PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏବେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ ସରକାରୀ ରାସନ, କେଜ୍ରିଓ୍ବାଲ ସରକାର ଲାଗୁ କଲେ ନୂଆ ଯୋଜନା…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏବେ ଶାରିରୀକ ଅକ୍ଷମ କିମ୍ବା ଜରୁରୀ ସେବା ଚାହୁଁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ରାସନ ପାଇବେ ।  ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ରାସନ ଦୋକାନରେ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀର କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ‘ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘର ଘର ରାସନ ଯୋଜନା’ କୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସୁବିଧାରେ, ପବ୍ଲିକ୍ ଡିଷ୍ଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (ପିଡିଏସ୍) ମାଧ୍ୟମରେ ରାସନ ଦୋକାନକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ସେମାନଙ୍କ ରାସନ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ ।  ସେଥିପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଗହମ ବଦଳରେ ଗହମ ମଇଦାର ପ୍ୟାକେଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ । ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ପ୍ୟାକେଟ ଚାଉଳ ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ପହଂଚିବ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗହମକୁ ମିଲରେ ପେଶାଇବେ । ତା’ପରେ ଏହାକୁ ବିଭିନ୍ନ ଓଜନ ପ୍ୟାକେଟରେ ପ୍ୟାକ୍ କରିବେ ।  ସେହିଭଳି ଚାଉଳକୁ ପ୍ରୋସେସିଙ୍ଗ ୟୁନିଟକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାଯିବ। ଯେଉଁଠାରେ ସେଗୁଡିକୁ ସଫା କରାଯାଇ ପ୍ୟାକେଟରେ ରଖାଯିବ । ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ । ଲୋକଙ୍କୁ ଡୋର ଷ୍ଟେପ୍ ବିତରଣ କେବଳ ଇ-ପିଓସ୍ ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ପରେ କରାଯିବ।  ଯାହା ଦ୍ବାରା କେବଳ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀମାନେ ରାସନ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଏକ ବୈକଳ୍ପିକ ହେବ । ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଦ୍ୱାରରେ ରାସନ ପାଇବେ, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଏହି ସ୍କିମ୍ ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବ ପରି PDS ଦୋକାନଗୁଡିକୁ ଯାଇ ରାସନ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେମାନେ ଏହିପରି ଜାରି ରଖିପାରିବେ ।  ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରାସନ ପାଇବା ଜାରି ରଖିବେ । ଯେଉଁମାନେ ଡୋର୍ ଷ୍ଟେପ୍ ଡେଲିଭରି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଫି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ଫିସ୍ କେତେ ହେବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଲିକେଜ, ଚୋରି, ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ବିବିଧତା ଭଳି ଜିନିଷକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବ।