PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଜାତିସଂଘକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ କେବଳ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ବଂର   ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ଇରାନ ଭଳି ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଅଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଗୁଳିମାଡ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାଛଡା ତାଲିବାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ତା’ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ଏନେଇ ଜାତିସଂଘ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ। ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଗ ନିକଟକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। ଏହି ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି  ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରୁ ଲାଗିଥିବା ୨୮,୮୪୯ ଗୁଳି ପାକିସ୍ତାନ ମାଡ କରିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୮୨ ଜଣ ଲୋକ ନିହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୮୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ୨୦୧୭ ପରେ ଏହା ବଢିଯାଇଚି। ୨୦୧୮ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୬୧ ଥର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି ଓ ୬,୦୨୫ ଗୁଳି ମାଡ କରିଛି।  

source; https://www.un.org

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଘକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କହିଛି। ପ୍ରଥମ ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ଇସଲାମାବାଦରେ ତାଲିବାନ ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୟକୁ ଉଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଚିଠି ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା। ତାଲିବାନ ନେତାମାନେ ଏହି ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରି କହିଥିଲେ ଜାତିସଂଘ ଓ ଆମେରିକା ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗାଇବାର କାରଣରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ସ୍ତରରେ ତାଲିବାନକୁ ମନାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।