PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ କେତେଥର ଲଗାଇବାକୁ ପଡିଥାଏ ହେୟାର ଅଏଲ୍ ? ଆପଣ ଏପରି ଭୁଲ୍ କରୁନାହାନ୍ତି ତ ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଜିକାଲି ଭଲ ଦେଖାଯିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷ ଚେହେରା ଏବଂ ପୋଷାକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କେଶ ପ୍ରତି ଅସାବଧାନତା ଦେଖାଇଥାନ୍ତି । ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସାମଗ୍ରିକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଉପରେ କେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ପୁରୁଷମାନେ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଥର ହେୟାର ଅଏଲ ବା କେଶ ତେଲ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ରାୟତଃ କେଶ ଶୁଷ୍କ, ଜୀବନ୍ତ ଏବଂ ରୁକ୍ଷ ହୋଇଯାଏ । ଏହା ପଛର କାରଣ କେଶର ସଠିକ୍ ଯତ୍ନ ନେଉନଥିଲେ ଏପରି ହୋଇଥାଏ । କେଶର ଗୁଣବତ୍ତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ତେଲ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ହେୟାର ଅଏଲ୍ କେଶ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ କଣ୍ଡିସନର ଭାବରେ କାମ କରେ । ଡିପ୍ କଣ୍ଡିସନିଂ ପାଇଁ, ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ରାତିସାରା କେଶରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ପରଦିନ କେଶକୁ ସାମାନ୍ୟ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କର କେଶରେ ଚମକ ଆସିବ ।

ହର୍ବାଲ ହେୟାର ଅଏଲ୍ ସହିତ ଧୀରେ ଧୀରେ ମାଲିସ୍ କରିବା ଦ୍ବାରା ତ୍ୱଚାରେ ତେଲର ଭଲ ଅବଶୋଷଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ, ଯାହା କେଶ ମୂଳକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର କେଶର ଯତ୍ନ ନେଉନାହାନ୍ତି, ତେବେ ତ୍ୱଚାରେ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଫଙ୍ଗଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । କେଶରେ ନିୟମିତ ତେଲ ଲଗାଇଲେ ତ୍ୱଚାକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ତ୍ୱଚାରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ନାହିଁ ।

ତ୍ୱଚା ଶୁଷ୍କତା ରୁପି ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ । ରୁପି ତ୍ୱଚା ଏବଂ କେଶ ମୂଳରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହୁଏ, ଯାହା କେଶ ଝଡିବାକୁ ଲାଗେ । ଭଲ ତେଲରେ କେଶକୁ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚା ପୁଷ୍ଟିକର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ରୁପି ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ କେଶ ଝଡ଼ିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ । ନିୟମିତ ଭାବେ ତେଲ ଲଗାଇ କେଶର ମୂଳ ଗଭୀର ପୋଷଣ ପାଇଥାଏ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ରୁଗ୍‌ଣ କେଶକୁ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିୟମିତ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର