PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ମହାଶବରାତ୍ରୀ ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି କଲେ ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି, କୋଭିଡ଼ କଟକଣାରେ ଜାଗର ପାଳିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ କମିଶନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ,
  • ||
  • ଜାଗର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଜାରି ହେଲା କଟକଣା , ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ ଗହଳି ହେବା ଓ ମେଳା ବସିବା ନେଇ ମଧ୍ୟ ଲାଗିଲା କଟକଣା , ଏସ୍‌ଆର୍‌ସି ପକ୍ଷରୁ କଟକଣା ଜାରି
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ମହିଳାଙ୍କୁ ଟାଙ୍ଗିଆ ହାଣି ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଜାମଦା ଥାନାରେ ଆତ୍ମ ସମର୍ପଣ ଯୁବକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ସ୍କର୍ପିଓକୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ପଡ଼ିଲେ ବଡଗାଁ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଆୟ ବର୍ହିଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ସହ ଲେଫ୍ରିପଡା ବାସଭବନ ଚାଲିଛି ରେଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଆଜି ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିର ପୋଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସୌମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ
  • ||
  • କୋଲକାତା : କୋଲକାତା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣା, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୯କୁ ବୃଦ୍ଧି, ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ଘୋଷଣା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ବରଯାତ୍ରୀ ଯାଇଥିଲେ ଯୁବକ, କନିଆଁ ଘର ନିକଟ ଡ୍ରେନରେ ପଡି ଆଖିବୁଜିଲେ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଜଳୁଛି ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଭଞ୍ଜନଗର ଉତ୍ତର ଘୁମୁସର ବନଖଣ୍ଡ, ନିଆଁ ଲିଭାଇବାକୁ ଅସକ୍ଷମ ପାଲଟିଛି ବନ ବିଭାଗ, ଗାଁ ମୁହାଁ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ
  • ||

ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କେମିତି କରିବେ ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ ଜାଣନ୍ତୁ

ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂଅର୍ଥାତ୍କେଶକୁ ସିଧା କରିବାର ଫ୍ୟାସନ୍ ଏବେ ଯୁବପିଢ଼ିଙ୍କୁ ବାୟା କରିଛି। ପୁରୁ​‌ଷ ହୁଅନ୍ତୁ କି ମହିଳା ସମସ୍ତଙ୍କ ପସନ୍ଦ କୁଂଚୁକୁଂଚୁଆ କେଶକୁ କିଭଳି ସିଧା କରିବେ। ମାତ୍ର ପୁରୁ​‌ଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ଚାହାନ୍ତି ନିଜକୁ ଟିକେ ସଜେଇ ହେବା ପାଇଁ। କେବଳ ପୋଷାକ କି ତ୍ବଚା ନୁହେଁ ନିଜ କେଶର ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଭାବେ ନେଇଥାନ୍ତି।

ଯେମିତି କି କେଶକୁ ସିଧା କରିବା। କେଶକୁ ସିଧା କରିବା ପାଇଁ କିଏ କେମିକାଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି ତ କିଏ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ସିଧା କରୁଛି। କେହି କେହି ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ ମେସିନ ଦ୍ବାରା ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ସିଧା କରୁଛନ୍ତି। ମାତ୍ର ଏମିତି କରିବା ଦ୍ବାରା କେଶ ଖରାପ ହୋଇଯିବାର ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଘରୋଇ ଉପାୟରେ କେଶକୁ ସିଧା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ କେଶ ଖରାପ ହେବାର କୈାଣସି ସମ୍ଭାବନା ରହିନଥାଏ।

ପ୍ରକୃତି ଆମକୁ ବହୁତ କିଛି ଉତ୍ପନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ଦେଇଛି ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ଘରେ ହିଁ ନିଜ କେଶକୁ ସିଧା କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଘରେ କେଶକୁ ସିଧା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ହିଁ କେଶକୁ ସିଧା କରନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା କେଶ ଉପରେ କୈାଣସି କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେମିତି କରିବେ ହେୟାର ଷ୍ଟ୍ରେଟନିଂ।

କ୍ଷୀର ଓ ମହୁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଷ୍ଟ୍ରେଟନର ରୂପରେ କାମ କରିଥାଏ। ୧କପ୍ କ୍ଷୀରରେ ଦୁଇ ବଡ଼ ଚାମଚ ଓ ଅଳ୍ପ ଷ୍ଟ୍ରବେରିକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ୨ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ଶୁଖିଲା ପରେ ସାମ୍ପୁରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ପାପୁଲିରେ ଅଳ୍ପ ପାଣି ଦେଇ ମୁଣ୍ଡରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ବାରା କେଶର ଚମକ ଆସିବା ସହ କେଶ ସିଧା ହୋଇଯିବ।

ଏକ ସଫା ବୋତଲରେ ତିନି କପ୍ ପାଣି ଏବଂ ଅଳ୍ପ କ୍ଷୀର ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଗାଧୋଇବାର ୧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଲଗାନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପରେ ବଡ଼ ମୁହଁ ଥିବା ପାନିଆରେ କୁଣ୍ଡାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ସାମ୍ପୁ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଶ ସିଧା ହୋଇ ରହିଥିବ।

୧ କପ୍ ମୁଲତାନୀ ମାଟିରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଏବଂ ପାଂଚ ଚାମୁଚ ଚାଉଳର ଅଟାକୁ ଗୋଳାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ କେଶକୁ ସିଧା ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ୪୦ମିନିଟ୍ ପରେ ଯେତେବେଳେ ପେଷ୍ଟ ଶୁଖିଯିବ ସେତେବେଳେ କେଶକୁ ସାଧା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପେଷ୍ଟ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ପୂର୍ବ ଦିନ ରାତିରେ କେଶରେ ତେଲ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଦୁଇଟି ଅଣ୍ଡାକୁ ଫଟାଇ ସେଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଅଲିଭ ତେଲ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ବ୍ରଶ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା କେଶ ସିଧା ହେବା ସହିତ ମଜବୁତ୍ ମଧ୍ୟ ହେବ।

ଦୁଇଟି ପାଚିଲା କଦଳୀକୁ ଭଲ ଭାବେ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ମହୁ, ଦହି ଏବଂ ଅଲିଭ ତେଲ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାଇ ଅଧଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଛାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ପରେ ଭଲ ଭାବେ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଲଗାଇବା ଦ୍ବାରା କେଶର ଚମକପଣ ଆସିବା ସହିତ ସିଧା ହୋଇ ରହିବ।

ନଡ଼ିଆ ପାଣି ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ମିଶାଇ ଏକ ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଫ୍ରିଜ୍ ରେ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ପେଷ୍ଟକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ଭଲ ଭାବେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ। ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଧୋ​ଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସପ୍ତାହରେ ତିନିଥର କରିପାରିବେ।