ଲକଡାଉନ୍ ୨.୦ : ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରୁ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ମିଳିଲା ସର୍ତ୍ତମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୪ : ଆଜିଠାରୁ ସାରା ଦେଶରେ ୧୯ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନ୍ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଆଇଟି, ଆଇଟି ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀ (ITES) ଏବଂ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଏପ୍ରିଲ ୨୦ରୁ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିବାବେଳେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ଏଭଳି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ। ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀର ଅପରେଟରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବ୍ୟବହୃତ ଯାନଗୁଡିକ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ଚାଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ ଅର୍ଥନୀତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଜାତୀୟ ବିକାଶ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଏହି କାରଣରୁ, ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ କୁହାଯାଇଛି, ‘ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଡାଟା ଏବଂ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର, ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଦୂରତା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଇ-ବାଣିଜ୍ୟ, ଆଇଟି ଏବଂ ଆଇଟି ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦ରୁ କାମ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ‘

ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପରିଚାଳନା (IT-BPM) କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଘରୁ କାମ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବହୁତ କମ୍ କର୍ମଚାରୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଯୋଗୁଁ ଅଫିସରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଆଇଟି ଏବଂ ଆଇଟିଏସ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ସଂସ୍ଥା ନାସସ୍କୋମ୍ କହିଛି ଯେ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିପିଏମ୍, ଜିସିସି ଏବଂ ଆଇଟି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର କିଛି ଅଂଶରେ କେବଳ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଶିଳ୍ପଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଅଫିସ୍ ଭିତରେ କିମ୍ବା ନିକଟସ୍ଥ କୋଠାରେ ରହିବାକୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ବାରା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରହିବ। ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୦ ରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ରିହାତି ହଟସ୍ପଟ୍ କିମ୍ବା ଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନୁହେଁ।

ଏହି ବିଭାଗଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସକ୍ରିୟ ରହିବ :

୧. ରକ୍ଷା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ

୨. ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ

୩. ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସୂଚନା ଏଜେନ୍ସି (IMD, INCOIS, SASE, NCS, CWC) କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ

୪. ଜାତୀୟ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର (NIC) କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ

୫. ଫୁଡ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଫସିଆଇ) କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର: କୁଲଗ୍ରାମରେ ଆତଙ୍କୀ ଆକ୍ରମଣ, ଚାଲିଗଲା ୩ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଜୀବନ

କଲରାପତରିଆର ଡିଆଁ ଦେଖି ଲୋକେ କହିଲେ ଅଲମ୍ପିକ୍ ଯିବା ଉଚିତ୍, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯଦି ଆମ ଦେଶରୁ ଖେଳନ୍ତୁ, ପୂର୍ବତନ ଖେଳାଳି ଟ୍ବିଟ କରି ଦେଲେ ଅଫର

କରୋନା ଟିକା ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ମୋଡେର୍ଣ୍ଣା

ପିଏମ୍‌ ମୋଦୀଙ୍କ ‘ଜଙ୍ଗଲରାଜ କି ଯୁବରାଜ’ ଆକ୍ଷେପର ଜବାବ ରଖିଲେ ତେଜସ୍ବୀ, କହିଲେ ‘ସେ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଯାହା ବି କହି ପାରିବେ’

୯ ବର୍ଷ ତଳେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରିଥିଲେ ରୋହିତ ଶର୍ମା, ଏବେ କରି ଦେଖାଇ ଦେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର