PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଏଠାରେ ରହିଛି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷକ ପିଙ୍କ ହ୍ରଦ

ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ,୫।୩: ସମୁଦ୍ର ହେଉ କିମ୍ବା ବିଶାଳ ନଦୀ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ଝରଣା, ସବୁବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଏହା ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। କେତେବେଳେ ଲୋକ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ସର୍ଫିଙ୍ଗ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତ କେବେ ବହୁତ ଉଚ୍ଚାରୁ ପଡୁଥିବା ଝରଣାର କଳକଳ ଶବ୍ଦ ଶୁଣି ଏହାର ଆନନ୍ଦ ନେଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସବୁଠାରୁ ପାଣିର ରଙ୍ଗ ସମାନ ଥାଏ। ଯଦି ପାଣିର ରଙ୍ଗ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ବିଶ୍ବର ସବୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ତାହା ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଯିବ।

source: https://www.jagran.com

ଅଷ୍ଟେ୍ରଲିଆର ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣରେ ଥିବା ଓ୍ବେଷ୍ଟଗେଟ୍ ପାର୍କରେ ରହିଛି ହିଲର ହ୍ରଦ, ଯାହାକି ପିଙ୍କ ଲେକ୍ କିମ୍ବା ସାଲାଇନ୍ ଲେକ୍ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରହିଛି। ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣି ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ହେବା କାରଣରୁ ସାରା ବିଶ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିପାରିଛି।  ବହୁ ଦୂରରୁ ଲୋକେ ଏହି ହ୍ରଦକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସିବା ସହ ବୋଟିଂ କରିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଏହି ହ୍ରଦର କ୍ଷେତ୍ରଫଳ ମାତ୍ର ୬୦୦ ବର୍ଗ ମିଟର, ତେଣୁ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଛୋଟ ଓ ସୁନ୍ଦର ହ୍ରଦ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସାମିଲ ରହିଛି।


source: https://www.jagran.com

ପିଙ୍କ ଲେକ୍, ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣର ଔଦୋଗିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି। ତେଣୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଗୁଥିଲା ପାଣି ହୁଏତ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ହୋଇଥାଇପାରେ।  ବହୁ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣିକୁ ବିପଦଜନକ ବୋଲି ମନେକରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଯେତେବେଳେ ହ୍ରଦର ପାଣି ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ ହେବାର କାରଣ ବାହାର କରିଥିଲେ ଏହା ବିଶ୍ବର ସବୁଠରାରୁ ପ୍ରାକୃତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ଭାବରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲା।


source: https://www.jagran.com

ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣିରେ ବହୁମାତ୍ରରେ ଲୁଣ, ଏଲଗି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରହିଛି। ଏଥିରେ ଲୁଣର ମାତ୍ରା ଯେତେବେଳେ ବହୁତ ବଢିଯାଏ ସେତେବେଳେ ଏହାର ପାଣି ଗୋଲାପୀ ହୋଇଯାଏ। ରଙ୍ଗ ବଦଳିବା ପାଇଁ ୩ଟି ଆହୁରି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି। ତାହା ​ ହେଲା ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା, ତୀବ୍ର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଓ ହ୍ରଦ ଭିତରେ ଜମା ହେଉଥିବା ବର୍ଷା ପାଣି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଏଲଗି ଓ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ହେବା କାରଣରୁ ଏହି ହ୍ରଦର ପାଣି ମଣିଷ ଓ ପଶୁଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ।  


source: https://www.jagran.com

ଅଷ୍ଟେ୍ରଲିଆରେ ଏଭଳି ଭାବରେ ବହୁ ପିଙ୍କ ହ୍ରଦ ରହିଛି। ଭିକ୍ଟୋରିଆର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ଏଭଳି ବହୁତ ହ୍ରଦ ରହିଛି। ମୁରେୟ ସନସେଟ୍ ନ୍ୟାସନାଲ ପାର୍କରେ କ୍ରୋସବି ହ୍ରବ, ବେକିଂ ହ୍ରଦ, କେୟୋନ ହ୍ରଦ ଓ ହାର୍ଡି ହ୍ରଦ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ତେବେ ଡିମ୍ବୁଲା ପାଖରେ ଥିବା ଏହି ପିଙ୍କ ହ୍ରଦ ଖୁବ୍ ପ୍ରସିଦ୍ଧ।


source: https://www.jagran.com

 ସମୁଦ୍ର ହ୍ରଦ ପାଖରେ ଥିବା ଟାଇରେଲ ହ୍ରଦ, ଭିକ୍ଟୋରିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରଦ ଅଟେ। ଯାହାକି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ। ଏଠାରେ ଏସପରେନ୍ସ ପାଖରେ ଥିବା ହିଲର ହ୍ରଦ ଓ ହଟ୍ ଲାଗୁନ ହ୍ରଦ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ଏଠାକୁ ବିଶେ​‌ଷ ଭାବରେ ଚୀନର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି।