PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଗୁପ୍ତ ସିଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତେବେ କରନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ଶକ୍ତିଙ୍କର ପୂଜା

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୪ଥର ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ବିଶେଷକରି ଚୈତ୍ର ଓ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ସମସ୍ତେ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାଘ ଓ ଆଷାଢ଼ ମାସରେ ଯେଉଁ ନବରାତ୍ରୀକୁ ପଡ଼େ ତାହାକୁ ଗୁପ୍ତ ଭବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପ୍ରତିପଦା ତଥା ୫ ଫେବ୍ରୁଆରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଆସନ୍ତା ୧୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଚାଲିବ।

ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ କଣ?

ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କାରଣ ଏଥିରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ଶକ୍ତିଙ୍କ ଉପାସନା କରାଯାଏ। ଚୈତ୍ର ଓ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀରେ ମାତାଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ଭକ୍ତି କରିବାର ବିଧାନ ରହିଛି। ମାଘ ମାସ ଶୁକ୍ଲ ପଂଚମୀରେ ଦେବୀ ସରସ୍ବତୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀରେ ସନାତନ, ବୈଦିକ ରିତି ଅନୁସାରେ ଦେବୀଙ୍କୁ ସାଧନା କରିବାର ବିଧି ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଏହି ଦିନ ଗୁପ୍ତ ସିଦ୍ଧି ପାଇବା ପାଇଁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଦ୍ବାରା କିଛି ଚମତ୍କାରିତା ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୪ଥର ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ପ୍ରଥମ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଚୈତ୍ର ମାସରେ ପ୍ରଥମ ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ଚତୁର୍ଥ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଷାଢରେ ଦ୍ବିତୀୟ ନବରାତ୍ରୀ, ଆଶ୍ବିନ ମାସରେ ପ୍ରମୁଖ ନବରାତ୍ରୀ ପଡ଼େ। ଏହିପରି ଭାବେ ମାଘ ମାସରେ ପଡ଼ୁଥିବା ନବରାତ୍ରୀକୁ ଗୁପ୍ତ ନବରାତ୍ରୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।