ରାଫେଲ ମାମଲାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଶୁଣାଣି: ଲିକ୍ ଦସ୍ତାବିଜ୍ ନେଇ ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଲେ ସରକାର

ନୂଆଦିଳ୍ଳୀ ୧୫।୩: ରାଫେଲ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଚୁକ୍ତି ଫାଇଲରୁ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହେବା ପରେ ଏବେ ଏହି ମାମଲା ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଲିକ୍ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ସରକାର ଘୋର ଆପତ୍ତି ଉଠାଇଥିବା ବେଳେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଆଜି ଏହି ମାମଲାରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇଛି ତାହା ଉପରେ ଆଜି ସରକାର ବିଶେଷ ଅଧିକାର ଦାବି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଦୃଢ଼ ଯୁକ୍ତି ଉପସ୍ଥାପନା କରିଛନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ବିନା ଅନୁମତିରେ ଏହି ତଥ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କି ସାର୍ବଜନୀନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତି ସଂକ୍ରାନ୍ତ ରାୟର ପୁନର୍ବିଚାର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଥିବା ଗୋ​‌​‌ଷ୍ଠୀ ଏହାକୁ ପ୍ରଘଟ କରିଥିବାରୁ ଏହା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁ​‌ଷ୍ଠାନ ଜରୁରୀ ବୋଲି ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ କେ.କେ ବେଣୁଗୋପାଳ ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ରଞ୍ଜନ ଗୋଗାଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଜାରି କରି ଆଜି ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କ ଯୁକ୍ତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ରାଫେଲ ଚୁକ୍ତିର ତଥ୍ୟକୁ ନେଇ କୈାଣସି ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଆପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆବେଦନକାରୀ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ କହିଥିଲେ ସେ ସରକାର ଏବେ ବିଶେଷ ଅଧିକାର ଦାବି କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଫଟୋ କପି କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥାପନା ହୋଇଯାଇଛି। ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସାଧାରଣ ଅବଗତ କରାଇସାରିଛନ୍ତି। ଜନସ୍ବାର୍ଥରେ ପ୍ରଘଟ କରାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଉପରେ ସରକାର ବି​‌ଶେଷ ଅଧିକାର ଦାବି କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଯୌନ କର୍ମଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର – କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୌନକର୍ମୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦିଅ

ଉପବାସରେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଉପ-ସଭାପତି: ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ୩ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି ଲେଖି କହିଲେ- ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଛି, ସାରା ରାତି ଶୋଇପାରିନି…’

ବଲିଉଡ ପାର୍ଟିରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଅଫର କରାଯାଏ, ମନା କଲେ ବୟକଟ୍ କରି ଦିଆଯାଏ ନଚେତ୍ କାମ ମିଳେନି: ଅକ୍ଷରା ସିଂ

ଏହି ଦେଶରେ ବିବାହ ପରେ ନବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଉପହାରରେ ସରକାର ଦେବେ ୪.୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନିୟମ

ଆଉ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ତାଲିକାରେ ରହିବନି ଆଳୁ-ପିଆଜ, ୬୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ନିୟମରେ ହେଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଆସିଗଲା ନୂଆ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଆଇନ୍: ସଂସଦରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବା ପରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ କ’ଣ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ?