PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ୟାସିନକୁ ଗିରଫ ପରେ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀର ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ଟି କମ୍ପାନୀକୁ ଶ୍ରୀନଗର ପଠାଗଲା

source; https://www.indiatvnews.com

ଶ୍ରୀନଗର,୨୩।୨: ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଲିବରେସନ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଜେକେଏଲଏଫ୍) ମୁଖ୍ୟ ୟାସିନ୍ ମଲିକଙ୍କୁ ଗତ ଶୁକ୍ରବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଗିରଫ କରାଯିବା ପରେ ଘାଟିରେ ଜମାତ-ଇ-ଇସଲାମୀର ବହୁ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଗଟଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀର ଅତିରିକ୍ତ ୧୦୦ଟି କମ୍ପାନୀକୁ ବିମାନଯୋଗେ ଶ୍ରୀନଗର ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ଗତ ୧୪ ତାରିଖରେ ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ସିଆରପିଏଫ୍ କନଭୟ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ ଯବାନ ଶହୀଦ ହେବା ପରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନରେ ମଧ୍ୟ, ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀରରୁ ଜମାତ-ଇ-ଇସ୍ଳାମୀ ସହିତ ଜଡିତ ୧୨ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

source:https://theprint.in

 ପୋଲିସ କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗିରଫ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ। ଜମାତ-ଏ-ଇସ୍ଳାମୀ  ପୋଲିସର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧ କରିଛି। ସେ କହିଛି ଏଭଳି କରି କଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରାଯାଉଛି।   ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି ତାଙ୍କ ଭିତରେ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ଅବଦୁଲ ହମିଦ ଫୟାଜ, ଆଇନଜୀବି ଜାହିଲ ଅଲ୍ଲୀ (ମୁଖପାତ୍ର), ଗୁଲାମ କାଦିର ଲୋନ୍( ପୂର୍ବତନ ମହାସଚିବ) ଓ ଅନ୍ୟ ଲୋକ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି। ଜମାତର ସଦସ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତନାଗ, ପହଲଗାମ, ଦିଆଲଗାମ, ତ୍ରାଲ ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଜମାତ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଅନୁଚ୍ଛେଦ ୩୫ଏ ଉପରେ ଏକ ଆବେଦନ କରିଛି। ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଡିପି ମୁଖ୍ୟ ମେହବୁବା ମୁଫତି ଏହି ଗିରଫକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କରିଛନ୍ତି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ନୁହେଁ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପୋଳିସ ଓ ଅର୍ଦ୍ଧସାମରିକ ବାହିନୀକୁ ହାଇ ଆର୍ଲଟରେ ରଖାଯାଇଛି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର