PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ଗୁପ୍ତ ସିଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତେବେ କରନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ଶକ୍ତିଙ୍କର ପୂଜା

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୪ଥର ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ବିଶେଷକରି ଚୈତ୍ର ଓ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ସମସ୍ତେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଘ ଓ ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ଯେଉଁ ନବରାତ୍ରୀକୁ ପଡ଼େ ତାହାକୁ ଗୁପ୍ତ ଭବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପ୍ରତିପଦା ତଥା ୫ ଫେବ୍ରୁଆରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଚାଲିବ।

ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ କଣ?

ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କାରଣ ଏଥିରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ଶକ୍ତିଙ୍କ ଉପାସନା କରାଯାଏ। ଚୈତ୍ର ଓ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀରେ ମାତାଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଭକ୍ତି କରିବାର ବିଧାନ ରହିଛି। ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପଂଚମୀରେ ଦେବୀ ସରସ୍ବତୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀରେ ସନାତନ, ବୈଦିକ ରିତି ଅନୁସାରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ସାଧନା କରିବାର ବିଧି ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଏହି ଦିନ ଗୁପ୍ତ ସିଦ୍ଧି ପାଇବା ପାଇଁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା କିଛି ଚମତ୍କାରିତା ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୪ଥର ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ପ୍ରଥମ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଚୈତ୍ର ମାସରେ ପ୍ରଥମ ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ଚତୁର୍ଥ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଷାଢରେ ଦ୍ବିତୀୟ ନବରାତ୍ରୀ, ଆଶ୍ବିନ ମାସରେ ପ୍ରମୁଖ ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ଏହିପରି ଭାବେ ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।