PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ବିପଜ୍ଜନକ ‘ମହାରାଜା’ ହଲ୍‌: ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ଲାନ୍‌ ନିୟମର ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ, ବିଡିଏରୁ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଲା କେମିତି ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୨(ବ୍ୟୁରେ): ‘ମହାରାଜା’ ହଲ୍‌ର ବେଆଇନ କାରସାଦି ଧୀରେ ଧୀରେ ପଦାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି । ହଲ୍‌ରେ ଅସାମାଜିକଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଉଥିବାରୁ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପାଲଟିଛି । ତେବେ ଆହୁରି ସାଙ୍ଘାତିକ କଥା ହେଉଛି, ବିଡିଏର ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ଲାନ୍‌ ଅନୁମୋଦନ ନିୟମକୁ ହଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଖୋଲା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ଲାନ୍‌ ମୁତାବକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ (ଖୋଲା ସ୍ଥାନ) ରଖାଯାଇନି । ଫଳରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିଲେ ବା ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ହେଲେ ଏହାର ଚାରି ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ହେବନି ।
ବିଡିଏର ପ୍ଲାନିଂ ଆଣ୍ଡ ବିଲ୍ଡିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରେଗୁଲେସନ୍‌-୨୦୧୮ ଅନୁସାରେ ପ୍ରତି ସିନେମା ହଲ୍‌ ପାଇଁ କିଛି ନିୟମ ମାନିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ସିନେମା ହଲ୍‌ ଆଗ ପାଖରେ ୧୨ମିଟର ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ରହିବ । ଆଉ ତିନି ପାଖ (ପଛ ପାଖ ଓ ଦୁଇ ପାଶ୍ୱର୍ରେ) ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ୬ ମିଟର ରହିବ । କିନ୍ତୁ ‘ମହାରାଜା’ ସିନେମା ହଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ନିୟମକୁ ଫୁ କରି ଉଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ରଖିବା ତ ବହୁ ଦୂର, ସିନେମା ହଲ୍‌ର ପଛ ପାଖରେ ଇଞ୍ଚେ ବି ଖୋଲା ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ହଲ୍‌ର ପଛ ପାଖ କାନ୍ଥକୁ ଲାଗି ଏକ ଚାରିଚକିଆ କାର୍‌ ସୋ-ରୁମ୍‌ ଛିଡ଼ା ହୋଇଛି ।
ଖାଲି ପଛ ପାଖ ନୁହେଁ, ସିନେମା ହଲ୍‌ର ପାଖ କାନ୍ଥକୁ ଲାଗି ଅନେକ ଛୋଟ ବଡ଼ ହୋଟେଲ ତିଆରି ହୋଇଛି । ୩ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଚ ବି ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ଛଡ଼ାଯାଇନି । ହଲ୍‌ର ଚାରିପାଖରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ନ ଥିବାରୁ କୌଣସି ଅଘଟଣ ହେଲେ, ଦମକଳ ଗାଡ଼ି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବନି ।

ଚାରି ଚକିଆ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଜାଗା ନାହିଁ
ନିୟମ କହୁଛି, ସିନେମା ହଲ୍‌ର ସାମ୍ନା ବା ପ୍ରବେଶ ପଥରେ କୌଣସି ପାର୍କିଂ ହୋଇପାରିବନି । ଏହାର ସାମ୍ନା ପାଖକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୋଲା ଛଡ଼ାଯିବ । କିନ୍ତୁ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ଅଭାବରୁ ହଲ୍‌ର ଠିକ୍‌ ସାମ୍ନାରେ ଚାରି ଚକିଆ ପାର୍କିଂ କରାଯାଉଛି । ଚାରି ଚକିଆ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ସିନେମା ହଲ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ । ବିଡିଏର ପ୍ଲାନିଂ ଆଣ୍ଡ ବିଲ୍ଡିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରେଗୁଲେସନ୍‌-୨୦୧୮ ମୁତାବକ ସିନେମା ହଲ୍‌ର ମୋଟ୍‌ ବିଲ୍ଟ ଅପ୍‌ ଏରିଆ ବା ନିର୍ମାଣ ସ୍ଥାନର ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍ଥାନ କେବଳ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଛଡ଼ାଯିବ । ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଥିବା ସ୍ଥାନ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ହେବନି । ଏହାକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କଲେ ସଂପୃକ୍ତ ନିର୍ମାଣର ବିଲ୍ଡିଂ ପ୍ଲାନ୍‌ ଅନୁମୋଦନକୁ ବାତିଲ କରାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର ବିଷୟ, ଏହାକୁ ସିନେମା ହଲ୍‌ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମାନୁନାହାନ୍ତି ।

ହଲ୍‌ ପାଇଁ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ଜାମ୍‌
‘ମହାରାଜା’ ହଲ୍‌ ପାଇଁ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌-୧୬ରେ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରବଳ ଜାମ୍‌ ହେଉଛି । ସୋ’ ଆରମ୍ଭ ଓ ଶେଷ ବେଳେ ବାଣୀବିହାରରୁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିହାର ରାସ୍ତାରେ ଟ୍ରାଫିକ୍‌ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅସମ୍ଭାଳ ହେଉଛି । ହଲ୍‌ ଭିତରେ ଚାରି ଚକିଆ ପାର୍କିଂ ପାଇଁ ଜାଗା ନଥିବାରୁ ଅନେକ ଗାଡ଼ି ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାର୍କିଂ ହେଉଛି । ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନ ଅଭାବରୁ ଓଲା, ଉବେର ଓ ଅନ୍ୟ ଟାକ୍ସି ସବୁ ଏନ୍‌ଏଚ୍‌ ଉପରେ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ହଲ୍‌କୁ ଲାଗିଥିବା ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜାମ୍‌ ହେଉଛି ।

ତତ୍କାଳ ଯାଞ୍ଚ କରିବୁ: ବିଡିଏ
‘ମହାରାଜା’ ସିନେମା ହଲ୍‌ ବିଡିଏର ପ୍ଲାନିଂ ଆଣ୍ଡ ବିଲ୍ଡିଂ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ରେଗୁଲେସନକୁ ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଆମ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହାକୁ ଆମେ ଗୁରୁତର ସହ ନେଉଛୁ । ଆମେ ତୁରନ୍ତ ହଲ୍‌କୁ ଯାଇ ଯାଞ୍ଚ କରିବୁ । ସେଟ୍‌ବ୍ୟାକ୍‌ ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନିୟମରେ ଖିଲାପ ହୋଇଥିଲେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବୁ ବୋଲି ବିଡିଏର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ହଲ୍‌ର ମ୍ୟାନେଜର ସଫେଇ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ୧୯୭୭ରୁ ପ୍ଲାନ୍‌ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଛୁ । ବିଡିଏର ସବୁ ନିୟମକୁ ଆମେ ମାନୁଛୁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର