PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶିଶୁ ଅପହରଣ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ବାଇକ ରୁ ଲମ୍ଫ ମାରି ଦୁର୍ବୃତ୍ତଙ୍କ କବଳରୁ ମୁକୁଳିଲା ୧୨ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ପୁତ୍ର, ଜଗତସିଂହପୁର ଥାନାରେ ମାମଲା।
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ସାଇକୃପା ଆବାସିକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୪ଜଣ ଛାତ୍ର କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ପାଇଁ ୨୬୦ ଜଣଙ୍କର ସାମ୍ପଲ ପାଠାଗଲା
  • ||
  • କମ୍ପିବ ବିଧାନସଭା: ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ଧାନମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା, ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିବ ବିଜେପି
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ପିଉସୀ ଘରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ କୂଅରେ ପଡ଼ି ଚାଲିଗଲା ବାଳକ ଜୀବନ
  • ||
  • ନରସିଂହପୁର: ନରସିଂହପୁରରେ ମାତିଲେ ଦୁର୍ବୁତ୍ତ, ସ୍କାଏ ଲାଇଟ ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ଟଙ୍କା ଆସବାବପତ୍ର
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଆରମ୍ଭ ହେଲା ୨ଦିନିଆ ସାଗର କବଚ ଓଡି -୨୧ ସମରାଭ୍ୟାସ
  • ||
  • ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର : ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଇ ପ୍ରେମିକ ମଧ୍ୟରେ ହଣାମରା, ବିଚ୍ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିଲା ଖଣ୍ଡଯୁଦ୍ଧ
  • ||
  • ସୋନପୁର : ସୋନପୁରରେ ଇଷ୍ଟଦେବୀ ସୁରେଶ୍ଵରୀ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗୁନ୍‌ଗୁନ୍‌ଙ୍କ ବିବାହ, ଅଭିସ୍ମିତଙ୍କ ସହ ପଡିବ ହାତଗଣ୍ଠି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସୁଛି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟା ‘ଜୱାଦ୍‌’, ୩ ତାରିଖ ଯାଏଁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୪ରେ ନିର୍ଧୁମ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ସୁକିନ୍ଦା : ଶତାୟୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||

ଟଙ୍କା ଭୁଲ୍‌ରେ ଅନ୍ୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି କି ? ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁନି , ଏମିତି ଫେରି ପାଇବେ … ଜାଣନ୍ତୁ ଆରବିଆଇର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍ସ

ndtv.in

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ପେମେଣ୍ଟ ଓ ୟୁପିଆଇ ଦେୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ସୁବିଧା ବହୁତ ସହଜ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ଏବେ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ଯିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡ଼ୁନାହିଁ । ଅଧିକାଂଶ କାମ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହିଁ ଘରେ ବସି  କରି ହେଉଛି।

ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ  କରିବା ଭିତରେ କେବେ କେବେ ଏଥିରେ ରିସ୍କ ମଧ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଥାଏ । କେବେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଠକାମୀର ଶିକାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ବା କେବେ କେବେ ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ ସମୟରେ ଭୁଲ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ହୋଇଯାଏ । ହେଲେ  ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗତ କିଛି ଦିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଂ , ମୁଖ୍ୟତଃ  ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କିଂକୁ  ସହଜ ଓ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ।  ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହ ଏମିତି ହୋଇଛି କି , ଆପଣ କୌଣସି ଭୁଲ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ କିଛି ଉପାୟ କହୁଛି । ଏହାକୁ ପଢ଼ି ଆପଣ ସାବଧାନରେ ରହି ପାରିବେ ।

ଏହି ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆରବିଆଇର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ , ଯାହାର ସାହାଯ୍ୟରେ  ଆପଣ ଏମିତି ଘଟଣାରେ ତୁରନ୍ତ ରିଫଣ୍ଡର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ  ।

କଣ ରହିଛି ଆର୍‌ବିଆଇର ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ – ଏମିତି ଘଟଣା ଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆରବିଆଇ  କିଛି ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାର କରିଛି । ଏବେ ଯଦି ଆପଣ ଚାହିଁବେ  ତ ଏଟିଏମ୍‌ , ୟୁପିଆଇ ବା ନେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କିଂରୁ କୌଣସି ଟ୍ରଜାକ୍ସନ କରିବା ବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ତୁରନ୍ତ ଏକ ମେସେଜ୍‌ ଆସିବ । ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ କନଫର୍ମ କରିବେ କି ଆପଣ କଣ ଠିକ୍‌ ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ କରିଛନ୍ତି  ନା  ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ ଭୁଲ୍‌ ବଶତଃ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଉକ୍ତ ମେସେଜ୍‌ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫୋନ୍‌ ନମ୍ୱର ବି ଦିଆଯିବ । ଯଦି ଆପଣ ସେହି ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ ଭୁଲ୍‌ରେ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ତ ଆପଣ ସେହି ନମ୍ୱରରେ  ତୁରନ୍ତ କହିପାରିବେ କି ଏହି ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ  ଭୁଲ୍‌ରେ ହୋଇଛି । ଆରବିଆଇର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ କି ଏମିତି ମେସେଜ୍‌ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ତୁରନ୍ତ ଆକ୍ସନ ନେବାକୁ ହେବ ।

ଆପଣ କଣ କରିବେ – ଯଦି ଆପଣ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଫସିଛନ୍ତି ତ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ନିଜର ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏହାର ସୂଚନା ଦେବା ଉଚିତ୍‌ । ଯଦିଓ ସେହି ଟ୍ରାଜାକ୍ସନ ଫ୍ରଡ୍‌ରେ ହେଉ ବା ଆପଣଙ୍କର ଭୁଲ୍‌ ଯୋଗୁଁ ହେଉ ।  ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ଏହାର ଡିଟେଲ୍‌ ତଥ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ର କଷ୍ଟମର କେୟାର ନମ୍ୱରରେ କଲ୍‌ କରିପାରିବେ । ଅଥବା ନିଜେ  ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ଶାଖାକୁ ଯାଇ ପାରିବେ , ଯେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ଯଦି ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌କୁ ସଂପର୍କ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅନ୍ୟ ଆକାଉଣଧାରୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ଫେରେଇବାକୁ ମନା କରୁଛନ୍ତି ତ ଆପଣ ଲିଗାଲ ଆକ୍ସନ ନେଇ ପାରିବେ । ଆପଣ କେସ୍‌କୁ କୋର୍ଟ ଯାଏ ନେଇ ପାରିବେ ।  ଆରବିଆଇ ବି ଏଥିପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଏ ।