PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରଚାର ବ୍ୟାନ୍ କଲେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର , ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାରରେ ବିବାଦୀୟ ଭାଷଣ ପାଇଁ ଲାଗିଲା କଟକଣା
  • ||
  • ସୁଶିଲ ଚନ୍ଦ୍ରା ନୂଆ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ନିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ପିପିଲି ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲିରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଚାର , ୬ଟି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍‌ ପାଇଁ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା
  • ||
  • କଟକ ଏସ୍‌ସିବିରୁ ହାଇଦର ଫେରାର ଘଟଣା – ହାଇଦର ଫେରାର ପଛରେ ତାର ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ହାତ ଅଛି, ମଙ୍ଗଳାବାଗ ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟରକୁ ଜଗୁଥିବା ନିଲମ୍ୱିତ କନଷ୍ଟେବଲ ମହମ୍ମଦ ମୌସିମ୍,‌
  • ||
  • ଭାରତରେ ରୁଷ୍ ଟିକା ସ୍ପୁଟ୍‌ନିକ୍ –V କୁ ମଞ୍ଜୁରୀ , ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ମାନବ ଦେହରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର ଓ କଳାହାଣ୍ଡି ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ୨ ଜଣ ନୂଆ କୁଳପତିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନିଯୁକ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବୈଠକରେ ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର: ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ବାଘୁଆପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମର ୪ ଜଣ ଗୁରୁତର ଆହତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ: ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଖୋଜାଖୋଜି ପରେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତହେଦ
  • ||
  • କଟକ: ନିଆଳିର ଏକ ବିଲରୁ ଏକ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ସୀମା ସିଲ, ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ପହଞ୍ଚିବ ୨ ଲକ୍ଷ ୭୧ ହଜାର ଟିକା
  • ||
  • ଜଗନ୍ନାଥପୁର ଛକ ପୁକୁଡ଼ିବନ୍ଧ ଜଙ୍ଗସନ୍ରୁ ୯୨୦ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଧରିଲା ଅବକାରୀ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ୱିଙ୍ଗ, ୮ ଗିରଫ, ଟ୍ରକ୍ ଓ ମ୍ୟାକ୍ସପିକ୍ପ ଜବତ
  • ||
  • ବୀରମହାରାଜପୁର: ଚନ୍ଦଲି ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ନବଜାତ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଉଦ୍ଧାର, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଭିତରୁ ଜଣେ ଶିକାରୀ ଗିରଫ,ମାରଣାସ୍ତ୍ର ଜବତ, ଖସିଗଲେ ୩ଜଣ ଶିକାରୀ…
  • ||
  • କଟକ: ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲା ହାଇଦର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: କୂଳଡିହା ଅଭୟାରଣ୍ୟ ସୀମାନ୍ତରୁ ବିରାଟକାୟ ହରିଣ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • କଟକ: ହଷ୍ଟେଲ ଭିତରେ ପଶି ନର୍ସିଂ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ତଡୁଛି ପୁଲିସ, ଏସସିବି ବିଏସି ନର୍ସିଂ କଲେଜରେ ଉତ୍ତେଜନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଅସନବଣି ଅଞ୍ଚଳରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ୧୫ ଫୁଟ୍ ଲମ୍ବର ଅହିରାଜ ସାପ
  • ||

ଗାଡିର ମାଇଲେଜ୍ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ, ବଞ୍ଚିବ ଇନ୍ଧନ, କମିବ ଖର୍ଚ୍ଚ…

ଭୁବନେଶ୍ଵର, ୦୫/୦୪ : ଗାଡି ଚାଳକଙ୍କୁ ଝଟକା ଦେଇଛି ବର୍ଦ୍ଧିତ ତୈଳ ଦର। ତୈଳ ଦର ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କିଭଳି ଇନ୍ଧନ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ଏବଂ ନିଜ ବାହନର ମାଇଲେଜ୍ ବଢାଇ ପାରିବେ ତାହା ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ଆହୁରି କମିଯିବ, ଇନ୍ଧନ ମଧ୍ୟ କମ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ତେବେ ଗାଡି ମାଇଲେଜ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କିଛି ଟିପ୍ସ।

ଗାଡିର ସ୍ପିଡ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ-
ବାହନର ମାଇଲେଜ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ସ୍ପିଡରେ ଗାଡି ଚଳାନ୍ତୁ। ଗାଡିର ସ୍ପିଡ୍ ଅଚାନକ କମାଇଦେବା କିମ୍ବା ବୃଦ୍ଧି କରିବା କାରଣରୁ ଗାଡି ମାଇଲେଜ୍ କମି ଯାଇଥାଏ। ଗାଡିର ମାଇଲେଜ୍ ସ୍ଥିର ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ପିଡରେ ଗାଡି ଚଳାଇବା ଉଚିତ୍।

ଗିଅର ବଦଳାଇବାର ସମୟ-
ମାନୁଆଲ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ ଗାଡିରେ ପରାମର୍ଶ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ପିଡରେ ଗିଅର ବଦଳାଇବା ଉଚିତ୍। ଏବେ ଆସୁଥିବା କାର ଗୁଡିକରେ ଗିଅର ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଡିସପ୍ଲେ କରାଯାଇ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି। ସେହିପରି ପୁରୁଣା ଗାଡି ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ସହକାରେ ଚଲାଇବା ଉଚିତ୍। ଯେପରି ଏହାର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବେ ଶବ୍ଦ ନକରିବ।

ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲରେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସ୍ଵିଚ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ୍-
ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲରେ ରେଡ ଲାଇଟ୍ ହେଲେ ଗାଡି ଇଞ୍ଜିନକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡରୁ ଅଧିକ ଥାଏ ତେବେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଉଚିତ୍। ଟ୍ରାଫିକ୍ ସିଗନାଲରେ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକ ଇନ୍ଧନ ବଞ୍ଚିଯିବ ଏପରିକି ପ୍ରଦୂଷଣ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ଟାୟାରରେ ପ୍ରେସର ସନ୍ତୁଳନ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍-
ଗାଡିରେ ମାନ୍ୟୁଫାକ୍ଚର ଗାଇଡ ହିସାବରେ ପ୍ରେସର ରଖିବା ଉଚିତ୍। ସପ୍ତାହରେ ଗୋଟିଏ ଥର ପ୍ରେସର ଚେକ୍ କରିବା ଉଚିତ୍। ଗାଡିରେ ପ୍ରେସର ଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ରହିବା ଦ୍ଵାରା ଅଧିକ ମାଇଲେଜ୍ ଦେଖାଏ। କମ୍ ପ୍ରେସର ରହିଲେ ମାଇଲେଜ୍ କମି ଯାଇଥାଏ।

ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ଏସି ଅନ୍ କରନ୍ତୁ-
କାରରେ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲେ ଏସି ଅନ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ଵାରା କାରରେ ଇନ୍ଧନ ବଞ୍ଚିଯିବ।

ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆପର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍-
ଟ୍ରାଫିକ୍ ଆପ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହାଦ୍ଵାରା ଟ୍ରାଫିକ୍ ଥିବା ସଡକ ଗୁଡିକର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ଟକଟ୍ ଦେଖାଇବ। ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଇନ୍ଧନ ବଞ୍ଚିଯିବ।

ଠିକ୍ ସମୟରେ ସର୍ଭିସିଂ କରିବା ଜରୁରୀ-
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବାହନର ଟିକ୍ ମାଇଲେଜ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ଇଞ୍ଜିନ୍, କ୍ଲଚ୍, ଗିୟର ଆଦି ପାର୍ଟ ଗୁଡିକ ଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବା ଉଚିତ୍। ଏଥି ପାଇଁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସର୍ଭିସିଂ କରି ନିଅନ୍ତୁ। ଧ୍ୟାନ ଦେବେ ସର୍ଭିସିଂ ସର୍ବଦା କୌଣସି ବିଶ୍ଵାସଯୋଗ୍ୟ ମେକାନିକ ଠାରୁ କରାଇବେ। ସମୟ ସମୟରେ ଗାଡିର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଏଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବେ। ପୁରୁଣା ଫିଲ୍ଟର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଗାଡିର ମାଇଲେଜ୍ ଅଧିକ ଦେଖାଏ।

ଭଲ ଇନ୍ଧନ ଭରନ୍ତୁ-
କୌଣସି ଛୋଟ ଦୋକାନରୁ ତେଲ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ସୁଦ୍ଧ ହୋଇ ନଥାଏ। ପ୍ରାୟତଃ ସକାଳେ କିମ୍ଵା ସନ୍ଧ୍ୟା ବେଳେ ତେଲ ପକାନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ ତେଲ ଗାଢା ଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର