PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ: ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପକୁ ତେଲ ପକାଇବା ଆସିଥିବା ଗାଡ଼ିରୁ ମୋବାଇଲ ଚୋରି
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ: ମାତ୍ର ୨ ମାସ ବୟସରେ ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଯେଉଁ ବୟସରେ ଶିଶୁଟିଏ ଦୁନିଆକୁ ଭଲ କରି ଦେଖିବା ଶିଖୁ ଥାଏ ସେହି ବୟସରେ କୌଣସି ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେବା ଅତି ବିରଳ ଘଟଣା । ମାତ୍ର ୭୨ ଦିନ (୨ ମାସ ୧୨ ଦିନ)ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ନନ୍ଦ । ଏହି ମାରାଥନରେ ସେ ଥିଲେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ପ୍ରତିଯୋଗୀ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବର ଥିଲା ୮୦୩୦୩ । ବାପା ଅଜୟ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରୋଲରରେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ୫ କି.ମି ଦୌଡ଼ିଥିଲେ ।
ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ୩୦୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ଥିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି, ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କଲାଣି । ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କଲେଣି । ଦୁବାଇ, ବୋଷ୍ଟନ ପ୍ରଭୃତି ମାରାଥନରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବାପା, ମା’ମାନେ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ କରିବା ଦେଖିଛି । ତାହା ହିଁ ମୋତେ ଏହି ମାରାଥନରେ ମୋ କୁନି ପୁଅକୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା । ତେବେ ଏତେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ଏକ ରେକର୍ଡ କହିଲେ ଠିକ୍‌ ହେବ । ଭାବୁଛି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।’ ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ୫ କି.ମି ଦୂରତାକୁ ୪୫.୩୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଯାହା ଏକ ରେକର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବ । ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋପାମୁଦ୍ରା ପତି ନନ୍ଦ ଓ ଅଜୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ । ସେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର