PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସରପଞ୍ଚଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ସଂପୃକ୍ତ ୩ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗିରଫ, ଚାଇନା ପିସ୍ତଲ ଏବଂ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ଏଫ୍‌ଏଟିଏଫ୍‌ ଗ୍ରେ-ଲିଷ୍ଟରେ ରହିବ ପାକିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୨ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଣ ରୋକିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପ୍ୟାରିସ୍‌ ସ୍ଥିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସଙ୍ଗଠନ ଏଫଏଟିଏଫ (ଫାଇନାନ୍‌ସିଆଲ ଆକ୍ସନ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ) ପାକିସ୍ତାନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଗ୍ରେ-ଲିଷ୍ଟରେ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଫଳରେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ଓ ନିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ କଟକଣା ରହିବ । ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଭାରତର କୂଟନୈତିକ ଚାପ ଯୋଗୁ ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ରଖାଯିବ । ଏହା ପରେ ତାହାର ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ତାକୁ ତାଲିକାରୁ ବାଦ୍‌ ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ।

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଯୋଗାଣ ରୋକିବାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସେଭଳି ଆଖିଦୃଶିଆ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ ନକରିବା ଏବଂ ନିଜ ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜମାତ୍‌-ଉଦ-ଦାୱା, ଲସ୍କର-ଇ-ତୋଇବା, ଜୈସ୍‌-ଇ-ମହମ୍ମଦ ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହେବା କାରଣରୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରେ-ଲିଷ୍ଟରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିବା ଏଫଏଟିଏଫ ଦର୍ଶାଇଛି । ଆସନ୍ତା ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଏ ଦିଗରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ଏଫଏଟିଏଫ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଯଦି ପାକିସ୍ତାନ ଏଥିରେ ବିଫଳ ହେବ ତେବେ ଏହା କଳାତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । ଭାରତ ଯୁକ୍ତି ବାଢ଼ିଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଲଗାତାର ଭାବେ ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନକୁ ଆର୍ଥିକ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେଉଛି । ଏଫଏଟିଏଫ ଆଇନକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବାରୁ ପାକସ୍ତାନକୁ ଗ୍ରେ-ଲିଷ୍ଟରୁ ହଟାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ଫ୍ରାନ୍ସ କହିଥିଲା । ତେବେ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଭାରତର ଚାପ ଯୋଗୁ ପାକିସ୍ତାନ ଅଡୁଆରେ ପଡିଯାଇଥିଲା । ତାଲିକାରୁ ହଟିବା ଲାଗି ପାକିସ୍ତାନ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲା । ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଏହାର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିବା ବେଳେ କଟକଣା ଯୋଗୁ ଆହୁରି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର