PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଆମେରିକାରେ ବି ପ୍ରକୃତିର ପ୍ରଳୟ, ତୋଫାନ୍‌ ଡୋରିଆନ୍ ଯୋଗୁଁ ବାହାମାସ୍‌ରେ ପ୍ରବଳ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ­-ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

 ଫ୍ଲୋରିଡା- ପ୍ରକୃତିର   ପ୍ରଳୟରୁ ବି ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତି ପାରିନାହିଁ ।  ଅତି ଭୀଷଣ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ବା ଡୋରିଆନ୍‌ ଯୋଗୁଁ  ଆମେରିକାର ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ପ୍ରବଳ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଏହି ହରିକେନ୍‌ ବାହାମାସ୍‌ ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୋଇଛି । ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଡୋରିଆନ୍‌ କାଟାଗୋରୀ ୫ରୁ ଏହା କାଟାଗୋରୀ ୩ ହରିକେନ୍‌କୁ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେଉଛି। ହରିକେନ୍‌ ଡୋରିଆନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ବାହାମାସ୍‌ରେ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟ ହୋଇଛି ବାହାମାସର ଆବେକା ଦ୍ୱୀପରେ ଏହି ହରିକେନ୍‌ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି । ଆର୍କିପେଲାଗୋରେ ସ୍ଥଳଭାଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିବା  ଏହା ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହରିକେନ୍‌ ବୋଲି  ଆମେରିକାର ଜାତୀୟ ରେଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

ଡୋରିଆନ୍‌ ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ ଆବାକୋ ଦ୍ୱୀପରେ  ପ୍ରଳୟର ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତିର ଭରଣା ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟ ଲାଗିବ । ଏଥିପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଏକାଠି ହୋଇ କାମ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ବାହାମାସ୍‌ର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଡୋରିଆନର ସର୍ବାଧିକ ପବନର ବେଗ୨୬୫ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତିଘଣ୍ଟା ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି।

 କାଟାଗୋରୀ-୩ ହରିକେନ୍‌ର ପରିଣତ ହେବା ପରେ ଏବେ ପବନର ବେଗ ହ୍ରାସ ପାଇ ୧୯୩ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତିଘଣ୍ଟାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।