୧୧ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ସର୍ବଭାରତୀୟ ଫୁଟବଲ୍‌ ସଂଘ (ଏଆଇଏଫ୍‌ଏଫ୍‌) ଆନୁକୂଲ୍ୟରେ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହଯୋଗରେ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଚାଲିଥିବା ଗୋଲ୍ଡକପ୍‌ ମହିଳା ଫୁଟବଲ୍‌ରେ ମ୍ୟାଁମାର ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି । ଆଜି ମ୍ୟାଁମାର ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଇରାନକୁ ପରାଜିତ କରିଥିଲା । ଇରାନ ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଭାରତଠୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନେପାଳ ବିପକ୍ଷରେ ଆୟୋଜକ ଭାରତ ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପରାଜିତ ହୋଇଛି । ନେପାଳ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୨-୧ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ।
ମ୍ୟାଁମାର ୨-୦ ଇରାନ: ମ୍ୟାଁମାରର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ଫାଇନାଲ୍‌ ଏବଂ ଇରାନର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା ବିଜୟ ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା । ତେଣୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଉଭୟ ଦଳ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍‌ ପ୍ରବଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା । ମ୍ୟାଁମାର ବାରମ୍ବାର ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ବି ଇରାନ ଖେଳାଳି ତାହାକୁ ବିଫଳ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପ୍ରଳବ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ମଧ୍ୟରେ ଖେଳର ପ୍ରଥମ ଭାଗ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ମ୍ୟାଚ୍‌ ଗୋଲଶୂନ୍ୟ ରହିଥିଲା ।
ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ନୂଆ ରଣନୀତି ସହ ଉଭୟ ଦଳ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ପୂର୍ବଭାଗ ଭଳି ଏହି ଭାଗରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । କେତେବେଳେ ମ୍ୟାଁମାର ପୁଣି କେତେବେଳେ ଇରାନ ଗୋଲ୍‌ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିଲେ । ମାତ୍ର କୌଣସି ଦଳକୁ ଗୋଲ୍‌ ସଫଳତା ମିଳି ପାରୁନଥିଲା । ଆକ୍ରମଣ ଓ ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଖେଳ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ରହିଥିଲା ଗୋଲଶୂନ୍ୟ ।
ଏହାପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଇନ୍‌ଜ୍ୟୁରୀ ଟାଇମର ଖେଳ । ଦୀର୍ଘ ୯୦ ମିନିଟ ଧରି ମ୍ୟାଁମାରର ପଥରୋଧ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଇରାନ ଖେଳାଳି ଏଥର ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ୯୦୍ମ୧ ମିନିଟ୍‌ରେ ମ୍ୟାଁମାର ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ବିଜୟ ନିଶ୍ଚିତ କରି ଦେଇଥିଲା । ୟେ ୟେ ଓ ଏହି ବିଜୟୀ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ସେ ଏତିକିରେ ସୀମିତ ରହି ନଥିଲେ । ପୁଣି ୯୦୍ମ୩ ମିନିଟ୍‌ରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଦଳ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ମ୍ୟାଁମାରକୁ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ ।
ନେପାଳ ୨-୧ ଭାରତ: ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ନିଜଠୁ ଉଚ୍ଚମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତ ଦଳ ଇରାନକୁ ହରାଇଥିଲା ଭାରତ । ମାତ୍ର ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦଳ ଅତି ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ନିଜଠୁ ଦୁର୍ବଳ ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ଦଳ ନେପାଳଠୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ମ୍ୟାଚ୍‌ ଆରମ୍ଭରୁ ନେପାଳ ଖେଳାଳି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ । ଖେଳର ପଞ୍ଚମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲା । ସବିତ୍ରା ଭଣ୍ଡାରୀ ଏହି ଗୋଲଟି ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ପୁଣି ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ସବିତ୍ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ । ଫଳରେ ଖେଳର ୬ ମିନିଟ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ୨-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଅଗ୍ରଣୀ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଘରୋଇ ଦଳ କିଛି ବୁଝିବା ପୂର୍ବରୁ ୨ଟି ଗୋଲ୍‌ ଖାଇ ଯାଇଥିଲା ।
ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ହେଲେ ନେପାଳର ରଣନୀତିକୁ ଭେଦ କରିବା ମୁସ୍କିଲ୍‌ ଥିଲା । ଏହିପରି ଭାବେ ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ନେପାଳ ଅଗ୍ରହୀ ହାସଲ କରିଥିଲା । ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧ ଖେଳ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥିଲା । ବାରମ୍ବାର ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି ନେପାଳ ଗୋଲପୋଷ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ । ୭୯ ମିନିଟ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବେଶ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା । ୮୦ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ଭାରତ ଗୋଟିଏ ଗୋଲ୍‌ ପରିଶୋଧ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା। ହେଲେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଘରୋଇ ଦଳକୁ ଆଉ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେଇ ନଥିଲେ ନେପାଳ ଖେଳାଳି । ଇନ୍‌ଜ୍ୟୁରୀ ଟାଇମରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସେମିତି କିଛି ଖାସ କରି ଦେଖାଇ ପାରି ନଥିଲା । ଶେଷରେ ୧-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ପଛୁଆ ରହି ଭାରତ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ।
ପୂର୍ବ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ମ୍ୟାଁମାର ନେପାଳକୁ ପରାଜିତ କରିଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦଳ ୩-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ଘରୋଇ ଭାରତ ୧-୦ରେ ଇରାନକୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲା ।