PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ୧୬ ସୋମବାର ବ୍ରତ, ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି କଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ

ଆଜି ଶ୍ରାବଣ ମାସର ସୋମବାରର ପ୍ରଥମ ବ୍ରତ। ସୋମବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବିଧି-ବିଧାନ ସହିତ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ସୋମବାର ଅନେକ ଲୋକ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୋମବାରର ଉପବାସକୁ ତିନୋଟି ଉପାୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପ୍ରଥମଟି ପ୍ରଦୋଶ ଦ୍ରୁତ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଷୋହଳ ସୋମବାର ବ୍ରତ ଏବଂ ତୃତୀୟଟି ଶ୍ରାବଣ ମାସର ସୋମବାର ଭାବେ ରଖାଯାଇଥାଏ।

ଭକ୍ତମାନେ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଷୋହଳ ସୋମବାରର ଉପବାସ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନେ ଏକ ଭଲ ସ୍ୱାମୀୀର କାମନା ପାଇଁ ରଖିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ବୈବାହିକ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ଶ୍ରାବଣର ର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରୁ ଷୋହଳ ସୋମବାର ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଶୁଭ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆସନ୍ତୁ ସେହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

୧. ସୋମବାର ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଗାଧୋଇବା ପାଣିରେ ରାଶି ପକାଇ ସ୍ନାନ କରିବା ଉଚିତ। ୨. ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବିଧି-ବିଧାନ ସହିତ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପୂଜା ସମୟରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ କିମ୍ବା ଜଳରେ ଅଭିଷେକ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ମନୋସ୍କାମନା ପାଇଁ ମାଗିଛନ୍ତି, ତେବେ ଘିଅ, କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ କଳା ରାଶି ଭୋଲେନାଥକୁ ଚଢ଼ାଇ  ଉଚିତ୍ ।

୩ .  ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ ଧଳା ଫୁଲ, ଧଳା ଚନ୍ଦନ, ପଞ୍ଚମୃତ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତା’ପରେ ଶିବାଷ୍ଟକ, ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ଏବଂ ହର-ହର ମହାଦେବ ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

୪. ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପରେ ସୋମବାର ବ୍ରତର ପାଠ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପରେ, ପୂଜା ଶେଷରେ, ଭୋଲନାଥଙ୍କ ଆରତୀ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସର୍ବଶେଷରେ ପ୍ରସାଦ ଭୋଗ ଲଗାଇବା ଉଚିତ।

୫. ଭକ୍ତଭ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ରୂପରେ ଖିରି ଏବଂ ତୁରମା ଚଢ଼ାନ୍ତୁ। ଉପବାସ ସମୟରେ ଲୁଣିଆ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

୬. ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ନବ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିମାନେ ଫଳ, ପୋଷାକ ଏବଂ ମିଠା ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍

ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସର ଗୁରୁତ୍ୱ :

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଶ୍ରାବଣରେ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ଅଭିଷେକ କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି।