PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ବକ୍ସିଂ ପ୍ରି-କ୍ୱାର୍ଟରରେ ହାରିଲେ ମେରିକମ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ ଗସ୍ତରେ ପଞାୟତିରାଜ, ନଗର ଉନ୍ନୟନ ଓ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା । ଜଗାକୁ ଭେଟିଲେ, ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ।
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଖଇରପୁଟ ରାସ୍ତାରେ ବଲେରୋ ଗାଡ଼ି ସହ ୭କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ- ଜଣେଗିରଫ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବରଗଛରୁ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବରିଷ୍ଠ ଆଇଏଏସ୍ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ, IAS ଅଶୋକ ମୀନା ହେଲେ ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଓ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ମାଡ଼ ପ୍ରତିବାଦରେ ନୀଳଗିରି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କଲେ ଓକିଲ ସଙ୍ଘ
  • ||
  • କଟକ: ଆସନ୍ତାକାଲି ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ପଦକ ପାଇବା ଦିଗରେ ଆଉ ପାଦେ ବଢିଲେ ସିନ୍ଧୁ, କ୍ୱାର୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ପହଁଚିଲେ
  • ||
  • ବକ୍ସିଂ କ୍ବାର୍ଟରରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଭାରତର ସତୀଶ କୁମାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଷ୍ଟରକ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଅଜଣା ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଥାମୁନି କରୋନ ମୃତ୍ୟୁ,ରାଜ୍ୟରୁ ଆଉ ୬୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୬୧୫ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାତକ ସାଜିଲା ଫ୍ରି-ଫାୟାର୍ ଗେମ୍, ଚାଲିଗଲା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ୨ ଜିଲ୍ଲାରେ ହେବନି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ବନ୍ଦ ହେଲା ୨ଟି ସୁଇଜ ଗେଟ୍, ୧୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||

ଟି-ଲିଙ୍କ୍‌: ଖସି ଗଲେ ସରକାରୀ ବାବୁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୪ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ସୟଦ ଉସ୍ମାନ ଅଲ୍ଲୀ ଓରଫ ଟିଟୋଙ୍କୁ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚର ସ୍ପେଶାଲ୍‌ ଟାକ୍ସ ଫୋର୍ସ (ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌) ଟିମ୍‌ ତିନି ଥର ରିମାଣ୍ଡରେ ନେଇ ଜେରା କରିଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ପୁଲିସ୍‌, ତହସିଲଦାର, ବିଡିଓ ଓ ଅନ୍ୟ ସରାକରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ ଥିବା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା । ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେରା କରି ପାରିଲା ନାହିଁ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ । କାରଣ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ର ମୁଖିଆଙ୍କ ବଦଳି ପରେ ତଦନ୍ତ ବି ଦିଗହରା ହୋଇଗଲା । ଏବେ ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ଟିଟୋରର ଫାଇଲ୍‌ ଆଉ କେବେ ଖୋଲିବ ନାହିଁ, କି ସରକାରୀ ବାବୁମାନଙ୍କ ମୁଖା ଖୋଲିବ ନାହିଁ । ସବୁ ସରକାରୀ ବାବୁ ଖସିଗଲେ ।
ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ମୁତାବକ, ରାଜନଗରରେ ଅଲି ୱାଟର ରିସୋର୍ସର ୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟେଣ୍ଡର ନେଇଥିଲେ ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ଲେଙ୍କା ନାମକ ଜଣେ ଠିକାଦାର । ଏହି ସମୟରେ ଟିଟୋ ଧମକ ଦେଇ ତାଙ୍କଠାରୁ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବଟି ନେଇଥିଲେ । ତା’ ପୁଣି ଜଣେ ବିଡିଓଙ୍କ ମଧ୍ୟସ୍ଥିରେ । ଏ ବାବଦରେ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ଖୋଳତାଡ ଆରମ୍ଭ କଲା । ଯେତେବେଳେ ବିଡିଓଙ୍କ ନାଁ ଆସିଲା ତା’ ପରେ ସବୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ଏମିତିକି ଠିକାଦାର ବି ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ମୁହଁ ଖୋଲିଲେନି । କେବଳ ଏହି ଘଟଣା ନୁହେଁ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଜଗତସିଂହପୁର ଓ ଯାଜପୁର ଅଞ୍ଚଳକୁ ସେ ନିଜ ହାତମୁଠାରେ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ଟିଟୋ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ । ଉକ୍ତ ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ଟିଟୋ ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଛୋଟରୁ ବଡ ଠିକାଦାରଙ୍କ ଛାତି ଥରୁଥିଲା । ଟିଟୋ ଯେଉଁ କାମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା, ସେହି କାମକୁ ସେ ହାତେଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଉଥିଲା । ଏଥିରୁ ସେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା । ଟିଟୋ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ତା’ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ନାମରେ କାମର ଟେଣ୍ଡର ନିଆଯାଉଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲେ ତିନିଟି ଜିଲ୍ଲାର ସରକାରୀ ଅଫିସର । କେଉଁ ଅଫିସ୍‌ର ଟିଟୋକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ତାଲିକ କରିଥିଲେ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ । ଜେରା କରିବା ପାଇଁ ସମନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ସବୁ ଫୁସ୍‌ ହୋଇଗଲା । କ’ଣ ହେଲା କେଜାଣି କୌଣସି ସରାକରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ତଦନ୍ତ ପରିସଭୁକ୍ତ କରାଗଲା ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଛାନଭିନ ଆରମ୍ଭ କଲା ।
ଯେବେଠୁ ଇ-ଟେଣ୍ଡର ହୋଇଛି ସେବେ ଠାରୁ ଟିଟୋ ଗିରଫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ କାଗଜ ପତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରି ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲା ଟିଟୋକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ଅଫିସରମାନେ କିଛି ତ୍ରୁଟି ରଖି ନାହାନ୍ତି । ଇ-ଟେଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଟେଣ୍ଡର ହେଉଥିଲା ତା’ର ଯଦି ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯାଞ୍ଚ କରିଥାନ୍ତା ତା’ ହେଲେ ଗଣ୍ଡା ଗଣ୍ଡା ସରକାରୀ ବଡ଼ବାବୁମାନେ ଧରାପଡ଼ିଥାନ୍ତେ । ଇ-ଟେଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ନିୟମ ଟିଟୋ ଗ୍ୟାଙ୍ଗକୁ ବେଶ ସୁହାଉଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଟିଟୋର ଲୋକମାନେ ଟେଣ୍ଡର ବାକ୍ସ ପାଖରେ ଜଗି ରହୁଥିଲେ । ଯିଏ ଟେଣ୍ଡର ପକାଉବାକୁ ଆସୁଥିଲା ତା’କୁ ଧମକ ଚମକ ଦେଉଥିଲେ । କେହି ଟେଣ୍ଡର ପକାଉ ନଥିଲେ । ଫଳରେ ସବୁ ଟେଣ୍ଡର ଟିଟୋ ଓ ତା’ର ଲୋକମାନେ ନେଉଥିଲେ । ଭିଜିଲାନ୍ସ ଯଦି ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତାକରି ପୁଣି ତଦନ୍ତ କରନ୍ତା ତା’ ହେଲେ କିଛି ତଥ୍ୟ ହାସଲ୍‌ କରନ୍ତା ।
ବଡ଼କଥା ହେଉଛି ଏବେ ଟିଟୋ ମାମଲାରେ ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍‌ ତଦନ୍ତରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲେ ନେତା, ମନ୍ତ୍ରୀ, ତହସିଲଦାର, ବିଡ଼ିଓ ପୁଲିସ୍‌ ଓ ଅନ୍ୟ ସରକାରୀ ଠକିଦାରମାନେ । ଏ ସବୁ ଜଣାପଡ଼ିବା ପରେ ଏହି ମାମଲାରେ ତଦନ୍ତ ଆଗକୁ ଗଲା ନାହିଁ । ଏବେ ଏହି ମାମଲା ବନ୍ଦ । ପୂର୍ବ ଭଳି ଏବେ ବି ଟିଟୋର ଦବଦବା ବଜାୟ ରହିଛି । ସେପଟେ ଟିଟୋ ଜାମିନରେ ଆସିବାକୁ ଲାଗିପଡ଼ିଛି ।