PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ମହିଳାଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ମୃତ ଦେହ ଠାବ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼: କଟକ ଅବକାରୀ ଗୋଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ୨କିଲୋ ୩୦୦ଗ୍ରାମ ଅଫିମ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ ୨୩ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ : ସେବାୟତଙ୍କ ସମେତ ଏକାଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ: ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ କରିବେ ପୁଅ ବାହାଘର

source:www.youthkiawaaz.com

ବିଶାଖାପାଟଣା,୭ ।୨(ଏଜେନ୍ସି): ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଲୋକେ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଏମିତିକି ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାର ବି ଏପରି ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ କୁଣ୍ଠାବୋଧ କରୁନାହାନ୍ତି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଜଣେ ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ଅତି ସାଧାରଣ ଭାବେ ଏବଂ କମ୍‌ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ବିବାହ କରାଇ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବିଶାଖାପାଟଣା ମେଟ୍ରୋପଲିଟାନ ରିଜନ ଡେଭଲେପମେଣ୍ଟ ଅଥରିଟିର କମିଶନର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆଇଏଏସ ଅଧିକାରୀ ପତନାଲା ବସନ୍ତ କୁମାର ନିଜ ପୁଅର ବାହାଘର ମାତ୍ର ୩୬,୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଆସନ୍ତା ୧୦ ତାରିଖରେ ତାଙ୍କ ପୁଅର ବିବାହ ହେବାର ଥିଲାବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଉଭୟ ବର ଓ କନ୍ୟା ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଁଏ ବ୍ୟୟ କରିବେ । ଏହି ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ରାଜ୍ୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ଇ ଏସ ଏଲ ନରସିଂହମ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି । ବସନ୍ତ କୁମାର ପୂର୍ବରୁ ରାଜଭବନରେ ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଏବଂ ଅଫିସର ଅନ ସ୍ପେଶାଲ ଡ୍ୟୁଟି ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସେ ଗତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘର ବି ଅତି ସାଧାରଣ ଭାବେ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ମାତ୍ର ୧୬,୧୦୦ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥିଲା ।
ବିବାହ ଆୟୋଜନରେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ଏବଂ ଜାକଜମକରେ ଏଭଳି ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଭିତରେ ଏକପ୍ରକାର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ଚାଲୁଛି । ଏହାଯୋଗୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅଯଥା ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବି ପଡୁଛି । ତେଣୁ ସମାଜରୁ ଏ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ଦିଗରେ ବସନ୍ତ କୁମାରଙ୍କ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।