PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୀଲ ବୈଜଲ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ: ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପଡିଲା ମହ‌ଙ୍ଗା, AIMIM ନେତା ଦାନିଶ କ୍ୟୁରେସୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ମଦ ନିଶାରେ ଭୁଲିଗଲା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ୍ମକଲା ପୁଅକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟାକଲା ସଇତାନ ବାପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବିଜୟଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବରମୁଣ୍ଡା ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୀବନ ନେଲା ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ ! ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଟକ : ପାଣି ଟାଙ୍କି ତଳୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨: ଶସ୍ତା ହେବ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ! ସରକାର ଜିଏସଟି ଦର ହ୍ରାସ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଦେଇପାରନ୍ତି ଆଶ୍ୱସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭/୧: କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଆଗାମୀ ମାସରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ବଜେଟ୍ ୨୦୨୨ରେ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଡିଲରଙ୍କ ସଙ୍ଗଠନ ଫାଡା(FADA) ଦୁଇଚକିଆ ଯାନରେ ଜିଏସଟି ଦରକୁ ହ୍ରାସ କରି ୨୮ ପ୍ରତିଶତ କରିବା ପାଇଁ ଦାବି କରିଛି । ସଙ୍ଗଠନର କହିବାନୁସାରେ କରୋନା କାଳରେ ଯାନର ଚାହିଦାରେ ଭାରି ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ଦେଖାଦେଇଛି । ସରକାର ଯଦି ଜିଏସଟି ଦରରେ ହ୍ରାସ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଏହି ଦାବିରେ ମୋର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ ।

FADA କହିଛି ଯେ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଡକ୍ଟ ନୁହେଁ । ଏଥିପାଇଁ ଜିଏସଟି ଦରରେ ହ୍ରାସର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଦେଶର ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଡିଲର୍ସଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଆସୋସିଏସନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟକୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ଜିଏସଟିକୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମ୍ କରିବାର ଦାବି କରିଛି । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୧ ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୨୨ରେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୨-୨୩ ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ଆଗତ କରିବେ ।

ଫାଡା କହିଛି ଯେ ଦୁଇଚକିଆ ଯାନର ବ୍ୟବହାର ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତୁ ରୂପେ କରାଯାଏନି । ସାଧାରଣ ଲୋକ ନିଜ ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ସହିତ ୨ ପ୍ରତିଶତ ସେସ୍ ଲଗାଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ । ସେସ୍ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ଲଗାଯାଏ । ଆସୋସିଏସନ କହିଛି ଯେ କଞ୍ଚା ମାଲର ଦାମ୍ ବଢିବା ଯୋଗୁଁ ଗାଡି ଦାମ୍ ଲଗାତର ବଢୁଛି । ଯଦି ଜିଏସଟି ଦର କମ୍ ହେଉଛି ତେବେ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ । ନିକଟରେ ଜାରି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ମୋଟରସାଇକେଲ-ସ୍କୁଟର ଏବଂ ମୋପେଡର ବିକ୍ରିରେ ଲଗାତର ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ରେ ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇଚକିଆ ଯାନର ବିକ୍ରି ଏକ ଦଶକର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏପ୍ରିଲ-ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ରେ ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଯାନ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଛି ।