PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଜାତିସଂଘକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ କେବଳ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ବଂର   ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ଇରାନ ଭଳି ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଅଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଗୁଳିମାଡ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାଛଡା ତାଲିବାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ତା’ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ଏନେଇ ଜାତିସଂଘ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ। ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଗ ନିକଟକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। ଏହି ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି  ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରୁ ଲାଗିଥିବା ୨୮,୮୪୯ ଗୁଳି ପାକିସ୍ତାନ ମାଡ କରିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୮୨ ଜଣ ଲୋକ ନିହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୮୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ୨୦୧୭ ପରେ ଏହା ବଢିଯାଇଚି। ୨୦୧୮ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୬୧ ଥର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି ଓ ୬,୦୨୫ ଗୁଳି ମାଡ କରିଛି।  

source; https://www.un.org

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଘକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କହିଛି। ପ୍ରଥମ ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ଇସଲାମାବାଦରେ ତାଲିବାନ ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୟକୁ ଉଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଚିଠି ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା। ତାଲିବାନ ନେତାମାନେ ଏହି ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରି କହିଥିଲେ ଜାତିସଂଘ ଓ ଆମେରିକା ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗାଇବାର କାରଣରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ସ୍ତରରେ ତାଲିବାନକୁ ମନାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।