PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ଘରେ କିଭଳି ତିଆରି କରିବେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍? କୋଭିଡର ଘରୋଇ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲୋକେ ଗୁଗୁଲରେ ଏସବୁ କରୁଛନ୍ତି ସର୍ଚ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୫।୮: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଏଭଳି ବ୍ୟାପିଛି ଯେ, ସାରା ଦୁନିଆ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ଯେତେସବୁ ରିସର୍ଚ୍ଚ ସେଣ୍ଟର ରହିଛି, ଅଧିକାଂଶ କରୋନାର ଔଷଧ କିମ୍ବା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ବିକଶିତ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସର ଭ୍ୟାକସିନ୍ ଓ ଔଷଧକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି। ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଏ ବିଷୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ୟୁଜର, ଖୋଜୁଛନ୍ତି ଘରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ କିଭଳି ତିଆରି କରିପାରିବେ। ଘରେ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା କିଭଳି ଖୋଜିପାରିବେ? ଲୋକମାନେ ଘରେ ବସି ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି

ଗୁଗୁଲର ଟ୍ରେଡସଙ୍କ ମତରେ, ଭାରତରେ ଏଭଳି ସର୍ଚ୍ଚ ଗତ ଏକ-ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।  how to treat covid at home ନେଇ ଅପ୍ରେଲ-ମଇ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ଚ୍ଚ ହେଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଜୁନରେ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ୟୁଜଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଯାଇଥିଲା। ଭାରତରେ ଗତ ୩ ମାସରେ କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ସର୍ଚ୍ଚ ଖୁବ୍ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଛି। ଘରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି, ଗତ ଏକ ମାସରେ ବଢିଯାଇଛି। ଗୁଗୁଲରେ ଗତ ୩ ମାସ ଧରି how to treat covid at home, how to make coronavirus vaccine at home, corona ka gharelu ilaj in hindi ଭଳି ଜିନିଷକୁ ଅଧିକ ସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଉଛି।

How to treat covid at home ରେ ଅଧିକାଂଶ ସର୍ଚ୍ଚ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ତାମିଲନାଡୁ ଓ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ରହିଛି। ସେଭଳି ଘରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ୟୁଜର୍ସ ଖୋଜିଛନ୍ତି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ, ଆସାମ, ଗୁଜରାଟ, ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ସର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଏ। ଭ୍ୟାକସିନକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ସେଭଳି ମଇ, ଜୁନ୍ ଓ ଜୁଲାଇ(ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ଟପ୍ କି-ଓ୍ବାର୍ଡସରେ ଗୋଟିଏ ରହିଛି।

କୌଣସି ଜଡି-ବୁଟି କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ଫର୍ମୁଲାକୁ ଘରେ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଔଷଧ ଜଟିଳ ଯୌଗିକ ହୋଇଥାଏ। ଭଳିକି ଭଳି ତତ୍ତ୍ବକୁ ମିଶାଇ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ। ବିନା ଲାବରେଟେରୀରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଏକ୍ସଟ୍ରାକ୍ଟ ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଘରେ ଭ୍ୟାକସିନ୍  ତିଆରି କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଲେବଲର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଫାସିଲିଟି ଦରକାର, ସେ କେବଳ କୌଣସି ବଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲ୍ୟାବରୁ ମିଳିପାରିବ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏଭଳି ଏକ ରୋଗ ଭାବରେ ବାହାରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ହୀନତା ନଜରରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଭାରତରେ ଏଭଳି ଅନେକ ମାମଲା ରହିଛି, ଯେଉଁଠି ରୋଗୀଙ୍କୁ ସମାଜରେ ଖୁବ୍ ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଆଖପାଖରେ ସାବଧାନୀ ରହିବା କାରଣରୁ ଡରର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବହୁ ମନୋବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମତରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଇମ୍ପେକସନ୍ ହେବାପରେ ବି ସାମନାକୁ ଆସିନାହାନ୍ତି, କାରଣ ତାଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ବୟକଟର ଭୟ ରହିଛି। ତେଣୁ ଘରେ କରୋନାର ଚିକିତ୍ସା, ଔଷଧ ଏବଂ ଭ୍ୟାକାସିନକୁ ନେଇ ଲୋକ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଥାନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର