PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

କଦଳୀ ଖାଇ ଚୋପା ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି କି, କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଭଳି ଭୁଲ୍…ଜୋତା ସଫାରୁ ନେଇ ତ୍ବଚାର ଚିକ୍କଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରେ

ଆପଣ ବି କଦଳୀ ଖାଇ ଚୋପା ଫୋପାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି କି? କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏପରି ଭୁଲ୍। କଦଳୀର ଚୋପା ବହୁତ ଉପକାରୀ ଅଟେ। କଦଳୀର ଚୋପାରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଓ ଶ୍ବେତସାର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ ବି୬, ବି୧୨, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ  ପୋଟାସିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କଦଳୀ କଳା ପଡ଼ିଯାଏ ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ସୁଗାର ପରିମାଣ ଅଧିକ ହୋଇଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଦଳୀ ଚୋପାର ୭ଟି ଲାଭ ବିଷୟରେ…

ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ସତେଜ ଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ହିଁ ବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଫ୍ରିଜରେ  କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୧. ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ କଦଳୀର ଚୋପାକୁ ଦାନ୍ତରେ ଘଷନ୍ତୁ। କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କରନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚମକ ଆସିବ। ହଳଦୀପଣ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ଯିବ।

୨. ଚେହେରାରେ ଯଦି ନାଲି ବ୍ରଣ ହେଉଛି ତେବେ କିଛି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଘଷନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ବାରା ମୁହଁରେ ନାଲି ବ୍ରଣ ଉଠିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ।

୩. ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହେଉଥିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଚେହେରାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଚିକ୍କଣ ହୋଇଯିବ। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁହଁରୁ ବ୍ରଣ ଯାଇନାହିଁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି କରନ୍ତୁ।

୪. ଚେହେରାକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ କଦଳୀ ଚୋପା ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଚୋପାକୁ ପେଷ୍ଟ କରି ସେଥିରେ ଅଣ୍ଡାର କେଶରକୁ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଏହାକୁ ମିଶାଇ ଚେହେରାରେ ଲେପ ଦିଅନ୍ତୁ। ୫ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଲଗାଇ ରଖନ୍ତୁ। ଶୁଖିଲା ପରେ ସାଧା ପାଣିରେ ଚେହେରାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

୫. ଶରୀରର କୈାଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦରଜ ହେଲେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ। ୩୦ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୋପାକୁ ସେଠାରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏଭଳି କଲେ ଦରଜରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ।

୬.ତ୍ବଚାରେ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗ କିମ୍ବାର କୁଣ୍ଡାଇ ହେଉଥିଲେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଲଗାନ୍ତୁ।

୭.  ଆପଣଙ୍କ ଜୋତା ଯଦି ମଇଳା ହୋଇଯାଇଥିବ ତେବେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପା ଲଗାନ୍ତୁ।  ଫଳରେ ଚମକ ଆସିବ। ଚମଡ଼ା ଓ ରୂପାର  ଯେକୈାଣସି ସାମଗ୍ରୀକୁ ଚିକ୍କଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ତେବେ ସେଥିରେ କଦଳୀ ଚୋପା ଲଗାନ୍ତୁ। ଚମକ ଆସିବ।