PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କେମିତି କରିବେ ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ ଜାଣନ୍ତୁ

ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂଅର୍ଥାତ୍କେଶକୁ ସିଧା କରିବାର ଫ୍ୟାସନ୍ ଏବେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ବାୟା କରିଛି। ପୁରୁ​‌ଷ ହୁଅନ୍ତୁ କି ମହିଳା ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ କୁଂଚୁକୁଂଚୁଆ କେଶକୁ କିଭଳି ସିଧା କରିବେ। ମାତ୍ର ପୁରୁ​‌ଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଚାହାନ୍ତି ନିଜକୁ ଟିକେ ସଜେଇ ହେବା ପାଇଁ। କେବଳ ପୋଷାକ କି ତ୍ବଚା ନୁହେଁ ନିଜ କେଶର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ ନେଇଥାନ୍ତି।

ଯେମିତି କି କେଶକୁ ସିଧା କରିବା। କେଶକୁ ସିଧା କରିବା ପାଇଁ କିଏ କେମିକାଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତ କିଏ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ସିଧା କରୁଛି। କେହି କେହି ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ ମେସିନ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ସିଧା କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା କେଶ ଖରାପ ହୋଇଯିବାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କେଶକୁ ସିଧା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ କେଶ ଖରାପ ହେବାର କୈାଣସି ସମ୍ଭାବନା ରହିନଥାଏ।

ପ୍ରକୃତି ଆମକୁ ବହୁତ କିଛି ଉତ୍ପନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦେଇଛି ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଘରେ ହିଁ ନିଜ କେଶକୁ ସିଧା କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଘରେ କେଶକୁ ସିଧା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ହିଁ କେଶକୁ ସିଧା କରନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା କେଶ ଉପରେ କୈାଣସି କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି କରିବେ ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ।

କ୍ଷୀର ଓ ମହୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଷ୍ଟ୍ରେଟନର ରୂପରେ କାମ କରିଥାଏ। ୧କପ୍ କ୍ଷୀରରେ ଦୁଇ ବଡ଼ ଚାମଚ ଓ ଅଳ୍ପ ଷ୍ଟ୍ରବେରିକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ୨ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ଶୁଖିଲା ପରେ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ପାପୁଲିରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ଦେଇ ମୁଣ୍ଡରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ବାରା କେଶର ଚମକ ଆସିବା ସହ କେଶ ସିଧା ହୋଇଯିବ।

ଏକ ସଫା ବୋତଲରେ ତିନି କପ୍ ପାଣି ଏବଂ ଅଳ୍ପ କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଗାଧୋଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପରେ ବଡ଼ ମୁହଁ ଥିବା ପାନିଆରେ କୁଣ୍ଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ସାମ୍ପୁ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଶ ସିଧା ହୋଇ ରହିଥିବ।

୧ କପ୍ ମୁଲତାନୀ ମାଟିରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପାଂଚ ଚାମୁଚ ଚାଉଳର ଅଟାକୁ ଗୋଳାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ କେଶକୁ ସିଧା ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ୪୦ମିନିଟ୍ ପରେ ଯେତେବେଳେ ପେଷ୍ଟ ଶୁଖିଯିବ ସେତେବେଳେ କେଶକୁ ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ କେଶରେ ତେଲ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡାକୁ ଫଟାଇ ସେଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଲିଭ ତେଲ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ବ୍ରଶ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା କେଶ ସିଧା ହେବା ସହିତ ମଜବୁତ୍ ମଧ୍ୟ ହେବ।

ଦୁଇଟି ପାଚିଲା କଦଳୀକୁ ଭଲ ଭାବେ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ମହୁ, ଦହି ଏବଂ ଅଲିଭ ତେଲ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ଅଧଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା କେଶର ଚମକପଣ ଆସିବା ସହିତ ସିଧା ହୋଇ ରହିବ।

ନଡ଼ିଆ ପାଣି ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଫ୍ରିଜ୍ ରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ପେଷ୍ଟକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ଭଲ ଭାବେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଧୋ​ଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସପ୍ତାହରେ ତିନିଥର କରିପାରିବେ।