ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ମଦ, ହୋମ୍ ଡେଲିଭରୀ କରିବାକୁ ଜୋମାଟୋ ପ୍ରସ୍ତୁତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୭।୫ : ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ଜୋମାଟୋ ଅନଲାଇନ୍ ଅର୍ଡର ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ମଦ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି । ଲକ୍ ଡାଉନ୍‌ ଜାରିରହିଥିବାବେଳେ ଦେଶରେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଖୋଲାଯାଇଛି ଏବଂ ମଦ ବହୁଳ ଭାବରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ତେବେ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରଏଟର୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଖବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ ଏଥିପାଇଁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍ପିରିଟ୍ସ ଆଣ୍ଡ ୱାଇନ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ISWAI) କୁ ଏକ ଅଫର ଦେଇଛି। ଲକ ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ କମ୍ପାନୀର ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ବ୍ୟବସାୟ ବହୁତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି, ତେଣୁ ଏହି ନୂତନ ବ୍ୟବସାୟରେ ଉଦ୍ୟମ କରି ଏହାର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ନିକଟରେ ଜୋମାଟୋ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୋସରୀ ଡେଲିଭରୀ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକଡାଉନ୍ ୨୫ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ପରେ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରାଜସ୍ୱ ଅଭାବରୁ ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାପ ପକାଉଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ମଦ ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମେ ୪ ରେ ଖୋଲିଥିଲା। ମଦ ବ୍ୟବସାୟ ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଦେଶରେ ଏହାର ଦୋକାନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଜନସମାଗମ ଓ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲାଗିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିତିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ମଦ ବିତରଣକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀମାନେ ରିହାତି ଦେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛନ୍ତି। ISWAI ଏଥିପାଇଁ ଜୋରଦାର ଲବି କରୁଛି । ଯଦି ଏହି ରିହାତି ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଜୋମାଟୋ ମଦର ହୋମ ଡେଲିଭରୀ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ । ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଦ ଉପରେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ମଦ ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରୋନା ଫି ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ଜୋମାଟୋ ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଅଫରର ଦଲିଲଗୁଡିକ ରଏଟର୍ସ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜୁମାଟୋ ଫୁଡ୍ ଡେଲିଭରି ଡିଭିଜନର ସିଇଓ ମୋହିତ ଗୁପ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭାବୁଛୁ ଯେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଭିତ୍ତିକ ଘର ହୋମ୍ ଡେଲିଭରୀ ସମାଧାନ ଦ୍ବାରା ମଦ୍ୟପାନକୁ ଆହୁରି ବଢ଼ାଯାଇପାରିବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍

ବିହାରର ସେହି ଦିନକୁ ମନେପକାଅ, ଯେତେବେଳେ ଡ଼ରୁଥିଲେ ମାଆମାନେ : ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆତଙ୍କ ଭିତରେ ଆସିଲା ଭଲ ଖବର —ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲା ଏହି ତଥ୍ୟ

କରୋନା ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ କେବେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ? ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ସିଇଓ କହିଲେ ….

ଜାଣନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶର କେଉଁ ରାଜ୍ୟର ମହିଳା ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ କେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ତମାଖୁ ସେବନରେ ଆଗୁଆ

ସାଂସଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ୨ କୋଟିର ସୁପାରି! ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ନାଁ ଆସିଲା