PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଝଟକା: ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଜାତିସଂଘରେ ଭାରତକୁ ଚୀନର ସମର୍ଥନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ନେଇ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ୟୁଏନଏସସି ପକ୍ଷରୁ  ପାସ୍ ହୋଇଥିବା ରିଜୋଲ୍ୟୁସନରେ ଚୀନ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଏହି ରିଜୋଲ୍ୟୁସନରେ  ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଳେଖ ରହିଛି। ଭାରତ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେତେବେଳେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମଞ୍ଚରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ସଂଗଠନର ମସୁଦ ଆଝାରକୁ ଅନଃର୍ଜାତୀୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘୋଷିତ କରିବାର ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇଛି ସେତେବେଳେ ଚୀନ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିଥାଏ। ଚୀନ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ୫ ସ୍ଥାୟୀ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭିତରେ ରହିଥିବାରୁ ତା ପାଖରେ ଭିଟୋ ପାଓ୍ବାର ରହିଛି। ତେବେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚୀନ ମଧ୍ୟ ପୁଲଓ୍ବାମା ଆ୍ରକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ଏହା ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

source: https://www.worldatlas.com

 ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ(ୟୁଏନ୍ଏସସି) ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ କଡା ନିନ୍ଦା କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ ବୋଲି କହିଛି। ଏହା ସହ ଆକ୍ରମଣର ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀ, ଆୟୋଜକ ଓ ପ୍ରାୟୋଜକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅପିଲ କରିଛି। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଯେ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଜାରି ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍  ପାସ୍ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚା କରାଯାଇଛି। ୟୁଏନଏସସି କହିଛି ଏହି ଆକ୍ରମଣର ଦୋଷୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।