ଆଜି ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ଆସୁଛି ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୬/୮ : ଆଗକୁ ବଡ଼ ବର୍ଷା ଆସୁଛି । ଗୋଟିଏ ଲଘୁଚାପ ଓଡ଼ିଶା ଉପରୁ ହଟି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପଳାଇଥିବାବେଳେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଆଉ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ । ଏହା ଆସନ୍ତା ୨୮ ତାରିଖବେଳକୁ ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବ । ଯାହାକି ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏଁ ବର୍ଷା କରାଇବ । ପୁଣି ୨ ତାରିଖବେଳକୁ ଆସିବ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ । ଏହା ୨ରୁ ୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ । ଏମିତି ପୂର୍ବାନୁମାନରୁ ଆଗକୁ ବଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।

କୃଷି ପାଣିପାଗ ବିଶାରଦ ଡକ୍ଟର ସୁରେନ୍ଦ୍ରନାଥ ପଶୁପାଳକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ ଥିବା ଲଘୁଚାପ ଏବେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ଛତିଶଗଡ଼ ଉପରେ ରହିବ । ଏହା ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରି ଗୁଜୁରାଟ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଇବ । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ଆସନ୍ତା ୨୬ ଓ ୨୭ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଯାଜପୁରରୁ ସମ୍ବଲପୁର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସରଳରେଖାର ଉତ୍ତର ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ହେବ । କେତେକ ଜାଗାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

୨୮ ତାରିଖରେ ପୁଣି ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ହେବ । ଯାହାକି ଲଘୁଚାପରେ ପରିଣତ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ରାଜ୍ୟର ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୮ରୁ ୩୦ ଯାଏଁ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବ । ଉପକୂଳ ଓ ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ତିନି ଦିନ ଧରି ବର୍ଷା ହେବ । ୨୯ ତାରିଖରେ ସବୁଠୁ ବେଶି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ପଶ୍ଚିମ ଓ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ ୨୯ ଓ ୩୦ରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ମୁଖ୍ୟତଃ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଥିବାବେଳେ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ ।

ତେବେ ପୁଣି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖବେଳକୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଲଘୁଚାପ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଯାହାକି ଘନୀଭୂତ ହେବା ସହ ବିସ୍ତୃତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା କରାଇବା ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ୨ରୁ ୪ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିବ । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଦୁଇଟି ଲଘୁଚାପ ମଧ୍ୟରୁ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବା ସହ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଢାଳିବ ।
ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି, ଆସନ୍ତାକାଲି ଉତ୍ତର ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ଅଧିକାଂଶ ସ୍ଥାନ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଜାଗାରେ ହାଲୁକାରୁ ମଧ୍ୟମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ସୁନ୍ଦରଗଡ଼, ଯାଜପୁର, ଭଦ୍ରକରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୨୭ ଓ ୨୮ରେ କମ୍‌ ବର୍ଷା ହେବ । ୨୯ରୁ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ।

ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିବାରୁ ସମୁଦ୍ର ଅଶାନ୍ତ ରହିବା ସହ ଉପକୂଳରେ ୩୫ରୁ ୫୫ କିମି ବେଗରେ ପବନ ଆଶଙ୍କା ଅଛି । ତେଣୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଯିବା ପାଇଁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି ।
ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ଜଳକା ନଦୀ ପୁଣି ଫୁଲି ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଡେଇଁଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାବେଳେ ଜଳକା ନଦୀର ଜଳପତ୍ତନ ୬ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ଜଳପତ୍ତନ କ୍ରମଶଃ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ବଂଶଧାରା ବି ବଢ଼ୁୂଛି । କାଶୀନଗରରେ ଜଳ ସ୍ତର ୫୩.୦୨ ମିଟରରେ ଥିଲା ।

ଯାହାକି ସତର୍କ ସଙ୍କେତଠାରୁ ୦.୫୮ ମିଟର ତଳେ ରହିଛି । ଗୁଣୁପୁରରେ ମଧ୍ୟ ବଂଶଧାରା ଫୁଲିଛି । ଜଳସ୍ତର ୮୧.୨୪ ମିଟରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଗତକାଲି ରାତିରୁ ଜଳସ୍ତର କମୁଥିବାବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରୁ ଆଖୁଆପଦାରେ ବୈତରଣୀ ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟାବେଳେ ୧୭.୨୦ ମିଟରରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା ବୈତରଣୀ । ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ମଧ୍ୟ ପାନପୋଷରେ ବଢୁଛି । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ରେ ଇବ୍‌ ଜଳସ୍ତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗୁଛି ।

ଗତକାଲି ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ଦିନରେ ପାରାଦୀପରେ ୮୯ ମିଲିମିଟର, କଟକରେ ୨୬.୨, ବାଲେଶ୍ୱରରେ ୨୪, ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ୨୬.୨, ଅନୁଗୁଳରେ ୩୬, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ୨୫ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ପରୀକ୍ଷା : ଆଉ ୬ ବିଧାୟକଙ୍କୁ କରୋନା

ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ

ଅକ୍ଟୋବର ୪ ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ନନ୍ଦନକାନନ

ବିଧାନସଭାର ୧୪ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା

ବିଜେଡ଼ିରୁ ବିଦା ହେଲେ କଳ୍ପତରୁ ଓଝା: ଦଳବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବହିଷ୍କାର କଲେ ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ

ବ୍ୟୋମକେଶ ରାୟଙ୍କୁ ବିଜୁ ଯୁବ ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି, ଦେବୀ ରଞ୍ଜନ ତ୍ରିପାଠୀଙ୍କୁ ବିଜୁ ଛାତ୍ର ଜନତା ଦଳର ସଭାପତି ଦାୟିତ୍ୱ