ଗୁଡି ଉଡାଇଲେ ଶାହ

ଅହମଦାବାଦ ୧୪/୧: ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅବସରରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ ଗୁଡି ଉଡାଇବାର ମଜା ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଯେ ଅମିତ ଶାହ ଅହମଦାବାଦରେ ନିଜ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ଗୁଡି ଉଡାଉଛନ୍ତି । ଶାହ ଏମିତି ଗୁଡିର ସୁତାକୁ ଭିଡୁଛନ୍ତି ଲାଗୁଛି ଯେମିତି ସେ କାହା ଗୁଡିକୁ କାଟିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି  । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ଗୁଜରାତରେ ଉତ୍ତରାୟଣ ରୂପେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ପିଏମ୍ ମୋଦି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରାୟଣ ଅବସରରେ ଗୁଡି ଉଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି ।

ଏଥର ଗୁଜରାତରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗୁଡି ଉଡା ମହୋତ୍ସବ ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ମହୋତ୍ସବକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ସାଂସ୍କୃତିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ମନୋରଞ୍ଜନ ସହିତ ରୋଜଗାରର ପନ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଦେବ । ସାରା ଦୁନିଆରେ ଫେମସ ଏହି ଗୁଡି ଉଡା ମହୋତ୍ସବ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଜୀବିକା ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି ।

ଗୁଜରାତ ରାଜ୍ୟରେ ଏମିତି ଅନେକ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଗୁଡି ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଆଶ୍ରିତ । ୨୦୧୨ ରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁସାରେ ପତଙ୍ଗ ନିର୍ମାଣ ଉଦ୍ୟେଗ ୧୭୫ କୋଟିର ଥିଲା । ଏଥିରେ ଜଡିତ ୩୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମିଳିଲା । ୨୦୧୭-୧୮ ମସିହାରେ ଏହା ୬୨୫ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏକ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ପ୍ରାୟ ୧,୨୮,୦୦୦ ଲୋକ ଗୁଜରାତରେ ପତଙ୍ଗ ଉଦ୍ୟେଗ ସହ ଜଡିତ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଘରକୁ ଫେରିଲେ ପ୍ରେମିକ-ପ୍ରେମିକା : ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ କନ୍ୟାର ମା’ ସହ ବରର ବାପା ହୋଇଥିଲେ ଫେରାର, ଏବେ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ସ୍ବାମୀ

୧୩୨କୁ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା:୧୭ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଭାଇରସ, ୬୦୦୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ୍

ନାସିକ: କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ୨୦ ମୃତ

୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ବେକାର ହୋଇଯିବ ଡାକଘର ସଞ୍ଚୟ ଖାତାର ଏଟିଏମ୍ କାର୍ଡ