ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସମର୍ପିତ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡି

ଉତ୍ତର ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୧ା୩(ଆ.ପ୍ର.): ଦୁଇ ଭଉଣୀ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢୁଛନ୍ତି । ଇଡି ଅଷ୍ଟମରେ, ଗୁଡ୍ଡି କଲେଜରେ । ଦୁଇଜଣ ପାଠପଢା ସହିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଇଛନ୍ତି । ବାପା ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣ ନାୟକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ଆର୍ତ୍ତତ୍ରାଣଙ୍କ ବାପା କୁଳମଣି ନାୟକ ଜଣେ ସ୍ୱନାମଧନ୍ୟ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଗାୟକ । ସଂକ୍ଷେପରେ କହିଲେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା ପ୍ରେମରେ ଜେଜେ, ବାପା ଏବଂ ଝିଅ । ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲା ବାଲିଅନ୍ତା ବ୍ଲକ କାକରୂଦ୍ରପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ଗଣ୍ଡିଲୋ ଗାଁରେ ଇଡି, ଗୁଡ୍ଡିଙ୍କ ଘର । ଇଡି ଓରଫ ଦୁର୍ଗାପ୍ରିୟା ଗୁଡ୍ଡି ଓରଫ ଲକ୍ଷ୍ମୀପ୍ରିୟା । ଇଡିକୁ ଚଉଦ ଗୁଡ୍ଡିକୁ ଷୋହଳ । ଇଡି ଜଗନ୍ନାଥପୁର ବାଳିକା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ, ଗୁଡ୍ଡି ବାଲିପାଟଣାର ଶିଶୁ ଅନନ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଛାତ୍ରୀ । ଛୋଟ ବୟସରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଭଲ ପାଇବସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଭଉଣୀ । ପିଲାଦିନର ହଜିଲା କଥାକୁ ମନେ ପକାଇ ଗୁଡ୍ଡି କହିଥିଲେ ‘ଜେଜେ ବାପା ଗୀତଟିଏ ଗାଇ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଦେଲେ । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରି ନିର୍ଭୁଲ ଭାବରେ ଜେଜେଙ୍କୁ ଶୁଣାଇଲି । ଜେଜେ ସେହି ଦିନରୁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କଲେ । ମୁଁ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାକୁ ଆଦରି ନେଲି’ । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ହଜାରେ ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ ପରିବେଷଣ କରିସାରିଲେଣି ଗୁଡ୍ଡି । ବଡ଼ଭଉଣୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରେ ଇଡି । ‘ଅପାକୁ ଜେଜେ, ଆଉ ମୋତେ ମୋ ବାପା ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳାରେ ସଫଳ କରାଇଛନ୍ତି’ । କହିଥିଲେ ଇଡି । ‘ପୁରାଣ କଥାବସ୍ତୁକୁ ଗାୟକ ଗୀତ ଆକାରରେ ଗାନକରି, ତାକୁ ପୁଣି ସରଳ ଭାବରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବୁଝାଇଥାଏ । ଖୋଳତାଳ ସହିତ ନାଚିନାଚି ଗାୟକ ଭଗବାନଙ୍କ ଠାରେ ନିଜକୁ ତଲ୍ଲିନ କରିଥାଏ । ପୁରାଣ କଥା , ସାମାଜିକ ଚଳଣିର ତୁଳନାତ୍ମକ ପରିପ୍ରକାଶ ହିଁ ସଂକୀର୍ତ୍ତନ କଳା । କହିଥିଲେ ଇଡି ଓ ଗୁଡ୍ଡି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଲେଜର ଚାଳିତ ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିଧ୍ୱଂସୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ପରୀକ୍ଷଣ

ଓଡ଼ିଶାବାସୀ ଖୁସି ନୁହନ୍ତି -ଅବିବାହିତଙ୍କଠାରୁ ବିବାହିତ ଅଧିକ ଖୁସି

ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର…

ରାଜଧାନୀ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଗଣବଳାତ୍କାର ଘଟଣା: ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ମାମଲା

କରୋନା ନାଶିବ ଭାରତର ‘କୋରୋଫ୍ଲୁ’ -ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌

ମହଙ୍ଗା ହେଲା ବିଜୁଳି