PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୁର୍ଲା ଭିସୁଟ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ , ଓସ୍କାର ମେଡିକେୟାର କମ୍ପାନୀକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କଲା ରାଜ୍ୟ ଔଷଧ ନଗମ , ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜବାବ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମୂର୍ତ୍ତି ଚୋର ଗିରଫ , ୫ଟି ଅଷ୍ଟଧାତୁ ମୂର୍ତ୍ତି ଜବତ କରାଯାଇଛି, ବାଣପୁର ଦକ୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ମନ୍ଦିରରୁ ୨୭ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ରୋରୀ ହୋଇଥିଲା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର କୋର୍ଟ ପରିସରରେ ହତ୍ୟା ଘଟଣା, ହତ୍ୟାକାରୀ ରମେଶ କୁମ୍ଭାରଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ରାୟଗଡା : ୧୦ କି.ମି ବୁହା ହୋଇ ମେଡିକାଲ ଆସିଲେ ମୁନିଗୁଡା ବ୍ଲକ ଉଚେତପାରୁ ଗ୍ରାମର ଜଣେ ରୋଗୀ
  • ||
  • କଟକ : ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡରୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଗଲା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର
  • ||
  • ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା – ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନ ବିଶ୍ୱାଳର TI ପରେଡ ପାଇଁ ଆବେଦନ , CBI ପକ୍ଷରୁ ସିବିଆଇର ସ୍ପେଶାଲ ସିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ : କୋଭିଡ୍ କଟକଣାରେ ହେବ ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କର ଜାଗର ଯାତ୍ରା, ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ , ଆଠଗଡ଼ ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଜାମ୍ୱର ମହାନ୍ତିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି କଲେଜର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ଆତିଥ୍ୟତା ବିଭାଗରେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶରେ ଅହେତୁକ ବିଳମ୍ବ, ୭ ଦିନ ଭିତରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଲେ ଆତ୍ମାହୁତି ଦେବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଚେତାବନୀ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ନାଲକୋନଗର ଥାନା ଗୋପିନାଥପୁର ଗାଁ ପାଖ ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ୧୯ ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ରାଉଳ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଭାଲୁପାଲିରେ ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କାରେ ମହିଳା ମୃତ୍ୟୁ, ମିଳିନି ପରିଚୟ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ନିଖୋଜ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧ୍ବଦଗ୍ଧ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଆମ୍ବତୋଟାରୁ ମିଳିଲା ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ଗତ ୧୯ତାରିଖରୁ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୧୦ ଜଣ ସଚିବଙ୍କୁ ମିଳିଲା ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ଵ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ, ଶିକ୍ଷା, ଜଳଯୋଗାଣ ଆଦି ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମିର କରିବେ ତଦାରଖ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍ ଜବତ କଲା ପଟ୍ଟାଙ୍ଗି ପୋଲିସ, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ତିହିଡି: ନନ୍ଦପୁରବଜାରଠାରୁ ୨୩ ଲଷ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନ ସୁଗାର ଜବତ କଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଘର ମାଲିକଙ୍କୁ ମିଠାରେ ନିଶାଦେଇ ଲୁଟିଲେ ଭଡାଟିଆ ଯୁବକ, ୩୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା ନେଇ ମାରିଲେ ଛୁ…
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ୭କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍‌ ଜବତ , ସୁଙ୍କି ଆଉଟ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ନିକଟରୁ ଜବତ କଲା ପଟାଙ୍ଗି ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଦେଓଗାଁ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କଛାରପାଲି ନିକଟରେ ରାସ୍ତା କଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା କଣ୍ଟେନର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ମୟୁରଭଞ୍ଜ : ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଚାଲାଣ ବେଳେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ଉଦଳା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରୁ ୪ ଜଣ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଉଦଳା ପୋଲିସ, ୨ ମହିଳା ଦଲାଲ ଅଟକ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର ଭିସୁଟ୍‌ରେ ୨୫ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ -ଆଣ୍ଟିଜେନ୍‌ କିଟ୍‌ ଖରାପରୁ ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ ଆସିଥିଲା , ଏନେଇ ଏସିଏସ୍ ପ୍ରଦୀପ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • କୋହଲି ହାସଲ କଲେ ଖାସ୍‌ ସଫଳତା , ରୋନାଲ୍ଡୋଙ୍କର କ୍ଲବ୍‌ରେ ହେଲେ ସାମିଲ୍, ଇନ୍‌ଷ୍ଟାଗ୍ରାମ୍‌ରେ କୋହଲିଙ୍କ ଫଲୋୟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ମିଲିୟନରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||

ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଦ୍ବାରା ସାଉଦି ପୁରୁଷମାନେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ

ରିୟାଦ,୧୫।୨: ସାଉଦି ଆରବର ଲୋକେ ଏକ ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଜରିଆରେ ନିଜର ଝିଅ ଓ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରଖୁଛନ୍ତି। ଏହା ଜରିଆରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ କରୁଛନ୍ତି। ଗୁଗୁଲ ଓ ଆପଲ ପ୍ଲେଷ୍ଟୋର ଜରିଆରେ ରହିଥିବା ଏହି ଆପ୍ ‘ଅବଶର’ ଜରିଆରେ ସେଠାକାର ପୁରୁଷମାନେ ଜାଣିପାରନ୍ତି ତାଙ୍କ ଘରର ମହିଳା ସଦସ୍ୟ ମାନେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି।  ମହିଳାମାନେ ଯଦି ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ନିଜର ପାସପୋର୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ସୂଚନା ତାଙ୍କର ସ୍ବାମୀଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ପହଁଞ୍ଚିଯିବ। ପୁରୁଷ ଜଣକ ଚାହିଁଲେ ମହିଳା ଜଣକୁ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ହିଁ ରୋକି ପାରିବେ। ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ ଓ ଆପଲ କମ୍ପାନୀର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରହିଛି ତେଣୁ ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ବିପକ୍ଷରେ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି।  

୨୦୧୮ରେ ସାଉଦି ସରକାରଙ୍କ କହିବା ପରେ ଏହି ଆପ୍ କୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଲଞ୍ଚ ହେବାର ପରେ ଏହି ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ  ଅଧିକ ଥର ଡାଉନଲୋଡ କରାଯାଇ ସାରିଛି। ଏହି ଆପ୍ ଜରିଆରେ ସାଉଦି ଆରବର ପୁରୁଷଙ୍କ ଇଛା ବିରୋଧରେ ଦେଶ ଛାଡି ଯିବାର ଇଛୁକ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। କାରଣ  ସେଠାକାର ଆଇନ ଅନୁସାରେ   ମହିଳାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଘରର ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ସାଉଦି ଆରବରେ ‘ଅବଶର’ ଆପ୍ଲିକେସନ୍  ମାମଲା ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ ସେତେବେଳେ ଖୁବ୍ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲା ଯେବେ ସେଠାର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଶହାଦ ଅଲ ମହମୀଦ ଘର ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯାଇ ବାହାରେ ରହିବାକୁ ବିଫଳ  ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଆମେରିକାର ସିନେଟର ରନ୍ ଓ୍ବାଡେନ ବକାୟତା ଆପଲର ସିଇଓ ଟମ୍ କୁକ୍ ଏବଂ ଗୁଗୁଲର ସିଇଓ ସୁନ୍ଦର ପିଚାଇଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। କୁକ୍ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇ ସମାଧାନର ବାଟ ବାହାର କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। ସାଉଦି ଆରବରେ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮ରେ ସାଇବର କ୍ରାଇମ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ଆଇନ ଅନୁସାରେ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ କେହି କାହାର ମୋବାଇଲ ଚେକ୍ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିଛି। ଏହି ଅପରାଧ ପାଇଁ ୮୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜରିମନା ଦେବା ସହ ୧ ବର୍ଷର ଜେଲ ଦଣ୍ଡା

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର