PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭଦ୍ରକ : ବିଶିଷ୍ଟ ଗାନ୍ଧିବାଦୀ ଭଦ୍ରକ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରାକ୍ତନ ଅଧକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ସନାତନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ମୋଟୁ ସୀମାନ୍ତ ୪ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଚେକପୋଷ୍ଟ ପରିଦର୍ଶନ କଲେ ପୁଲିସ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭୟ, କୋଭିଡ ସ୍ଥିତି ଓ ମାଓ ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପୁଲିସ ଡିଜି
  • ||
  • କପିଲାଭଟା : ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ସ୍ତ୍ରୀର ତଣ୍ଟି ଚିପି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶା: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୨୧ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା ମହାମାରୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ଵର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିଲା କାର୍, ୩ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • OJEE: ଜୁନ୍‌ ୧୫ ଯାଏ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ, ଜୁନ୍‌ ୧୭ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଫି’ଦାଖଲ କରିପାରିବେ
  • ||
  • ପୁରୀ:ଏ ବର୍ଷ ବି ବିନା ଭକ୍ତରେ ହେବ ବିଶ୍ଵ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରଥଯାତ୍ରା, କେବଳ ସେବାୟତ ଟାଣିବେ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବାହାର ଚନ୍ଦନ ଯାତ୍ରା, ମେ ୧୫ରୁ ଜୁନ୍‌ ୬ ଯାଏଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଚାଷୀ କୂଳ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର: ମେ’ ୩୧ରେ କେରଳ ଛୁଇଁବ ମୌସୁମୀ,ଜୁନ୍ ୧୦ରୁ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶା
  • ||
  • ଆଜି ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା, ମାଟି ମା’କୁ ପୂଜା କରି ଚାଷ କାମ ଅନୁୁକୂଳ କରିବେ ଚଷା ପୁଅ
  • ||

ଏଠାରେ ଝିଅଙ୍କୁ ରଙ୍ଗ ପକାଇଲେ କରିବାକୁ ପଡେ ବିବାହ

ଧନବାଦ,୧୮।୩: କେଉଁଆଡେ ବୁଲନ୍ତୁ ପଛେ, ଆପଣଙ୍କୁ ବିବିଧତାରେ ଏକ କେବଳ ଭାରତ ହିଁ ଦେଖାଯିବ। ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଧର୍ମର ଲୋକ ରୁହନ୍ତି।  ସବୁ ଧର୍ମକୁ ମାନୁଥିବା ଲୋକ ଜଣେ ଅନ୍ୟଜଣଙ୍କ ପର୍ବରେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତି। ବିଶେ​‌ଷ କରି ହୋଲିର କଥା ସବୁଠାରୁ ନିଆରା। ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରଫେସର ଗୋପାଳ କୃଷ୍ଣ ଝାଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ହୋଲିର ମହତ୍ତ୍ବ ରହିଛି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ ସମୁଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ହୋଲି ଭିନ୍ନ –ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ସାନ୍ତାଳ ଆଦିବାସୀଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୋଲିକୁ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।

 ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାହା ସହ ରଙ୍ଗ ଖେଳିବାର ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଏଭଳି କରିବା ସାମାଜିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ। ଯଦି କୌଣସି ପୁରୁଷ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ରଙ୍ଗ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ତାହା ହେଲା ରଙ୍ଗ ପକାଇଥିବା ପୁରୁଷକୁ ଉକ୍ତ ମହିଳା ସହ ବଳପୂର୍ବକ ବିବାହ କରାଯାଏ। ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ମାଝି-ମୋଡୋ(ପଞ୍ଚ)ର ବୈଠକ ହୋଇଥାଏ ଓ ଝିଅକୁ ପଚରା ଯାଇଥାଏ କ’ଣ ସେ ସେହି ପୁରୁଷକୁ ସ୍ବାମୀ ଭାବରେ ସ୍ବୀକାର କରିବ।  ଯଦି ଝିଅ ଜଣକ  ହଁ କହେ ତେବେ ପୁରୁଷ ଜଣକୁ ତାକୁ ବିବାହ କରିଥାଏ।

 

 

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର