ରାଜ୍ୟ ସରକାର କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦିବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ: ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୯ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗ ନେଇ ପ୍ରତିକ୍ର୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ । ସେ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ ନ କରି ବଜେଟରେ ମିଛି ମିଛିକା ସାଙ୍କେତିକ ଟଙ୍କା ରଖିବାର ମାନେ କିଛି ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ କୁମ୍ଭୀର କାନ୍ଦଣା କାନ୍ଦିବାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇ ବାରମ୍ବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖୁଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟ ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୨୦୧୩ ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ତତ୍କାଳୀନ ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ବି ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ । ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନ ମନ୍ତ୍ରୀ ରବିଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ବି ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି । ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେଉଁଠି ବେଞ୍ଚ୍‌ କରାଯିବ ସେ ବାବଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇବା ଉଚିତ୍‌ । ମାତ୍ର ସରକାର ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ଖସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଲୋକଙ୍କୁ ବୋକା ଭାବୁଛନ୍ତି କି? ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିକ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ଦରକାର । ଏ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସାରା ସହମତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ୍‌ ନେଇ କାହାର ଦ୍ୱିମତ ନାହିଁ । ତେବେ ପ୍ରକ୍ରିୟା କ’ଣ? ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ସରକାର ଓ ସ୍ଥାନୀୟ ହାଇକୋର୍ଟ ସୁପାରିଶ କଲା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୂଳ ହାଇକୋର୍ଟର ଗୋଟିଏ ବେଞ୍ଚ୍‌ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ନୀତିଗତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବେ । କେଉଁଠି ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ୍‌ ହେବ, ସେ ନେଇ ଏଠିକାର ସରକାର ପାଲ୍‌ କମିଶନ ବସାଇଥିଲେ । ମାତ୍ର ସରକାର କ’ଣ ପାଇଁ ଏଯାବତ୍‌ ପାଲ୍‌ କମିଶନର ରିପୋର୍ଟ ସାର୍ବଜନୀନ କରୁନାହାନ୍ତି?
ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ସରକାର କିଛି ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଲଗାଇ ସାମାଜିକ ଉତ୍ତେଜନା ତିଆରି କରାଇବାକୁ ଭାବୁଥିବେ, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଦାୟୀ ରହିବେ । ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଏହା ଶୁଭଙ୍କର ନୁହେଁ । ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନ ନିରୂପଣ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ । ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାହିଁକି ବେଞ୍ଚ୍‌ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ କରୁନାହାନ୍ତି? ଜାଗା ଚିହ୍ନଟ ନ କରି ବଜେଟରେ ମିଛି ମିଛିକା ସାଙ୍କେତିକ ଟଙ୍କା ରଖିବାର ମାନେ କ’ଣ ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି । ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି, ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କିଛି ଜଣାନଥାଏ । ଯାହା ବରିଷ୍ଠ ଲୋକମାନେ କହିବେ, ସେଟାକୁ ସେ ପଢ଼ି ଦେଇଥିବେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବେ ହାଇକୋର୍ଟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ସହ ଏ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ, ତା’ର ତାରିଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରନ୍ତୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ନାବାଳିକା ଗଣ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଥାନାରେ ଓଟିଭି ଏଚ୍ଆର୍ ହେଡ୍ ହାଜର

ରାଜଧାନୀରେ ସୀମା ଟପିଲାଣି ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା: ଦୁଃଖ ବଖାଣିଲେ ବିଏମ୍‌ସି ୱାର୍ଡ ଅଫିସର,ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ କରି ମାରିଦେଲେ…

ବରିଷ୍ଠ ବିଜେଡି ନେତା ଦେବୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ବାସ ଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍

ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ନାମ ଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ପ୍ରଥମ କଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ମାର୍କ

ଓଡ଼ିଶାରେ ପୁଣି କରୋନା ନେଲା ୧୩ ଜୀବନ: ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୬୮୨କୁ ବୃଦ୍ଧି

ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪୧୮୦ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ: ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ପାର୍