PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ମଦ୍ୟପ ସ୍ୱାମୀ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରି ପତ୍ନୀ ପୁରସ୍କୃତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ୧୦/୯ : ଶଶୂର ରଖିଥିବା ମଦ ବୋହୂ ପିଇଦେବା ଭଳି ଏକ ଘଟଣା କିଛି ଦିନ ତଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସହରାଞ୍ଚଳରେ ବେଶ୍‌ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ବିବାଦ ନମେଣ୍ଟିବାରୁ ଏହି ଘଟଣା ଥାନାକୁ ବି ଯାଇଥିଲା । ଏଥର ଘଟଣା କିନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିପରୀତ । ମଦ ବିରୋଧରେ, ଏପରିକି ମଦ୍ୟପ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରି ପୁରସ୍କୃତ ହୋଇଛନ୍ତି ପତ୍ନୀ । ସ୍ୱାମୀର ବଦଭ୍ୟାସ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ଏମିତି ଏକ ଦୁଃସାହସିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ୍‍ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମର ସସ୍ମିତା ଜେନା ।ଗାଁ ଯୁବକ ସଂଘ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଗାଁକୁ ‘ମଦମୁକ୍ତ ଗାଁ’ ଭାବେ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ପରେ ସସ୍ମିତା ନିଜ ଭିତରେ ସାହସ ସଞ୍ଚୟ କରି ସ୍ୱାମୀ ମଦ୍ୟପାନ କରୁଥିବା ନେଇ ସଂଘ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ପରେ ଯୁବକମାନେ ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ପୁରସ୍କାର ତ’ ଦେଲେ ପୁଣି ମଦ୍ୟପ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ତଣ୍ଡ ଗଣିବାକୁ ବି ପଡ଼ିଲା । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି, ଏକତା ହିଁ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗାଁକୁ ଏବେ କରିପାରିଛି ମଦମୁକ୍ତ ।

ଗାଁରେ ମଦ ବିକ୍ରି ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ବ୍ଲକ ଅଧୀନ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ ମଦକୁ ପ୍ରଶୟ ଦିଆଯିବନି ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଗାଁରେ କେହି ମଦ ବିକି ପାରିବେନି କି ପିଇପାରିବେନି ବୋଲି ସଂକଳ୍ପ ନିଆଯାଇଥିଲା ।

ଗାଁର ଯୁବକ ସଂଘ ତରଫରୁ ୨୦୧୪ ମସିହାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏହି ମଦ ବିରୋଧୀ ଅଭିଯାନ । ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ତରଫରୁ ମିଳିତ ଭାବେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଗାଁରେ ମଦ ବିକ୍ରି କଲେ ଅଥବା ପିଇଲେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରେ ଗ୍ରାମର ୧୮ଟି ମହିଳା ମଣ୍ଡଳର ସଭ୍ୟମାନେ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି । ଏକଦା ଗାଁରେ ମଦର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରି ଯେଉଁମାନେ ଦୌରାତ୍ମ୍ୟ ଚଳାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ଏବେ ସମସ୍ତେ ସାବାଡ । ଗାଁର ଯୁବକମାନେ ଏନେଇ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ କରିବାକୁ ଗାଁର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ନିୟମିତ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଉଛନ୍ତି । ଘରଘର ବୁଲି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଶାର କୁପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝାଇବା ସହିତ ଗାଁକୁ କରି ପାରିଛନ୍ତି ମଦମୁକ୍ତ ।

ଗାଁ ମଦମୁକ୍ତ ହେବା ପରେ ସାମାଜିକ ଚଳଣି, ପାରିବାରିକ ନିବିଡତା ଅଧିକ ସଶକ୍ତ ହୋଇପାରିଛି । ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର ଗ୍ରାମରେ ମଦର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କେବଳ ଜରିମାନା କରାଯାଉନାହିଁ ବରଂ ଏମାନଙ୍କୁ ଧରାଇ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଉଛି । ମଦ୍ୟପମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ ସହିତ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆର୍ଥିକ ପୁରସ୍କାର ଦେଉଛି ଗାଁର ଯୁବକ ସଂଘ । ତେବେ ଗାଁର ଜଣେ ମହିଳା ସସ୍ମିତା ନିଜ ମଦ୍ୟପ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମୁହଁ ଖେଲିବାକୁ ସାହସ ଜୁଟାଇ ଯୁବକ ସଂଘ ପାଖରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ନିଜ ନିଶାସକ୍ତ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଅତ୍ୟାଚାର ସହିବା ପରେ ଶେଷରେ ମୁହଁ ଖୋଲିଥିଲେ । ଗାଁ ଯୁବକ ସଂଘ କାନରେ ପକାଇଥିଲେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିଶା ଅଭ୍ୟାସ ବାବଦରେ । ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିଲାଗି ସସ୍ମିତାଙ୍କୁ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ଦିଆଯାଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସଂଘର ଉଦ୍ୟମରେ ସସ୍ମିତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଉମେଶ ଏବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଶାମୁକ୍ତ ହୋଇ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଏବେ ଖୁସ୍‍ । ହସି ଉଠିଛି ସେମାନଙ୍କ ସଂସାର । ଗ୍ରାମର ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ ତଥା କ୍ଳବର ଉପଦେଷ୍ଟା ପ୍ରଶନ୍ତ କୁମାର ସ୍ୱାଇଁ ଯୁବକ ସଂଘର ଏ ଉଦ୍ୟମକୁ ସାଧୁବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମବାସୀ ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ କହିବା କଥା ଗ୍ରାମରେ ଯିଏ ମଦ ପିଇ ଅଶ୍ରାବ୍ୟ ଭାଷାରେ ଗାଳିଗୁଲଜ କରିବ, ମଦ ବିକ୍ରି କରିବ, ମଦର ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର କରିବ ସେ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବ । ମଦ୍ୟପକୁ ଧରାଇ ଦେଲେ ହଜାରେ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଥମେ ଏଥିଲାଗି ବହୁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲେ ବି ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଆମେମାନେ ଗାଁକୁ ମଦ ମୁକ୍ତ କରିପାରିଛୁ ।