PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

କଦଳୀ ଖାଇ ଚୋପା ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି କି, କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଭଳି ଭୁଲ୍…ଜୋତା ସଫାରୁ ନେଇ ତ୍ବଚାର ଚିକ୍କଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଆପଣ ବି କଦଳୀ ଖାଇ ଚୋପା ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି କି? କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏପରି ଭୁଲ୍। କଦଳୀର ଚୋପା ବହୁତ ଉପକାରୀ ଅଟେ। କଦଳୀର ଚୋପାରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଓ ଶ୍ବେତସାର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ବି୬, ବି୧୨, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ  ପୋଟାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କଦଳୀ କଳା ପଡ଼ିଯାଏ ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ସୁଗାର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀ ଚୋପାର ୭ଟି ଲାଭ ବିଷୟରେ…

ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ସତେଜ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଫ୍ରିଜରେ  କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୧. ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀର ଚୋପାକୁ ଦାନ୍ତରେ ଘଷନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚମକ ଆସିବ। ହଳଦୀପଣ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ଯିବ।

୨. ଚେହେରାରେ ଯଦି ନାଲି ବ୍ରଣ ହେଉଛି ତେବେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଘଷନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ମୁହଁରେ ନାଲି ବ୍ରଣ ଉଠିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ।

୩. ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହେଉଥିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଚେହେରାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଚିକ୍କଣ ହୋଇଯିବ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣ ଯାଇନାହିଁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ।

୪. ଚେହେରାକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ଚୋପା ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଚୋପାକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ଅଣ୍ଡାର କେଶରକୁ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଚେହେରାରେ ଲେପ ଦିଅନ୍ତୁ। ୫ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଶୁଖିଲା ପରେ ସାଧା ପାଣିରେ ଚେହେରାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

୫. ଶରୀରର କୈାଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦରଜ ହେଲେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ। ୩୦ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୋପାକୁ ସେଠାରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏଭଳି କଲେ ଦରଜରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।

୬.ତ୍ବଚାରେ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ କିମ୍ବାର କୁଣ୍ଡାଇ ହେଉଥିଲେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ।

୭.  ଆପଣଙ୍କ ଜୋତା ଯଦି ମଇଳା ହୋଇଯାଇଥିବ ତେବେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପା ଲଗାନ୍ତୁ।  ଫଳରେ ଚମକ ଆସିବ। ଚମଡ଼ା ଓ ରୂପାର  ଯେକୈାଣସି ସାମଗ୍ରୀକୁ ଚିକ୍କଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତେବେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପା ଲଗାନ୍ତୁ। ଚମକ ଆସିବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର