ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ହଟିବ ସରଚାର୍ଜ,କମିବ ଇଏମଆଇ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୩।୮:  ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ନୀତି ଆୟୋଗର ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷଙ୍କ ସୂଚନା ପରେ ମୋଦି ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଘେରି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ବ୍ୟାଙ୍କ ରୋପୋ ରେଟକୁ ସୁଦ୍ଧ ଦରରେ ଲିଙ୍କ କରିବା ନେଇ ରାଜି ହୋଇଯାଇଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଯାନବାହାନ ଓ ଘର ପାଇଁ ଲୋନ୍ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଅନ୍ୟ ଲୋନର ଇଏମଆଇ ଦରରେ ହ୍ରାସ ଘଟିବ।

ଏହା ସହିତ ସୀତାରମଣ ସରକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ଦେବାର ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହାଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ନୂତନ ଋଣ ଦେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ। ସୁଦ୍ଧ ଦରରେ କାଟର ଲାଭ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଏମସିଏଲଆର ଜରିଆରେ ଦିଆଯିବ।  ସୁଦ୍ଧ ଦରରେ ହ୍ରାସ କରାଯିବାର ଲାଭ ସିଧାସଳଖ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ।  ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ହାଉସ ଲୋନ୍ ପରିଶୋଧ ହେବାପରେ ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ଲୋନ୍ କାଗଜପତ୍ର ଯୋଗାଇ ଦେବେ।

ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବନ୍ଧା ଦେଇ ଗତିକରୁଛି।ସାରା ବିଶ୍ୱ ତୁଳନାରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଉତ୍ତମ ରହିଛି । ଚୀନ ଓ ଆମେରିକା ମଧରେ ଚାଲିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଧାବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥାକୁ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ।ଆର୍ଥିକ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ସତ୍ୱେ ଦେଶରେ ଲଗାତାର ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି । ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲଗାତାର କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଇନକମ୍ ଟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଭରିବାର ଉପାୟ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ସରଳ ହୋଇଛି । ଜିଏସଟିକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଅଧିକ ସରଳ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ସରକାର । ଏହାସହ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଅନ୍ୟଦେଶ ତୁଳନାରେ ଆମ ଦେଶର ବିକାଶ ହାର ଖୁବ୍ ଭଲ ରହିଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଅବରରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ   ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘୋଷଣା ଗୁଡିକ ହେଲା…

– ଶେୟାର ବଜାରରେ କ୍ୟାପିଟାଲ ଗେନ୍ସରେ ସରଚାର୍ଜ ହଟିବ ।

– ଷ୍ଟାଟ ଅପ୍ ଟାକ୍ସ ପାଇଁ ଭିନ୍ନ ସେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ।

– ଋଣ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଅନଲାଇନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ଦୃଷ୍ଟି ରଖିବେ ।

– ରେପୋ ରେଟ୍ କମ୍ ହେବାଦ୍ୱାରା ସୁଧ ହାର କମିବ।

– ସୁଧହାର କମିଲେ ଇଏମଆଇ କମିବ।

– ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁଧ ହାର କମିବା ଯୋଗୁଁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଲାଭରେ ରହିବେ ।

-ଡିମେଣ୍ଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ପାଇଁ ଆଧାରମୁକ୍ତ କେଓ୍ବାଇସି ହେବ।

-ବାହାନ କ୍ରୟକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ବହୁ ଯୋଜନା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି।

-୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା କିଣା ଯାଇଥିବା ବିଏସ୍-୪ ବାହାନ ମାନ୍ୟତା ପାଇବ।

-ଇଭି ଓ ବିଏସ୍-୪ ଗାଡିର ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ ଜାରି ରହିବ।

-ଓ୍ବାନ ଟାଇମ୍ ରେଜିଷ୍ଟେ୍ରସନ୍ ଫି’କୁ ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ​‌ ଯେ, ନୀତି ଆୟୋଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ବିଗତ ୭୦ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭାରତର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ଖରାପ ସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ଦେଶର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ହେଲେ ପୁଂଜି ନିବେଶ ଉପରେ ଅଧିକ ଧାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ଓ ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଦେଖାଦେଇଛି । ନୋଟବନ୍ଦୀ ଓ ଜିଏସଟି ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଅର୍ଥ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି ।   ତେଣୁ ଏହା ଉପରେ ସରକାର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ପଦକ୍ଷେଗ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନୀତି ଆୟୋଗ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ରାଜୀବ କୁମାର କହିଥିଲେ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଏହି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ ନମାନିଲେ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଓ ଜରିମନା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନିୟମ

ଯୌନ କର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର – କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯୌନକର୍ମୀଙ୍କୁ ସହାୟତା ଦିଅ

ଉପବାସରେ ରାଜ୍ୟସଭାର ଉପ-ସଭାପତି: ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ୩ ପୃଷ୍ଠାର ଚିଠି ଲେଖି କହିଲେ- ବହୁତ କଷ୍ଟ ଲାଗିଛି, ସାରା ରାତି ଶୋଇପାରିନି…’

ବଲିଉଡ ପାର୍ଟିରେ ଡ୍ରଗ୍ସ ଅଫର କରାଯାଏ, ମନା କଲେ ବୟକଟ୍ କରି ଦିଆଯାଏ ନଚେତ୍ କାମ ମିଳେନି: ଅକ୍ଷରା ସିଂ

ଏହି ଦେଶରେ ବିବାହ ପରେ ନବଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ଉପହାରରେ ସରକାର ଦେବେ ୪.୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ରହିଛି ନିୟମ

ଆଉ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ ତାଲିକାରେ ରହିବନି ଆଳୁ-ପିଆଜ, ୬୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ନିୟମରେ ହେଲା ପରିବର୍ତ୍ତନ