PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଦୁଗ୍ଧ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଫେରାଇଲେ ମିଳିବ ରିହାତି

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୨/୮: ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାର କମାଇବା ପାଇଁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛନ୍ତି । ‘ସେ ନୋ ଟୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍’ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ପଶୁପାଳନ ଓ ମତ୍ସ୍ୟ ସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ବଡ ଯୋଜନା କରୁଛି ।

ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ଦୁଗ୍ଧ, ଓ ଦୁଗ୍ଧରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ୟାକ୍ କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ରିସାଇକିଲ୍ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଏଥିରେ ପ୍ୟାକିଂରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଫେରାଇଦେଲେ ସେଗୁଡିକୁ ରିସାଇକିଲ୍ କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଫେରାଇବା ଫଳରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦୁଗ୍ଧ, ଦହି, ପନିର, ଲସି ଏବଂ ଆଇସକ୍ରିମ ଭଳି ଖାଦ୍ଯସାମଗ୍ରୀରେ ରିହାତି ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବା ସହିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମଧ୍ଯ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

୨ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଯୋଜନା ଲାଗୁ ହୋଇପାରେ
ପଶୁପାଳନ ଓ ମତ୍ସ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବ୍ୟବହାରକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ରିଡ୍ଯୁସ୍, ରିବେଟ୍ ଓ ରି-ୟୁଜ୍ ମଡେଲକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଏହି ଯୋଜନାକୁ ୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇପାରେ ।

ପିଏମ୍ ମୋଦି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟାନ୍ କରିବା ପାଇଁ କରିଥିଲେ ଅପିଲ୍
୧୫ ଅଗଷ୍ଟରେ ଲାଲ୍ କିଲ୍ଲାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୨ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକୁ ବ୍ୟାନ୍ କରିବା ପାଇଁ ଅପିଲ୍ କରିଥିଲେ । ‘ସେ ନୋ ଟୁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍’ ନେଇ ପଶୁପାଳନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦେଶର ଅନେକ ମିଲ୍କ କର୍ପୋରେଟିଭ୍ ଫେଡେରେସନ ଓ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଡାଏରୀ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ସହିତ ମିଟିଂ କରିଛି । ଏଥିରେ ଦୁଗ୍ଧ ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଉତ୍ପାଦନର ପ୍ୟାକେଜିଂରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବା, ପ୍ୟାକେଜିଂରେ ବ୍ୟବହାର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକକୁ ରିକଲେକ୍ଟ କରି ତାର ରିସାଇକ୍ଲିନ୍ଂ କରିବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରାଯାଇଛି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଉଛି ଯେ ଗ୍ରାହକମାନେ ରାପରକୁ ଅଳିଆ ଗଦାରେ ନପକାଇ ସାଇତିକି ରଖିବା ପରେ ପୁଣି ମିଲ୍କ ବୁଥରେ ଫେରାଇଦେବେ । ଏଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ରିହାତି ମିଳିବା ସହିତ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ମଧ୍ଯ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର