PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଦଳିଲେ ବିଏମସି କମିଶନର, ସଞ୍ଜୟ କୁମାର ସିଂହ ହେଲେ ନୂଆ କମିଶନର
  • ||
  • ବିନିକା : ପରିବା ବୋଝେଇ ପିକଅପ ଭ୍ୟାନକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା : ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଲୁଟ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜେଲରେ ପଶିଲା କରୋନା, ୯ କଏଦୀ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବରକାଣ୍ଡ, ଯବାନଙ୍କୁ ଗଳାକାଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ବୋରିଗୁମ୍ମା : ବୋରିଗୁମ୍ମା ଗୋଷ୍ଠି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଟିକା ନେବାକୁ ଛକାପଞ୍ଝା, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଫୁ, ଯେତିକି ଆସୁଛି ଅଣ୍ଟୁନି, ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅସନ୍ତୋଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଟପିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୯୮୨ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୬୫ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୭ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ: ମାତ୍ର ୨ ମାସ ବୟସରେ ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଯେଉଁ ବୟସରେ ଶିଶୁଟିଏ ଦୁନିଆକୁ ଭଲ କରି ଦେଖିବା ଶିଖୁ ଥାଏ ସେହି ବୟସରେ କୌଣସି ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେବା ଅତି ବିରଳ ଘଟଣା । ମାତ୍ର ୭୨ ଦିନ (୨ ମାସ ୧୨ ଦିନ)ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ନନ୍ଦ । ଏହି ମାରାଥନରେ ସେ ଥିଲେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ପ୍ରତିଯୋଗୀ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବର ଥିଲା ୮୦୩୦୩ । ବାପା ଅଜୟ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରୋଲରରେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ୫ କି.ମି ଦୌଡ଼ିଥିଲେ ।
ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ୩୦୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ଥିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି, ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କଲାଣି । ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କଲେଣି । ଦୁବାଇ, ବୋଷ୍ଟନ ପ୍ରଭୃତି ମାରାଥନରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବାପା, ମା’ମାନେ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ କରିବା ଦେଖିଛି । ତାହା ହିଁ ମୋତେ ଏହି ମାରାଥନରେ ମୋ କୁନି ପୁଅକୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା । ତେବେ ଏତେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ଏକ ରେକର୍ଡ କହିଲେ ଠିକ୍‌ ହେବ । ଭାବୁଛି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।’ ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ୫ କି.ମି ଦୂରତାକୁ ୪୫.୩୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଯାହା ଏକ ରେକର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବ । ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋପାମୁଦ୍ରା ପତି ନନ୍ଦ ଓ ଅଜୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ । ସେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।