PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଘର ବାହୁଡ଼ିବେ ହେମା! ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡେରା

କୋରାପୁଟ,୯ା୨(ଆପ୍ର): ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ହେମା ଗମାଙ୍ଗ ପୁଣି କଂଗ୍ରେସକୁ ଫେରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଏଥିଲାଗି ୨ ଦିନ ହେଲା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଡେରା ପକାଇଛନ୍ତି । ଏଆଇସିସିର କେତେକ ନେତାଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଏଆଇସିସି ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ଯାହା କିଛି ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।
ହେମା କହିଛନ୍ତି ‘କଂଗ୍ରେସର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଭାରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂଙ୍କ ସହିତ ଏ ସଂପର୍କରେ କଥା ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୋନିଆ କିମ୍ବା ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିପାରିନି । ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ କଂଗ୍ରେସର କେତେକ ସାଙ୍ଗଠନିକ ନେତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛି । କଂଗ୍ରେସକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଭାରୀ ଯାହା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହି କରୁଛି । ଆଜି ଦଳର ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲଜୀ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାଲିଯିବାରୁ ତାହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନି । ଆଜି ଏହି କଥା ପ୍ରମେୟକୁ କହିଛନ୍ତି ହେମା ।
ସୂଚନାଥାଉକି, କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଆସନରେ ହେମା ୧୯୯୯ରେ କଂଗ୍ରେସରୁ ଲଢ଼ି ବିଜୟଲାଭ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୪ରେ ଏହି ଆସନରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗିରିଧର ଗମାଙ୍ଗଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ଦେବାପରେ ସେ ଗୁଣୁପୁର ବିଧାନସଭାରୁ ଲଢ଼ି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୦୯ ନିର୍ବାଚନରେ କୋରାପୁଟ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବାକୁ ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଗିରିଧରଙ୍କୁ ଏହି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରି ହେମାଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା କରିଥିଲା । ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଥିଲା ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନରେ । ହେଲେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ହେମା ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଝିନ୍ନ ହିକକାଙ୍କଠାରୁ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ହେମାଙ୍କୁ ପୁଣିଥରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ଆସନ ଦେବାକୁ ଦଳ ଚାହୁଁଥିବା ଜାଣିବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରି ବିଜେଡିରେ ମିଶିଥିଲେ ହେମା । ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍‌ ଦେଇଥିଲା ବିଜେଡି । କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ କୈଳାସ କୁଲିସିକାଙ୍କଠାରୁ ସେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଗତବର୍ଷ ବିଜେଡି ଛାଡ଼ିଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର