ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳାଳି ମାନ୍ୟତା: କୋହଲିଙ୍କୁ ହଟାଇ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଲେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌

ଦୁବାଇ ୪/୯ : ସଦ୍ୟ ଘୋଷିତ ଆଇସିସି ଟେଷ୍ଟ ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଷ୍ଟିଭେନ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ । ସେ ମାତ୍ର ୧ପଏଣ୍ଟ ଆଗରେ ଥାଇ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନ ଦଖଲ କରିଥିବା ବେଳେ କୋହଲି ଦ୍ୱିତୀୟକୁ ଖସି ଯାଇଛନ୍ତି । ସ୍ମିଥ୍‌ ୯୦୪ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ଏବଂ କୋହଲି ୯୦୩ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି । ବୋଲିଂ ମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତର ଷ୍ଟାର୍‌ ପେସ୍‌ ବୋଲର ଜଶପ୍ରୀତ୍‌ ବୁମ୍‌ରା ୪ଟି ସ୍ଥାନ ଉନ୍ନିତ ହୋଇ କ୍ୟାରିୟର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଟିଂ ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ପାଇଁ କୋହଲି ଓ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ଟକ୍କର ଲାଗି ରହିଥିଲା । ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟର କୋହଲିଙ୍କ ନିରାଶାଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସ୍ମିଥ୍‌ଙ୍କ ମାନ୍ୟତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଛି । କୋହଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ଖାତା ଖୋଲି ପାରିନଥିଲେ । ଏହା ତାଙ୍କ ମାନ୍ୟତାରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସ୍ମିଥ୍‌ ୧ପଏଣ୍ଟ ଆଗୁଆ ରହି ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ଲାଭ କରିଥିଲେ । ସେ ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ଆସେସ୍‌ ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ନଥିଲେ ।

ସ୍ମିଥ୍‌ ବଲ୍‌ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ବିବାଦରେ ବର୍ଷେ ବାସନ୍ଦା ହେବା ପରେ ୨୦୧୮ରେ କୋହଲି ତାଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଚଳିତ ଆସେସ୍‌କୁ ଫେରି ଦମ୍‌ଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ପୂର୍ବ ସ୍ଥାନ ଫେରି ପାରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାଣେ ସପ୍ତମ ଓ ହନୁମା ବିହାରୀ ୩୦ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ୍‌ରେ ରାହାଣେ ମୋଟ ୨୭୧ ରନ୍‌ ଏବଂ ହନୁମା ମୋଟ ୨୮୯ରନ୍‌ କରିଥିଲେ ।

ବୋଲିଂ ମାନ୍ୟତାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ୟାଟ୍ରିକ୍‌ କମିନ୍ସ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା କାଗିସୋ ରାବାଡ଼ା ଶୀର୍ଷ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ଭାରତର ତାରକା ପେସ୍‌ ବୋଲର ବୁମ୍‌ରା ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷରେ ପ୍ରଭାବୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ୮୩୫ ରହିଛି । ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କପିଳ ଦେବଙ୍କ ପରେ ବୁମ୍‌ରା ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି । ୧୯୮୦ରେ କପିଳଙ୍କ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ ୮୭୭ ଥିଲା । ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ବୁମ୍‌ରା ୭ଟି (ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୬ଟି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୧ଟି) ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ ।

ଭାରତର ମହମ୍ମଦ ସାମି ୧୮ ଓ ଈଶାନ୍ତ ଶର୍ମା ୨୦ତମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ଅଧିନାୟକ ଜାସନ ହୋଲ୍ଡର ୭ଟି ସ୍ଥାନ ଉନ୍ନିତ ହୋଇ ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ କିମାର ରୋଚ ନବମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଦଳୀୟ ମାନ୍ୟତାରେ ଭାରତ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନ ବଜାୟ ରଖିଥିବାବେଳେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଆଜି କିଙ୍ଗ୍‌ସ ଏକାଦଶ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ଓ ସନ୍‌ରାଇଜର୍ସ ବୋଲରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର

IPL-2020: ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍‌ ରାଇଡର୍ସ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଅଟୋ ଚାଳକଙ୍କ ପୁଅ, ନିଜ ନାମରେ କଲେ ନୂଆ ରେକର୍ଡ

କପିଲ ଦେବଙ୍କୁ ହାର୍ଟ ଆଟାକ୍, ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ହସ୍ପିଟାଲରେ ହେଲେ ଭର୍ତ୍ତି

ନଭେମ୍ବର ୨୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଆଇଏସ୍‌ଏଲ୍‌, ଏଥର ସିଜନରେ ୧୧ ଟିମ୍ ଖେଳିବେ

IPL-2020: ଆଜି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପରକିଙ୍ଗ୍‌ସ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା