PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଦ୍ବାରା ସାଉଦି ପୁରୁଷମାନେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ

ରିୟାଦ,୧୫।୨: ସାଉଦି ଆରବର ଲୋକେ ଏକ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଜରିଆରେ ନିଜର ଝିଅ ଓ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି। ଏହା ଜରିଆରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଗୁଗୁଲ ଓ ଆପଲ ପ୍ଲେଷ୍ଟୋର ଜରିଆରେ ରହିଥିବା ଏହି ଆପ୍ ‘ଅବଶର’ ଜରିଆରେ ସେଠାକାର ପୁରୁଷମାନେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ତାଙ୍କ ଘରର ମହିଳା ସଦସ୍ୟ ମାନେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି।  ମହିଳାମାନେ ଯଦି ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ନିଜର ପାସପୋର୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ସୂଚନା ତାଙ୍କର ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ପହଁଞ୍ଚିଯିବ। ପୁରୁଷ ଜଣକ ଚାହିଁଲେ ମହିଳା ଜଣକୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହିଁ ରୋକି ପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ ଓ ଆପଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରହିଛି ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ବିପକ୍ଷରେ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।  

୨୦୧୮ରେ ସାଉଦି ସରକାରଙ୍କ କହିବା ପରେ ଏହି ଆପ୍ କୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଲଞ୍ଚ ହେବାର ପରେ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ  ଅଧିକ ଥର ଡାଉନଲୋଡ କରାଯାଇ ସାରିଛି। ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ ସାଉଦି ଆରବର ପୁରୁଷଙ୍କ ଇଛା ବିରୋଧରେ ଦେଶ ଛାଡି ଯିବାର ଇଛୁକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କାରଣ  ସେଠାକାର ଆଇନ ଅନୁସାରେ   ମହିଳାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଘରର ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ସାଉଦି ଆରବରେ ‘ଅବଶର’ ଆପ୍ଲିକେସନ୍  ମାମଲା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ସେତେବେଳେ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲା ଯେବେ ସେଠାର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଶହାଦ ଅଲ ମହମୀଦ ଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯାଇ ବାହାରେ ରହିବାକୁ ବିଫଳ  ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଆମେରିକାର ସିନେଟର ରନ୍ ଓ୍ବାଡେନ ବକାୟତା ଆପଲର ସିଇଓ ଟମ୍ କୁକ୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। କୁକ୍ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। ସାଉଦି ଆରବରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ରେ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କେହି କାହାର ମୋବାଇଲ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିଛି। ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମନା ଦେବା ସହ ୧ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡା

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର