PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ

ଗୌତମ ବୁଦ୍ଧ ଏକଦା ମରୁଭୂମି ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଏକ ନଗରକୁ ଗଲେ । ନଗରରେ ତାଙ୍କର ଆସିବା ଖବର ଶୁଣି ସେଠିକାର ରାଜା ବହୁତ ଖୁସି ହେଲେ ଏବଂ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଗଲେ । ରାଜାଙ୍କ ମନରେ ବହୁ ଦିନରୁ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କିମାରୁଥିଲା । ସେ ଭାବିଲେ ବୁଦ୍ଧଜୀଙ୍କୁ ଦେଖା କରି ସେହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବେ । ସେଇଆ କଲେ । ସେ ବୁଦ୍ଧଜୀଙ୍କ ସହ ଦେଖା ହୋଇ ନଗରକୁ ଆସିଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଭବ୍ୟ ସ୍ୱାଗତ କଲେ ଏବଂ ସେହି ପ୍ରଶ୍ନଟି ପଚାରିଲେ । ପ୍ରଶ୍ନଟି ଥିଲା, ‘ଏମିତି ଦୁନିଆରେ କିଏ ଅଛନ୍ତି, ଯିଏ ମହାନ୍‌ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କେହି ଜାଣିନଥିବେ?’ ରାଜାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ବୁଦ୍ଧ ସ୍ମିତ ହାସ୍ୟ ଦେଇ କହିଲେ,ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ବହୁ ମନୁଷ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ଏହାପରେ ରାଜା ଅଧିକ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଲେ । ମାତ୍ର ବୁଦ୍ଧଜୀ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନକହି, କିଛି ଦେଖାଇବାକୁ ରାଜାଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ଟାଣ ଖରାରେ କିଛି ବାଟ ଚାଲିବା ପରେ ରାଜା ଥକି ଗଲେ ଏବଂ ପାଣି ଖୋଜିଲେ ପିଇବାକୁ । ଏହି ସମୟରେ କିଛି ଦୂରରେ ସେ ଦେଖିଲେ, ଜଣେ ଝିଅ ଏକ ପାଣି ମାଠିଆ ଧରି ଗଛ ମୂଳରେ ଠିଆ ହୋଇଛି । ବୁଦ୍ଧଜୀ ଏବଂ ରାଜା ସେହି ଝିଅ ପାଖକୁ ଗଲେ ଏବଂ ପାଣି ମାଗିଲେ । ଝିଅଟି ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣି ଦେଲା । ଏହାପରେ ରାଜା ଖୁସିରେ କିଛି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ମୁଦ୍ରା ଝିଅଟିକୁ ଦେବା ପାଇଁ ବାହାର କଲେ, ମାତ୍ର ଝିଅ ନେଲା ନାହିଁ । ସେ କହିଲା- ଏହି ଗଛକୁ ଦେଖନ୍ତୁ, ଟାଣ ଖରାରେ ଠିଆ ହୋଇ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଛାଇ ଦେଇଥାଏ । ତାହା ବଦଳେ କିଛି ମାଗି ନଥାଏ । ସେହିପରି ମୁଁ ମଧ୍ୟ ପାଣି ମାଠିଆ ଧରି ଏଠି ସବୁବେଳେ ଠିଆ ହୋଇଥାଏ । ଶୋଷିଲା ଲୋକଙ୍କ ଶୋଷ ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ । କାରଣ ସାହାଯ୍ୟ କଲେ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ମିଳେ । ରାଜା ତାଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ମନେ ମନେ ସେହି ଝିଅକୁ ଧନ୍ୟ କହିଥିଲେ ।