PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

କାମ କରୁନାହାନ୍ତି ଅଧା ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୪ା୨(ଏଜେନ୍ସି): କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ (୧୫ ବର୍ଷରୁ ୬୪ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗ) ଅଧା ଭାରତୀୟଙ୍କର ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ କୌଣସି ଅବଦାନ ନାହିଁ । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ନମୁନା ସର୍ବେକ୍ଷଣ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ (ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓ)ର ବିବାଦୀୟ ବେକାରୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।
ଏନ୍‌ଏସ୍‌ଏସ୍‌ଓର ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିରୋଧ କରି ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଆୟୋଗର ୨ ଜଣ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ପଦବୀରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଏହି ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ଦର୍ଶାଇଛି, ୨୦୧୭-୧୮ରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ବା କାମ ଖୋଜୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ହାର ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରୁଥିବା “ଶ୍ରମବଳ ଯୋଗଦାନ ହାର (ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌)’ ୪୯.୮% ରହିଛି । ଅର୍ଥାତ୍‌ ଦେଶର ୫୧.୨% ଲୋକ କୌଣସି କାମ କରୁନାହାନ୍ତି । ୨୦୧୧-୧୨ରେ ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ ୫୫.୯% ଓ ୨୦୦୪-୦୫ରେ ୬୩.୭% ରହିଥିଲା ।
ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ କାଉନ୍‌ସିଲ୍‌ ଫର୍‌ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍‌ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଇକୋନୋମିକ୍‌ ରିଲେସନ୍‌ସର ରାଧିକା କପୁର କହିଛନ୍ତି, ଏବେ ଦେଶର ୬୫% ଜନସାଧାରଣ କାମ କରିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ । ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ୧୫ରୁ ୬୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ । ଏଭଳି ସମୟରେ ସରକାର ଏ ଶ୍ରମବଳକୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରିପାରିବା ଘୋର ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ବୋଲି କପୁର କହିଛନ୍ତି ।
ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, ୨୦୧୧-୧୨ରୁ ୨୦୧୭-୧୮ ମଧ୍ୟରେ ସକ୍ରିୟ ଶ୍ରମବଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ ହାର ୨ ଗୁଣା କମିଛି । ଏ ଅବଧିରେ ମହିଳାଙ୍କ ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ ୮% ଖସି ୨୩.୩% ହୋଇଛି ।
କିନ୍ତୁ ଅପରପକ୍ଷରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ ୪% ଖସି ୭୫.୮% ହୋଇଛି । ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଭାରତରେ କେବଳ ୨୫% ମହିଳା ସକ୍ରିୟ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି କିମ୍ବା କାମ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।
ସେହିଭଳି ସହରାଞ୍ଚଳ ତୁଳନାରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଶ୍ରମବଳ ଯୋଗଦାନ ହାରରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏଲ୍‌ଏଫ୍‌ପିଆର୍‌ ୨୦୧୧-୧୨ର ୬୭.୭%ରୁ ହ୍ରାସ ଘଟି ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୫୮.୭% ହୋଇଛି । ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏହା ୪୯.୩%ରୁ ଖସି ୪୭.୬% ହୋଇଛି ।
ବାଙ୍ଗାଲୋରଭିତ୍ତିକ ଅଜିମ୍‌ ପ୍ରେମ୍‌ଜୀ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ସେଣ୍ଟର ଫର୍‌ ସଷ୍ଟେନବଲ୍‌ ଏମ୍ପ୍ଲୟମେଣ୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ଅମିତ ବାସୋଲ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ଶ୍ରମବଳର ଆକାର ହ୍ରାସରେ ଶିକ୍ଷା ଏକ ବୃହତ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କେସ୍‌ ଷ୍ଟଡି ଓ ଫିଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ (ମୁଖ୍ୟତଃ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ) ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳା ଶ୍ରମବଳ ଯୋଗଦାନ ହାର ବହୁମାତ୍ରାରେ ଖସିଛି ।